sogukalginligi.gen.tr https://www.sogukalginligi.gen.tr Soğuk Algınlığı, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, sogukalginligi.gen.tr Tue, 14 Mar 2017 00:00:00 +0000 Fri, 13 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Bebekler İçin Soğuk Algınlığı Şurubu https://www.sogukalginligi.gen.tr/bebekler-icin-soguk-alginligi-surubu.html Mon, 29 Oct 2018 18:39:35 +0000 Bebekler İçin Soğuk Algınlığı Şurubu, Bebekler hastalandığı zaman ebeveynler tarafından en sık sorulan sorulardan biri ne tür ilaç kullanmanın uygun olacağını öğrenmektir. Bebeğiniz için soğuk algınlığı şika Bebekler İçin Soğuk Algınlığı Şurubu, Bebekler hastalandığı zaman ebeveynler tarafından en sık sorulan sorulardan biri ne tür ilaç kullanmanın uygun olacağını öğrenmektir. Bebeğiniz için soğuk algınlığı şikayetine karşı piyasada burun akıntısına, boğaz ağrısına, baş ağrısına ve öksürüğe karşı kullanılabilen onlarca çeşit ilaç bulunmaktadır. Ama bu aşamada çok dikkatli olmanız önerilir. Çünkü ilaçlara kolaylıkla ulaşabilmeniz bu ilaçların güven ile kullanılabilir olduğunu göstermez. Mutlaka bir doktor tavsiyesi alarak o yönde ilaçlar kullanmanız uzmanların en sık dile getirdiği öneriler arasındadır. 

Bebekler için soğuk algınlığı şurubu

Gece boyunca devam eden öksürük bebeklerin rahat uyumasına engel olmaktadır. Oluşan öksürük her daim akciğerlerden kaynaklı olarak meydana gelmez. Üst solunum yolları aracılığı ile aşağı doğru inen salgıların yol açtığı enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir. Bebekler için soğuk algınlığı şurubu olarak kullanılabilecek ilaçlar şöyledir: 
 • Dekonjestanlar olarak isimlendirilen etken madde içeren şuruplar üst solunum yollarını açarlar. Ağız yolu ile alınan bu ilaçlar şurup şeklinde hazırlanan adrenalin ilaçlarıdır yani kan damarlarının kasılmalarını sağlamaktadırlar. Bu şuruplar burunda tıkanma yada şişkinlik olması gibi şikayetlere karşı reçete edilir. 
 • Dekonjestan içeren şuruplar hastalığın temel nedenleri iyileştirmekten öte hastalığın neden olduğu etkileri gidermeye yöneliktir. Bu özellik nedeni ile kalıcı olmayan bir rahatlama sağlarlar. Ancak fazla kullanılması kalp atış hızını arttıracağı için bebekte huzursuzluğa ve sonuçta uykusuzluğa yol açan yan etkilere neden olurlar.
 • Alerji ilacı, antihistaminikler olarak nitelenen şuruplar burun akıntısını azaltabilmek için verilirler. Salgı azaltıcı ve gıcık giderici özelliğe sahiptirler. Bebekte uyuklamaya neden olma, boğaz ve ağızda kuruluğa neden olma gibi yan etkileri sıklıkla görülebilir.
 • Asetilsalisilik asit içeren şuruplar ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak nitelenirler. Reçetesiz olarak satıldıklarından en yaygın kullanılan ilaçlardandır. Ayrıca parasetamol ve ibuprofen içerenler bu guruba girer.
Bebeğe bu maddeleri içeren ilaçlar verilemiyorsa fitil kullanımı söz konusu olabilir. Herhangi bir ilacı kullanmadan önce mutlaka ilacın prospektüsü okunmalı ve kullanılış şekline dikkat edilmelidir. Hangi yaşta olursa olsun soğuk algınlığında mümkün olduğunca bol sıvı alımı önemlidir. Soğuk algınlığı virüs kaynaklı bir sorun olduğunu ve tedavisinin ilaçlarla yapılamayacağını unutmayın.  
]]>
Soğuk Algınlığı Şurubu https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligi-surubu.html Tue, 30 Oct 2018 11:19:39 +0000 Soğuk Algınlığı Şurubu; yetişkinlerde veya çocuklarda çoğu kişinin tercih ettiği ve kullandığı bir çok doktorun da soğuk algınlığı teşhisi beraberinde hastalarına verdiği bir şurup türüdür. Piyasada hekimlerim Soğuk Algınlığı Şurubu; yetişkinlerde veya çocuklarda çoğu kişinin tercih ettiği ve kullandığı bir çok doktorun da soğuk algınlığı teşhisi beraberinde hastalarına verdiği bir şurup türüdür. Piyasada hekimlerimizin soğuk algınlığı durumuna göre reçete ettiği bir çok ilaç firmasına ait markalarda soğuk algınlığı şurupları mevcuttur. Şimdi bu soğuk algınlığı şurubu isimlerine ve özelliklerine değinelim.

Soğuk Algınlığı Şurubu Çeşitleri:

Actidem Soğuk Algınlığı Şurubu; Üst solunum yolları enfeksiyonları, çeşitli nezle türleri ve öksürük gibi etkileri önemli ölçüde gidererek rahatlama sağlayan bir soğuk algınlığı şurubudur.  Gözlerin, burnun akıntısını ve ağrıları hafifletir. Doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Peditus Soğuk Algınlığı Şurubu; Çocuklarda ve yetişkinlerde kullanılabilen bir soğuk algınlığı şurubudur. Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi durumların beraberinde görülen; öksürük, ateş, burun tıkanıklıkları, çeşitli ağrıların giderilmesi sebebi ile kullanılmaktadır. Doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

İburamin cold Soğuk Algınlığı Şurubu; Soğuk algınlığı, üst solunum yolları enfeksiyonları, burun akıntısı ve tıkanıklığı  veya ateş gibi durumların tedavisi için kullanılan bir şurup türüdür. Doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Aferin Soğuk Algınlığı Şurubu;  Soğuk algınlığı, ateş, nezle gibi rahatsızlıkların giderilmesi veya hafifletilmesi için kullanılan bir soğuk algınlığı şurubu türüdür. Doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.


Soğuk Algınlığı Şurubunun Özellikleri; 

Soğuk algınlığı belirtileri yaşadığımızda, rahatsızlık durumu çok ileri düzeyde değilse soğuk algınlığı şurubu kullanırız ve genellikle de hafif olan rahatsızlıklarda işe yarar. Soğuk algınlığı kişilerde; hapşırma, öksürme, burun akıntısı gibi vücutta benzer hafif etkiler göstermektedir. Bu etkiler hafif olarak adlandırılmasına rağmen, çocukları hatta yetişkinleri rahatsız edebilir. Çoğu zamanda soğuk algınlığı durumumuzun ilerlememesi, gribe veya farklı bir hastalığa çevirmemesi için de soğuk algınlığı şuruplarını kullanabilmekteyiz. Kullanılan bazı şuruplar, gerçekten tüm bu etkileri iyileştirmekte ve kişileri rahatlatmaktadır. Ancak bazen soğuk algınlığı şuruplarını veya farklı ilaçları doktor tavsiyesi olmadan, çevreden önerilerle  kullananlar olabilmektedir. Bu durum bazı insanlar için daha tehlikeli bir durum olabilmektedir. Her ne olursa olsun ilaç veya şurupların kullanımı doktor tavsiyesi ile olmalıdır. Çünkü; zarar görülebilecek yan etkiler olabilmekte ve alerjik durumlara yol açabilmektedirler. Çocuklar için; genel olarak doktor tavsiyesi ile verilen, çeşitli ilaç firmalarının ürettiği soğuk algınlığı şurupları da günümüzde kullanılmakla beraber, gayet iyi etkilerle soğuk algınlığını hafifletmektedir. Şifalar diliyoruz.
]]>
Soğuk Algınlığı Bitkisel Tedavi https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligi-bitkisel-tedavi.html Wed, 31 Oct 2018 00:47:33 +0000 Soğuk algınlığı bitkisel tedavi, özellikle sonbahar ayından itibaren sıklıkla karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alan soğuk algınlığının giderilmesi için birçok yöntem bulunmaktadır. Öncelikli olarak doktora gider Soğuk algınlığı bitkisel tedavi, özellikle sonbahar ayından itibaren sıklıkla karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alan soğuk algınlığının giderilmesi için birçok yöntem bulunmaktadır. Öncelikli olarak doktora giderek gerekli kontrollerin yapılmasının ardından soğuk algınlığı için verilecek uygun ilaçlar ile tedavi edilmesi sağlanır. Bu süreç içerisinde kişinin boğaz bölümünde tıkanıklık, öksürük, soğuk algınlığına bağlı halsizlik gibi problemler yer alırken; tedavinin yapılması için alternatif tıp içerisinde bulunan bitkilerin kullanıldığı da belirtilmektedir. Soğuk algınlığı başladığı zaman uygulanacak yöntemler sayesinde kolayca bu hastalığın belirtilerinden kurtulmak mümkündür. Soğuk algınlığı için doğada yer alan birçok bitki bulunmaktadır. Şimdi bunlardan bahsedelim.

Soğuk algınlığı için bitkisel tedavi

Kekik, doğada yer alan bitkiler içerisinde bulunan kekiğin soğuk algınlığı üzerinde birçok faydası bulunduğu belirtilmektedir. Ayrı bir aroması ve farklı bir tadı olan baharatlar içerisinde yer alan kekiğin mikrop yok etme özelliği bulunmaktadır. Ayrıca içerdiği bileşenler sayesinde balgam söktürücü özelliği de bulunur. Üst solunum yolları enfeksiyonu, soğuk algınlığı, grip problemlerin giderilmesine fayda sağladığı belirtilir. Kekik vücutta bulunan enfeksiyonların giderilmesine fayda sağlarken; burun, boğaz, geniz gibi bölümlerde bulunan tıkanıklığın giderilmesinde fayda sağlar. 

Zencefil, içerisinde bulunan bileşenler sayesinde soğuk algınlığının giderilmesine fayda sağlar. Soğuk algınlığı problemlerinde kullanılan bitkiler içerisinde yer alır. Mide problemlerinin giderilmesine fayda sağladığı belirtilirken; özellikle öksürük, burun tıkanıklığı, burun akıntısı gibi problemlerin giderilmesinde son derece etkili olarak kullanılır. T

Sarımsak, soğuk algınlığı problemlerin giderilmesi için kullanılan yöntemler içerisinde yer alır. Sarımsağın birçok hastalığa şifa olduğu belirtilirken özellikle soğuk algınlığının geçmesinde birebir etkili olduğu belirtilmektedir. Vücutta bulunan enfeksiyonların giderilmesine fayda sağlarken; üst solunum yolları sisteminin görevini yerine getirmesine destek olduğu belirtilir. Çiğ sarımsağın günlük tüketilmesi oldukça fayda sağlarken; sarımsağı çiğ olarak tüketemeyenlerin yutarak faydalanması mümkündür.  Sarımsağın bal ile karıştırılarak tüketilmesi soğuk algınlığı problemlerinin giderilmesinde oldukça etkilidir.

Ekinezya, soğuk algınlığı ile savaşan bitkiler arasında yer alan ekinezya vücutta bulunan bakterilerin giderilmesinde etkili olduğu belirtiler. Genellikle sonbahar aylarında hemen hemen her evde bulunan Ekinezya çayı ile soğuk algınlığı problemlerin giderilir. Boğazda bulunan tıkanıklık, burun akıntısı, boğaz şişmesi, nefes daralması bulunan kişilerin sıklıkla kullandığı ve fayda sağladığı bitkiler arasında yer alır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağladığı belirtilir. 

Meyan kökü, soğuk algınlığı problemlerin giderilmesinde kullanılan bitkiler içerisinde yer alır. Özellikle boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, boğaz enfeksiyonlarının giderilmesinde birebir etkisi bulunurken; bu bölgede bulunan ağrıları hafifletme özelliği bulunur. İçerdiği iyileştirici özellik sebebiyle birçok fayda sağlarken; düzenli kullanılması soğuk algınlığı problemlerinin giderilmesinde oldukça etkili olur.

Nane, içerdiği bileşenler sayesinde soğuk algınlığı problemlerinden geçmesinde son derece etkilidir. Geçmişten günümüze kullanılan yöntemlerin ilk sırasında yer alır. Özellikle naneli limonlu ile birlikte kaynatılarak tüketilmesi üst solunum yolları enfeksiyonunun geçmesine yardımcı olurken; buna bağlı oluşan soğuk algınlığının giderilmesine fayda sağlar. İçerisinde bulunan mentol sayesinde balgam söktürücü özelliği bulunurken; nefes daralması problemi yaşayan kişilerde inanılmaz etkiler yarattığı belirtilir. Bu bölümlerde oluşan ağrıları]]> Soğuk Algınlığına İyi Gelen Besinler https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligina-iyi-gelen-besinler.html Wed, 31 Oct 2018 03:08:37 +0000 Soğuk Algınlığına İyi Gelen Besinler; Soğuk algınlığı özellikle de soğuk kış mevsiminde en sık görülen rahatsızlıktır. Bronşit hastalığı ve grip soğuk havaların gelmesi ile birlikte kendini belli eden iki hastalıkt Soğuk Algınlığına İyi Gelen Besinler; Soğuk algınlığı özellikle de soğuk kış mevsiminde en sık görülen rahatsızlıktır. Bronşit hastalığı ve grip soğuk havaların gelmesi ile birlikte kendini belli eden iki hastalıktır. Kış mevsiminde sonra sonbahara daha rahat girmek için kış ayında kendimize çok iyi bakmalıyız. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bünyeyi güçlendirici besinler tüketmek gerekir. Özelliklede soğuk havalarda vücudu güçlendiren besinler tüketerek grip, bronşit ve soğuk algınlığına karşı zırh giymeliyiz. 

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Besinler;

Balık Zeytinyağı Ve Ceviz Bağışıklık Sistemini Güçlendirir; Ceviz, balık ve zeytinyağı bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle de omega üç yağı içeren fındık yağı, ceviz yağı ve zeytinyağı kış mevsiminde mutlaka tüketilmesi gerekir. Günde bir avuç ceviz, haftada en az iki, üç defa balık ve çok fazlaya kaçmadan altı, yedi tane fındık yenmesi bağışıklık sistemini güçlendirir

Günde 10-12 Bardak Su İçin; Vücudun yüzde sekseni sudur. Su vücut için oldukça önemlidir. Bol, bol sıvı tüketmek metabolizmayı hızlandırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. 

Antioksidan Vitaminler Açısından Zengin Besinler Tüketilmesi Gerekir
Vücut için antioksidan yönünden zengin olan besinler tüketmek gerekir. Özellikle de C vitamini vücuda giren zararlı bakteri ve virüslerin vücuttan atılmasını sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ise şöyledir;
 • Kuşburnu
 • Yeşil biber
 • Mandalina
 • Maydanoz
 • Limon
 • Portakal
 • Tere
 • Ispanak
 • Roka
 • Karnıbahar
Bu sebzeler bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığına karşı vücut direncini arttırır. Vücuda giren zararlı virüsler ve bakteriler için mutlaka C vitamini tüketin limonu salatalarda sık, sık kullanın. C vitamini haricinde bir diğer antioksidan ise E vitaminidir. E vitamini açısından zengin olan besinler ise şöyledir;
 • Kuru baklagiller
 • Fındık
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Ceviz
 • Sıvı yağlar
 • Yağlı tohumlar
 • Badem
 • Tahin 
Bu besinler E vitamini açısından oldukça zengindir özellikle de kış mevsiminde mutlaka tüketilmesi gerekir. A vitaminide yine antioksidan yönünden oldukça zengindir. A vitamini açısından zengin olan besinler ise şöyledir;
 • Yeşil ve turuncu sebze ile meyveler
 • Yumurta
 • Yeşil biber
 • Süt
 • Kayısı
 • Balık
 • Ispanak
 • Havuç
 • Portakal
Lifli Besinlere Ağırlık Verilmesi; Makarna, esmer ekmek, bulgur ve kuru baklagil çeşitlerinden bol, bol tüketmek gerekir. Özellikle de soğuk kış aylarında vücut hantallaşmaya başlar ve kabızlık sorunu ortaya çıkar. Bu sebepten dolayı yukarıda belirtilen besinlerden tüketmek metabolizmayı hızlandırır ve bağışıklık sistemi güçlendirir. Bu besinlerin​ haricinde C vitamini açısından zengin olan besinler tüketmek gerekir.

Soğuk Algınlığına Yakalanınca

Soğuk algınlığı için bitkisel içecekler içmekte oldukça önemlidir. Kahve ile çay yerine adaçayı, kuşburnu ve ıhlamur çayı için. Bu bitkisel içecekler bağışıklık sistemini güçlendirir. Bitkiler mutlaka zamanında toplanarak güneş ışığında kurutulması gerekir. Soğuk algınlığına yakalanmamak için öğünlerde meyve ve sebzelerede bol, bol yer vermek gerekir.

Enfeksiyona Karşı Çinko

Vücutta çinko azlığı enfeksiyon oluşumunu tetikler. Çinko bakımından oldukça zengin olan besinler ise şöyledir;
 • Kuru baklagiller
 • Kırmızı et
 • Peynir
 • Kabuklu deniz ürünleri
 • Süt
 • Karaciğer
 • Fıstık
 • Hayvansal kaynaklı besinler
 • Fındık
 • Ceviz
Bu besinler çinko eksikliğini karşılar. Kış ayında soframızdan mercimek, kuru fasulye ve nohu]]> Çoçuklar İçin Soğuk Algınlığı İlaçları https://www.sogukalginligi.gen.tr/cocuklar-icin-soguk-alginligi-ilaclari.html Wed, 31 Oct 2018 13:25:36 +0000 Çocuklar için soğuk algınlığı ilaçları; soğuk algınlığı özellikle sonbahar ve kış aylarında sıkça rastlanan bir hastalıktır. Yetişkinlerden çok çocukları etkileyen bu hastalık ne yaparsak yapalım mutlaka soğuk alg Çocuklar için soğuk algınlığı ilaçları; soğuk algınlığı özellikle sonbahar ve kış aylarında sıkça rastlanan bir hastalıktır. Yetişkinlerden çok çocukları etkileyen bu hastalık ne yaparsak yapalım mutlaka soğuk algınlığı ilaçlarından da destek almalıyız. Aksi taktirde soğuk algınlığı rahatsızlığı günler hatta haftalarca sürebilmektedir. Soğuk algınlığına yakalanan çocuklar da halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, ara ara yüksek ateş, burunlarında tıkanıklık buna bağlı olarak ta  nefes alıp vermede sorun yaşarlar. Çocuklar için soğuk algınlığında kullanılan ilaçların içeriğinde ateş düşürücü özellikte olduğu için bir arada verilmemeli mutlaka doktora danışılarak kullanılmalıdır. 

Çocuklar için kullanılan soğuk algınlığı ilaç isimleri; 

Bebek ve çocuklar için kullanılan soğuk algınlığı ilaçları genellikle şurup şeklindedir. A-ferin, peditus, iburamin cold, klamer, ibufen, benical, eksofed, prebron, corsal şurup ve sudafet gibi. 

Peditus şurup; çocuklardaki soğuk algınlığı için kullanılan ilaçlardandır. Doktorunuza danışarak kullanılmalıdır. Çünkü çocuğun yaş ve kilosuna göre doz ayarlanması gerekir.

İbufen pediartik şurup; soğuk algınlığı ilaçlarından biri olan ibufen çocuklarda soğuk algınlığından kaynaklanan ateş ve ağrıların geçmesine yardımcı olmak için kullanılır. Günde üç kez sabah, öğle ve akşam tok karnına doktorunuzun verdiği ölçüde kullanılması gerekir. 

A-ferin şurup; bu ilaçta çocukların soğuk algınlığında doktorların sıkça verdiği ilaçlar arasında yer almaktadır. Doktora danışarak kullanılması gerekir. Ayrıca A-ferin şurupta diğer soğuk algınlığı ilaçları gibi bir haftadan fazla kullanılmaması gerekir. Çünkü fazla doz ve uzun süreli kullanım çocuklara faydadan çok zarar vererek ilaca karşı bağışıklık kazanmasına yol açabilir.

İburamin cold; üst solunum yolu hastalıklarından olan grip, baş ağrısı ve burun akıntısı gibi hastalıklarda doktorların çocuklar için verdiği soğuk algınlığı ilaçlarındandır. Bu ilaçta diğer ilaçlar gibi çocuğun yaşına ve kilosuna uygun olan dozlarda kullanılmalıdır.

Eksofed şurup; bebek ve çocukların soğuk algınlıkları için kullanılan ilaçlar arasındadır. Genellikle nezle, grip ve soğuk algınlıklarından oluşan burun tıkanıklıklarını açmak için kullanılan tedavi amaçlı bir ilaçtır.

Prebron şurup; bebek ve çocuklardaki soğuk algınlığına bağlı öksürük, faranjit, laranjit ve boğmaca gibi hastalıklarda kullanılır. Ancak bu ilaç çocuklarda halüsülasyon görmelerine yol açabildiği için iki yaş altındaki çocuklara doktor gerek görmediği sürece verilmemelidir.

Kısacası çocuklarda soğuk algınlığı için kullanılacak ilaçların mutlaka uzman bir çocuk doktoru veya aile hekimi vermediği sürece  kullanılmaması gerekir. Çünkü uygulanacak doz çocuğun yaşına ve kilosuna göre ayarlanmalıdır. Ayrıca bu tür ilaçlar doktor gerekli görmediği sürece bir haftadan fazla kullanılmamalı ve açılan ilaçlar bir aydan sonra atılmalıdır. Çünkü tedavi özelliği kaybolmakta ve çocuğa faydadan çok zarar vermektedir. 
]]>
Soğuk Algınlığı Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligi-bogaz-agrisi-nasil-gecer.html Thu, 01 Nov 2018 04:29:24 +0000 Soğuk algınlığı boğaz ağrısı nasıl geçer, üst solunum yolları problemleri içerisinde yer alan boğaz ağrılarının giderilmesi için tıbbi tedavinin yanında alternatif tıp içerisinde bulunan bitkilerin kullanılması ile a Soğuk algınlığı boğaz ağrısı nasıl geçer, üst solunum yolları problemleri içerisinde yer alan boğaz ağrılarının giderilmesi için tıbbi tedavinin yanında alternatif tıp içerisinde bulunan bitkilerin kullanılması ile ağrılarda giderilme sağlanır. Boğaz ağrısı ile birlikte kişide burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğazda şişkinlik, nefes almada zorluk olmasına neden olur. Boğaz ağrısı genellikle soğuk algınlığı belirtileri içerisinde yer alırken; tedavi edilmemesi halinde enfeksiyon oluşumuna sebebiyet verir. Özellikle sinüzitin, grip, nezle gibi hastalıklara sebebiyet verir. Boğaz ağrısı bademcik iltihabı sebebiyle ortaya çıkarken; genellikle ağrı şiddetini arttırarak devam eder. Soğuk algınlığı boğaz ağrısı nasıl geçer, bulunduğu zaman vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi gerekir. Doktorun vereceği uygun ilaçlar ile bu bölgede bulunan ağrıların giderilmesi sağlanırken; bunun yanı sıra bazı uygulamalar sayesinde hastalığın kesin tedavi edilmesi sağlanır.

Soğuk algınlığı boğaz ağrısı nasıl geçer bitkisel tedaviler ve uygulamalar
 • Bu süreç içerisinde kişinin bol su tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Su tüketilmesi ile boğazda bulunan bakterilerin ve mikropların vücuttan dışarı atılması sağlanır. Bol su tüketilmesi ile vücut asit dengesini sağladığı için mikropların vücutta çoğalması engellenir. Kaynamış su tüketilmesi veya hazır su tüketilmesi boğaz ağrısının giderilmesine fayda sağlar.
 • Soğuk algınlığı boğaz ağrısı nasıl geçer, tedavisi için adaçayı kullanılması tavsiye edilmektedir. Adaçayının içerdiği maddeler sebebiyle antibiyotik özellik taşıması sonucu boğaz ağrılarını gidermede bire bir etkili olduğu belirtilmektedir. Hamile olan kişilerin kullanmaması gerekirken; sıcak olarak günde 2 bardak adaçayının tüketilmesi fayda sağlar. Adaçayının içerisine bal katılması ile boğazda yumuşama sağlanarak; boğaz ağrısının giderilmesine fayda sağladı belirtilmektedir.
 • Ballı zencefil uygulaması ile soğuk algınlığı boğaz ağrısının giderilmesi sağlanır. Bir çay kaşığı toz zencefilin içerisinde bir yemek kaşığı balın karıştırılması ile her gün aç karnına tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bu sayede boğaz ağrılarında giderilme gözlenir. 
 • Soğuk algınlığı boğaz ağrısı nasıl geçer, bu süreç içerisinde hastanın nemli ortamda kalması hastalığının oluşturduğu etkilerin giderilmesine fayda eder. 
 • Ayrıca meyan kökü, Adaçayı, limon, bal, zencefil gibi bitkilerin kullanılması boğaz ağrısının giderilmesinde oldukça etkilidir. 
 • Soğuk algınlığı boğaz ağrısı yaşayan kişilerin buharlı ortamda bulunması vücutta bulunan mikropların giderilmesine fayda sağlar. Bu sebepten dolayı sauna, hamam gibi yerlerde bulunması hastalığın geçmesini tetikler.
 • Bu kişilerin tuzlu su ile gargara yapması boğazda bulunan ağrının giderilmesine fayda sağlar. Bu sayede boğaz etrafında bulunan mikropların ölmesini desteklenir. Kullanılan tuzun iyotsuz tuz olması gerekir.
 • Soğuk algınlığı boğaz ağrısı nasıl geçer, bu süreç içerisinde kişinin dengeli ve sağlıklı beslenmesi, C vitamini bakımından yüksek meyve ve sebze tüketmeleri soğuk algınlığı boğaz ağrısının giderilmesinde oldukça etkili olacaktır. 
 • Günlük egzersizlerini düzenli şekilde yapmaları ancak bedenini yormadan yeterli düzeyde hareket ederek terlemeleri mikropların daha kolay giderilmesini sağlar.
]]>
Aferin Soğuk Algınlığı https://www.sogukalginligi.gen.tr/aferin-soguk-alginligi.html Thu, 01 Nov 2018 19:39:07 +0000 Aferin Soğuk Algınlığı; Aferin, analjezik, antipiretik ve antihistaminik etkilidir. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda olan burun akıntısı, öksürük, burun ve boğaz kaşıntıları, boğaz ağrısı, kas ağrısı, ate Aferin Soğuk Algınlığı; Aferin, analjezik, antipiretik ve antihistaminik etkilidir. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda olan burun akıntısı, öksürük, burun ve boğaz kaşıntıları, boğaz ağrısı, kas ağrısı, ateş, vücut kırıklığı, göz sulanması ve kaşıntı gibi belirtilerin semptomatik tedavilerinde kullanılır. Aferinin beş farklı formu bulunmaktadır. 

Aferin İlacının Çeşitleri
 • Aferin Pediatrik Şurup
 • Aferin Plus Pediatrik Şurup
 • Aferin Sinüs Tablet
 • Aferin Fort Tablet
 • Aferin Kapsül
dir. Tüm formlarının da içerisinde parasetamol, klorfeniramin melat  ve psodoefedrin hidroklorür bulunur. Her ayrı formun içerisindeki etken madde miligramları farklılık göstermektedir. 

Aferin Soğuk Algınlığı İlacının Etkileşimi

Psikiyatri ilaçları ile birlikte kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü antidepresanların etkisini arttır. Bunun dışında Alkolün ve antihistamiklerin de etkisini arttırıcı özelliği vardır. Antiepileptikler, antidepresanlar, barbitüratlar, triksiklik ve alkol, parasetamol'ün yarılanma ömrünü uzatır. Karaciğer yetmezliği olanlarda kontrendikedir.

Aferin Soğuk Algınlığı İlacı Hakkında Uyarılar

Renal fonksiyon bozukluğu olanlarda dikkatli kullanılmalıdır. Alkollü içecekler ve sakinleştiricilerle birlikte kullanılmamalıdır. Oluşabilecek sakinleşmeler sebebi ile motorlu taşıt ve araç kullananlarla yüksek yerlerde çalışanlar dikkatli kullanmadır. Uzun süreli kullanılmamalıdır. Gebelerde ve emziren annelerde kullanılmaması uygun görülür.

Aferin Soğuk Algınlığı İlacının Yan Etkileri

Alerjik reaksiyonlar, deri döküntüleri, bulantı, kusma, uyuşukluk, ağızda kuruluk, terleme ve beraberinde oluşan baş dönmesi gibi yan etkiler bir çok hastada gözlemlenmiştir. 

Aferin Soğuk Algınlığı İlacının Kullanımı

Aferinin tablet formları on iki yaşın üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde altı saat ara ile toplamda günde dört adet kullanılabilir. Gerektiğinde dört saat ara ile bir tablet kullanılabilir. Günde altı tabletten fazla kullanılması uygun görülmez. Aferin şurupların kullanımı ise üç ile on iki aylık bebeklerde çeyrek ölçek, bir ile iki yaş arasındaki bebeklerde yarım ölçek, iki ile altı yaş arasındaki bebeklerde ise bir ölçek, altı yaşın üzerindeki çocuklarda ise iki ölçek şeklinde kullanılabilir. Günde dört dozdan fazla kullanılmamakla beraber, altı yaşın altındaki çocuklarda doktor gözetimi altında kullanılmalıdır.
]]>
Soğuk Algınlığı Antibiyotik https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligi-antibiyotik.html Fri, 02 Nov 2018 17:43:01 +0000 Soğuk Algınlığı Antibiyotik, Soğuk algınlığı ve griple kış ve sonbahar ayların sık sık karşılaşırız. Burun akıntısı, baş ağrısı, eklem ağrısı, halsizlik, ateş ve öksürük gibi etkileriyle bizi oldukça zorlama Soğuk Algınlığı Antibiyotik, Soğuk algınlığı ve griple kış ve sonbahar ayların sık sık karşılaşırız. Burun akıntısı, baş ağrısı, eklem ağrısı, halsizlik, ateş ve öksürük gibi etkileriyle bizi oldukça zorlamaktadır. Bu hastalığın bulaşıcılığı da yüksek olduğundan dolayı çevremizdeki insanlar içinde tehlike taşımaktayız. Bu hastalık solunum yollarını etkileyen influenza türünden oluşan virüslerle meydana gelmektedir. 1 hafta gibi bir sürede hastalar genel olarak iyileşmeye başlarlar. Ayrıca vücut direnci düşük olan kişilerde ciddi hastalıklara neden olabilir. 

Soğuk algınlığı antibiyotik kullanılacak bir rahatsızlık olarak kabul edilmemektedir. Ülkemizde bir çok ilaç reçetesiz satılmaktadır. Bundan dolayı da soğuk algınlığında insanlar doktora gitmek yerine eczanelerden bilinçsiz bir şekilde kendilerine iyi geleceğini düşündükleri ilaçları almaktalar. Bu ilaçların başında da antibiyotikler gelmekte. Virüslere bağlı olarak gelişen soğuk algınlığı için bilinmesi gereken en önemli ayrıntı hastalığın tedavisinde antibiyotiklerin bir faydası olmadığıdır. Antibiyotik tarzı ilaçlar her zaman kullanacağımız basit ilaçlar değildir. Kişilerin kendi başlarına karar vererek kullanabilecekleri ilaçlar da değildir. Mutlaka doktor reçetesi ile kullanılmalıdır. Antibiyotikler genel olarak bakteri nedeniyle oluşan soğuk algınlığı ve grip tedavilerinde kullanılır. Virüs kaynaklı soğuk algınlığında en etkili tedavi yöntemi dinlenmek ve iyi beslenmekle sağlanabilir. Doktor yönlendirmesi ile doğru tercih edilen ilaçlarla da kısa sürede hastalığın etkisini azaltabilirsiniz. 
]]>
Gebelikte Soğuk Algınlığı https://www.sogukalginligi.gen.tr/gebelikte-soguk-alginligi.html Sat, 03 Nov 2018 00:40:08 +0000 Gebelikte Soğuk Algınlığı; yakalanmak hem anne açısından hem de bebek açısından tehlikeli durumlar oluşturabilir. Soğuk algınlığı dediğimiz şey üst solunum yollarının virüsler tarafından ele geçirilmesidir. Gebel Gebelikte Soğuk Algınlığı; yakalanmak hem anne açısından hem de bebek açısından tehlikeli durumlar oluşturabilir. Soğuk algınlığı dediğimiz şey üst solunum yollarının virüsler tarafından ele geçirilmesidir. Gebelikte vücut normal zamana göre daha hassas olduğu için gerek hormon değişikliğinden veya bağışıklık sisteminden kaynaklanan sebeplerden dolayı nezle, grip, boğazda yanma ve kızarıklık, burun akıntısı, ateşlenme, öksürük, kırgınlık, halsizlik gibi durumlarla karşılaşılabilir. Şimdide gebelikte soğuk algınlığına yakalanmamak için yapılması gerekenleri inceleyelim.

 Gebelikte Soğuk Algınlığına Yakalanmamak İçin Yapılması Gerekenler
 • Gebelikte hormon değişikliğinden kaynaklanan fazla sıcaklama ve üşümeler yaşanabilir. Kışın hava soğukken hamilelikten dolayı kişiyi ateş basabilir. Buna aldanarak dışarı çıkılması durumunda gebelikte soğuk algınlığı meydana gelebilir.
 • Eller düzenli olarak sık sık yıkanmalıdır. Bunun sebebi virüslerin direkt olarak temas yoluyla bulaşmasıdır. Hastalığın yaygın olduğu salgın dönemlerinde hasta olan kişilerin ağız ve burnundan solunum yoluyla virüsler havaya karışır. Bu havanın solunmasıyla gebelikte soğuk algınlığı ve hastalıklar meydana gelir. Bu yüzden gebelik döneminde kalabalık ortamlardan ve hastanelerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
 • Gebelikte soğuk algınlığından korunmak için bol miktarda vitamin alınmalıdır. Sebze ve meyve yemekleri tüketilmeli, protein alımı günlük ihtiyacı karşılamalıdır. Kemiklerin ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için alınmalıdır. Süt ve süt ürünleri mutlaka düzenli olarak tüketilmelidir.
 • Düzenli uyku uyunması hem bebeğin hem de annenin gelişimi için son derece önemlidir. Gebelikte soğuk algınlığına yakalanmamanın püf noktalarından biri olan düzenli ve yeterli uykuyla birlikte dinlenme de son derece önemlidir.
 • Gebelikte soğuk algınlığını ve daha bir çok hastalığı tetikleyen stresten hem annenin hem de bebeğin sağlığı için uzak durulmalıdır. 
 • Annenin yattığı oda mutlaka havalandırılmalı ve dezenfekte edilmelidir.
 • Gebelikte soğuk algınlığından kurtulmak için aşı yaptırılabilmektedir. Fakat nezle ve grip için aşı yoktur.
 • Gebelikte soğuk algınlığına yakalanıldığında mutlaka doktora başvurulmalı hekimin tavsiyesi haricindeki hiçbir ilaç kullanılmamalıdır.. Bu durum bebeğinize zarar verebilir.
 • Gebelik boyunca doğayla iç içe temiz havada yürüyüş yapmak bol bol su tüketmekte mikropları vücudunuzdan uzaklaştıracaktır.
 Gebelikte Soğuk Algınlığı Tedavisi Nasıl Olur

Gebelikte soğuk algınlığında nezle ve grip gibi virüs kaynaklı hastalıklarda spesifik bir ilaç tedavisi yoktur.  Virüs kaynaklı hastalıklar olduğundan antibiyotik kullanımı hastalığa etki etmez. Bakterilere etki eder.  Gereksiz ilaç ve antibiyotik kullanımından kaçınılmalı doktor tavsiyesi olmadan kendi bildiğinize ilaç kullanılmamalıdır. Gebelikte soğuk algınlığına yakalandığınızda ateş düşürücü ya da ağrı kesici bile kullanılmaması gerekir
]]> Hamilelikte Grip Ve Soğuk Algınlığı https://www.sogukalginligi.gen.tr/hamilelikte-grip-ve-soguk-alginligi.html Sat, 03 Nov 2018 09:45:45 +0000 Hamilelikte Grip ve Soğuk Algınlığı; Hamile olduğunuzda immun yani bağışıklık sisteminiz zayıflamaktadır. Vücudunuz grip ve soğuk algınlığına karşı daha savunmasız kalacaktır. Anne adayı grip ve soğuk algınlığı ned Hamilelikte Grip ve Soğuk Algınlığı; Hamile olduğunuzda immun yani bağışıklık sisteminiz zayıflamaktadır. Vücudunuz grip ve soğuk algınlığına karşı daha savunmasız kalacaktır. Anne adayı grip ve soğuk algınlığı nedeni ile sıkıntılı zamanlar yaşayabilmekte ve bebeği için de endişe duymaktadır. 

Hamilelikte Grip Ve Soğuk Algınlığı Belirtileri;  Grip ve soğuk algınlığı genellikle ateş ve yorgunlukla başlayarak, soğuk algınlığı belirtileri ile hapşırma burun akıntısı, burun tıkanıklığı öksürük ve vücut ağrıları ile devam eder beraberinde ishal de görülebilmektedir. 

Hamilelikte Grip Ve Soğuk Algınlığında Neler Yapılmalı; 
 • Anne adayı dengeli ve düzenli beslenmelidir.
 • Bol sıvı içilmesi gerekmektedir.
 • C vitamini tüketilmelidir.
 • Vücut direncini artırmak için sıcak  tavuk çorbaları içilmesi faydalı olacaktır.
 • 3 ayı geçen gebeliklerde grip aşısı yaptırılabilir.
 • Bol bol istirahat etmesi gerekmektedir.
 • Pekmez ve nane limon tüketilmeli 
 • Soğan ve sarımsak yenmesi antibiyotik özelliği sayesinde faydalı olacaktır.
Hamilelikte Grip Ve Soğuk Algınlığı İçin İlaç Kullanmak Gerekirmi; Eğer ateş, vücut ağrıları veya baş ağrısı oluyorsa genellikle asetaminofen içerikli ürünleri kullanmanız güvenli olacaktır. Hamileyken asetaminofen kullanmak ateşi düşürmek için önerilen tedavi yöntemidir. Antiviral ilaçlara ihtiyacınız olup olmadığına ise doktorunuzun karar vermesi gerekmektedir. Hamilelikte doğal yollardan grip ve soğuk algınlığını atlatabilmek için kakule, tarçın çayları içerek mikroplarla savaşabilirsiniz. Ayrıca odanızda sıcak hava nemlendiricileri kullanabilirsiniz. Boğaz ağrılarınız için tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz.
]]>
Soğuk Algınlığı https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligi.html Sun, 04 Nov 2018 04:36:28 +0000 Soğuk algınlığı, virüsler sebebiyle ortaya çıkan üst solunum yolu hastalıklarındandır. Soğuk algınlığı hafif seyirli bir hastalıktır. Yetişkin ve çocuklarda sıkça karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Yayg Soğuk algınlığı, virüsler sebebiyle ortaya çıkan üst solunum yolu hastalıklarındandır. Soğuk algınlığı hafif seyirli bir hastalıktır. Yetişkin ve çocuklarda sıkça karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Yaygın bir infeksiyon olan soğuk algınlığını hemen hemen herkes yılda bir defa da olsun geçirir. İsmi soğuk algınlığı olsa da soğuk havaların direkt olarak hastalık üzerinde etkisi yoktur. Okulların açılması ve beraberinde sonbaharın gelmesiyle yaygın şekilde görülebilir. Soğuk algınlığı için antibiyotik tedavisi faydalı olmaz. Eğer hastalığa yol açan bakteriler kulaklarda, sinüslerde etkili olursa doktor reçetesiyle antibiyotik kullanılabilir.

Soğuk algınlığı belirtileri ve komplikasyonları nelerdir

 • Hapşırık
 • Öksürük
 • Hafif ateş
 • Boğaz ağrısı
 • Boğaz kuruluğu
 • Boğaz yanması
 • Ses boğukluğu
 • Göz kızarıklığı
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik
 • Kas ağrısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Titreme

Eğer soğuk algınlığı şiddetli seyrediyorsa farklı komplikasyonların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Akut bronşit, zatürre, sinüzit gibi hastalıkların ortaya çıkmasına ve bu hastalıkların şiddetlenmesine ve hatta menenjite sebep olabilir. Soğuk algınlığı sebebiyle yaşanan diğer komplikasyonlar ise;

 • Krup
 • Orta kulak iltihabı
 • Bronşiolit
 • Streptokok boğaz ağrısı
 • KOAH
 • Astım atakları olarak sıralanabilir.

Soğuk algınlığı riskini arttıran etkenler nelerdir

Soğuk algınlığı sonbahar aylarının gelmesiyle yaygınlaşarak görülür. Kötü havalarda fazla zaman geçirmek, toplu yaşam merkezlerinde uzun süre kalmak, stres, burunda koruyucu mukozanın soğuması ve virüslerin yaygınlaşması soğuk algınlığı riskini arttıran etkenler arasında yer alır. Bunların haricinde uzun mesafeli uçak yolculukları, klimalara maruz kalmak da risk yaratan faktörler arasında yer alır.

Soğuk algınlığı nasıl geçer

Zencefil: Birçok sağlık sorunu için şifa dağıtan zencefil soğuk algınlığı belirtilerini de azaltıcı etkiye sahiptir. Soğuk algınlığı nedeniyle yaşanan öksürük, mide problemleri, boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı zencefil yardımıyla hafifletilebilir. Zencefil soyulduktan sonra dilimlenerek çay şeklinde hazırlanır ve süzülerek günde iki defa içilir.

Ekinezya: Soğuk algınlığıyla gerçekten mücadele eden bir bitkidir. Sayılamayacak kadar fazla yararı bulunan ekinezya soğuk algınlığı belirtileri başlayınca ya da hastalığın ilk dönemlerinde kullanılmalıdır. Ekinezyanın bağışıklık sistemini de kuvvetlendirici etkisi sayesinde kısa sürede iyileşme sağlayabilir.

Sarımsak: Yine her derde deva olarak bilinen sarımsak, soğuk algınlığı içinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi virüslerin bloke olmasını sağlar. Çiğ olarak, çay şeklinde, kapsül olarak tüketilebilir. Sarımsak çiğnenerek tüketildiğinde daha fazla etkili olur. Bala batırılarak tüketildiğinde etkisi kat kat artar.

Nane: Soğuk algınlığı sebebiyle yaşanan burun tıkanıklığı için kullanılabilir. Balgam söktürücü ve nefes arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Kuru öksürüğe karşı oldukça etkilidir.

Meyan kökü: Soğuk algınlığı için meyan köküne de başvurulabilir. Boğaz ağrısını iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Su kaybını da önleyici etkisi olan meyan kökü günde bir iki defa tüketildiğinde soğuk algınlığının iyileşme sürecini kısaltır.

Adaçayı: Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi olan adaçayı, bakteri ve virüslere karşı oldukça faydalıdır. Göğüs yumuşatıcı etkisi bulunur. Soğuk algınlığı belirtilerini hafifletmek için yararlanılabilir.

Kekik: Mikrop kırıcı balgam söktürücü özelliği olan kekik, soğuk algınlığı belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olur. Kekik çay şeklinde hazırlanıp bal ve limonla tatlandırılarak içilebilir.

]]>
Öksürük Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir https://www.sogukalginligi.gen.tr/oksuruk-soguk-alginligina-ne-iyi-gelir.html Sun, 04 Nov 2018 10:52:50 +0000 Öksürük Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir; Öksürük Vücudumuz bazı durum ve maddelere maruz kalması sonucunda tepkimeye girerek reaksiyon gösterir. Öksürük de bu tepkimelerden biridir. Boğaz yollarında alerjik rea Öksürük Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir; Öksürük Vücudumuz bazı durum ve maddelere maruz kalması sonucunda tepkimeye girerek reaksiyon gösterir. Öksürük de bu tepkimelerden biridir. Boğaz yollarında alerjik reaksiyonlar ve tahriş eden maddelere hassasiyet öksürüğü tetikleyen sebeplerdendir.  Örnek olarak sigara içmek, hava kirliliği, parfüm kokusu, boya ve deterjanların kokuları boğaz yollarını tahriş edici maddeler olabilir. Vücuttaki öksürük tepkimesi ise boğaz yollarında temizleme sağlamak amacıyla oluşur.

Bronşit, astım, grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi nedenler de öksürük oluşmasının nedenleri arasında sayılabilir. Bu hastalıkların oluşması sonucunda genizde sümük akıntısı oluştuğundan fazlaca reaksiyon sonucu öksürük rahatsız edici bir hal alarak kronik öksürüğe neden olabilir. Kronik geniz akıntısı genellikle enfeksiyonel ve alerjik olur. Reflü  ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarından da asit yemek borusundan yukarı tırmandığından boğaz yollarını tahriş edebileceğinden öksürük oluşabilir. Yemek yerken yanlışlıkla bir yiyeceğin boğaza kaçması da vücudun kendi kendini koruma reaksiyonu olan öksürük tepkimesini oluşturabilecek nedenlerdendir.

Boğaz yolları enfeksiyonuna neden olabilecek birçok hastalık veya ilaca bağlı olmak üzere yaygın şekillerde öksürük nedenleri oluşabilir; Psikolojik nedenler veya stres de öksürmeyi tetikleyebilir.

Öksürükten Nasıl Korunuruz

Sonbahar ve kış aylarında da yaşanması oldukça fazla olan öksürükten korunmak için çeşitli yollar vardır. Öksürme vücudumuzdaki alt solunum yollarının bir şekilde kendini temizleme, mikropları çıkarmaya çalışma yoludur. Öksürük oluşmasını önlemek adına öncelikle tozların oluşmaması için temizliğe dikkat edilmelidir. Öksürük oluşmasında etkili olan bir diğer neden sigara kullanımı olabilir bu sebeple sigaradan uzak durulmalıdır. Çeşitli temizlik maddeleri, kimyasal maddeler insan vücudunda alerjik reaksiyonlara neden olup öksürük oluşabileceğinden seçili ürünler kullanılmalıdır.

Soğuk Algınlığında Öksürüğe Ne İyi Gelir

Soğuk algınlığına bağlı öksürüklerde öncelikle hastanın bulunduğu oda havalandırılmalı ve nemlendirilmelidir; kuruluk hissi öksürüğü daha da tetikleyebilir. Soğuk algınlığına bağlı öksürüklerde bolca sıvı tüketilmesi ve oldukça etkili yöntemler olan şifa depolu bitki çaylarından içilmesi öksürük rahatsızlığının hafiflemesine hatta geçmesine yardımcı olabilir. Öksürüğün soğuk algınlığına bağlı olup olmadığı saptanmalıdır eğer öyle ise evde kolaylıkla temin edilebilecek mucizevi tedaviler mümkündür.

Soğuk algınlığına bağlı öksürükler genellikle geniz akıntısından kaynaklı olduğundan burunu açık tutmak ve rahat nefes alımını sağlamak gerekir. Bunun için doğal yöntem olarak burna çekilebilecek tuzlu sular kullanılabilir. Geniz akıntısının verdiği rahatsızlığı hafifletebilmek için hakiki zeytinyağı, bal ve limon üçlüsü içilebilir sıcaklıkta ısıtılarak ağız yoluyla tüketildiğinde rahatlama sağlayabilir; buna bağlı olarak özellikle başta su olmak üzere ılık içecekler soğuk algınlığında beliren öksürüklere iyi gelmektedir. Çeşitli bitki çayları ıhlamur, adaçayı; bunları desteklemek amacıyla zencefil, hatmi çiçeği, meyan kökü, çörek otu, ayva yaprağı, karanfil, nane gibi bitkilerle harmanlanarak rahatlama sağlayabilir.

Öksürük soğuk algınlığına ne iyi gelir sorusunun bir cavabı da turunçgiller ailesidir. C vitaminin yüksek olduğu besinler sitrik asit içerdiğinden hem rahatlama hem de boğaz yolunu dezenfekte etme özelliğine sahiptir.

]]>
Hamilelikte Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer https://www.sogukalginligi.gen.tr/hamilelikte-soguk-alginligi-nasil-gecer.html Mon, 05 Nov 2018 08:37:05 +0000 Soğuk Algınlığı Nedir; Sonbahar ve kış aylarında soğukların artması nedeniyle veya bahar aylarındaki ani hava değişimleri sonucu soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar sıklaşır. Bu hastalıklar birbirinin yerine Soğuk Algınlığı Nedir; Sonbahar ve kış aylarında soğukların artması nedeniyle veya bahar aylarındaki ani hava değişimleri sonucu soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar sıklaşır. Bu hastalıklar birbirinin yerine ikame edebilir hastalıklar gibi gözükse de birbirinden ayrı özellikler taşır. Grip bilimsel adıyla influenza A,B ve C virüslerinden oluşurken soğuk algınlığı 200 e yakın değişik virüsten oluşabilir. Her iki hastalıkta da benzer belirtiler gözükür; grip tüm vücudu etkilerken soğuk algınlığı üst solunum yollarında kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Soğuk algınlığı belirtileri virüsle temas edildikten yaklaşık 2 gün sonra kendini gösterir. Burun tıkanıklığı, hapşırma ve nezle başlıca belirtileri olmak üzere boğazda hassasiyet de belirtileri arasında olabilir. Kapılan virüsün çeşidine göre iştahsızlık, gözlerde yaşarma, halsizlik, geniz akıntısı gibi belirtiler yaşanırken bu etkilerin hamileler üzerinde etkileri daha sıkıntı vericidir.

Hamilelikte Soğuk Algınlığı

Hamilelik başlı başına hassasiyet, yorgunluk, ağırlaşma hissi yaşatan bir durumdur. Hamilelikte soğuk algınlığı anne adayını daha da sıkıntıya sokabileceğinden öncelikle soğuk algınlığına yakalanmamak adına çaba gösterilmelidir. Çok fazla kapalı, havasız mekanlarda durulmamalı, hastalık riski taşıyanlardan uzak durulmalı, eller bol bol yıkanıp dezenfekte edilmelidir. Hamilelik sürecinde annenin bağışıklık sistemi normal zamana göre oldukça hassastır. Vitamin ve mineral katkılı düzenli beslenmeye dikkat edilmeli gerekli egzersizler yapılmalı bol sıvı tüketilmelidir. Vücudun direnci olduğundan daha etkin hale getirilmelidir.  Soğuk algınlığı havadan bulaşan bir hastalıktır. Hamilelerin hassas bünyeleri bu virüsü kapmaya çok müsaittir. Hamilelikte soğuk algınlığına yakalanmak başlı başına büyük bir risk oluşturmaz ancak soğuk algınlığına bağlı reaksiyonlar hamileliği sıkıntıya sokabilir. Hamilelik kişinin bağışıklık sistemini zayıflatmasının yanında dolaşım ve solunum sisteminde de değişiklikler ve hassasiyet meydana getirir.

Hamilelikte Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer

Hamilelikte ciddi enfeksiyonlar olmadığı sürece antibiyotik kullanılmaması en doğrusudur; Soğuk algınlığının geçme süresini hiçbir tedavi yöntemi veya ilaç kısaltmaz. Soğuk algınlığı belirti seyirleri kendini önceden göstermeye başladığından itibaren c vitamini takviyesine, hamileyken içilebilecek bitki çaylarına, bol su tüketimine başvurulabilir. Bu rahatsızlıkta yapılabilecek en doğru şey dinlenmektir. Bulunulan ortamın yeterince havalandırılmış olmasına ve sıcaklığına da dikkat edilmelidir; havanın nemli tutulması da bu süreçte çok önemlidir. Dinlenirken boğaz akıntısı sebebiyle öksürük oluşmasını engellemek adına yastık sayısı fazlalaştırılabilir. Boğaz ağrıları için pastil kullanılabilir. Burun tıkanıklığı için deniz suyu veya tuzlu suyu kullanılabilir. Hamilelikte soğuk algınlığı sonrası düzelme baş gösterdiğinde hemen ağır işlere kalkılmamalı dinlenme süreci uzatılmalıdır.

Şayet rahatsızlık yedi günü aşar veya rahatsızlık sonucu değişik komplikasyonlar seyrederse mutlaka doktora başvurulmalıdır. 

]]>
Gebelikte Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer https://www.sogukalginligi.gen.tr/gebelikte-soguk-alginligi-nasil-gecer.html Mon, 05 Nov 2018 19:36:34 +0000 Gebelikte Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer; Gebelikte yaşanan hassasiyet fiziksel görünümle beraber sinirsel ve zihinsel dürtüleri de etkiler. Gebe olan kişi duygusal ve sosyal açıdan da farklılaştığı gibi tüm ba Gebelikte Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer; Gebelikte yaşanan hassasiyet fiziksel görünümle beraber sinirsel ve zihinsel dürtüleri de etkiler. Gebe olan kişi duygusal ve sosyal açıdan da farklılaştığı gibi tüm bağışıklık sistemi, dolaşım ve solunum sistemi de normal zaman göre oldukça hassasiyet taşır. Bu hassasiyet gebe kişiye başlı başına yorgunluk, uyuşukluk, dinlenme hissiyatına çok gereksinim duyma gibi reaksiyonlar gösterir. Gebelikte soğuk algınlığına yakalanmak başlı başına büyük bir risk taşımaz ancak bütün bu hassasiyetin üstüne katılacak ağır darbelerden biri olacağından öncelikle soğuk algınlığına yakalanmamak için çaba gösterilmesi öngörülür. Sağlıklı yaşam prensip haline getirilmelidir. Gebelikte yaşanan en büyük sıkıntıların başı sağlıksız beslenmedir. Gebelik döneminde anne ve bebeğin düzenli şekilde vitamin, mineral ve kalori alımı bebeğin sağlıklı gelişimine, annenin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Eksik beslenme bebeğin sağlıksızlığına yol açtığı gibi annenin bağışıklığında da eksikliklere yol açar her hastalığa davetiye çıkabileceği gibi soğuk algınlığı için de direnç azalır. Gebelik başlı başına her anne adayı için yorucu bir dönemdir. Bunun üzerine rahatsızlık eklenmesi o süreci daha da güçleştirir. Düzenli ve gerekli beslenmenin yanında bol sıvı tüketimi ve egzersizlere de özen gösterilmelidir.

Soğuk Algınlığına Gebelikte Nasıl Rastlanır

Soğuk algınlığı havadan bulaşan bir hastalıktır. Sonbahar ve kış aylarında çok rastlanan bu hastalıkla bahar aylarında çabuk değişen hava koşullarında çok karşılaşılır. Gebelerin hassas bünyeleri bu virüsü kapmaya oldukça elverişlidir. Soğuk algınlığı 200 e yakın değişik virüsten oluşabilir. Soğuk algınlığı belirtileri üst solunum yolunu etkileyen faktörlerden oluşur. Belirtileri virüs kapıldıktan 2 gün sonraya kadar kendini ağır ağır gösterebilir. Burunda tıkanma, hapşırık ve nezle durumu soğuk algınlığı belirtileridir. Boğazda hassasiyet de virüsün çeşidine göre belirtiler arasında olup: iştahsızlık, halsizlik, geniz akıntısı veya gözlerde yaşarma gibi çeşitlilikler de gözlenebilir.

Gebelikte Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer

Gebelikte yüksek risk grubunda bulunuluyorsa, ateş 38,5 derecenin üzerindeyse, soluk alıp vermekte güçlük çekiliyorsa, göğüs sıkışması söz konusu ise, şiddetli kulak ağrısı yaşanıyorsa veya yaşanması muhtemel olan dışı durumlarda acilen doktora danışılmalıdır. Buna bağlı olarak doktor tavsiyesiyle antibiyotik kullanılabilir. Ancak gebelik süresince çok gerekli olmadıkça antibiyotik kullanılmaması en doğrusudur; soğuk algınlığının geçme süresini hiçbir tedavi yöntemi veya ilaç kısaltmaz. Rahatsızlığı atlatabilmenin en etkili yolu dinlenmektir. Doğal yöntemlerle atlatmaya çalışmak da etki sağlayacaktır. Gebelikte soğuk algınlığı nasıl geçer sorusunun bir cevabı da c vitamini takviyesine, gebeyken içilmesinde mahsur olmayan bitki çaylarına, bol miktarda su tüketimine başvurulabilir. Bulunulan ortamın iyice havalandırılmış olmasına ve gebe için uygun sıcaklıkta olmasına da dikkat edilmelidir; havanın nemli tutulması da bu süreçte çok önemlidir. Gebelikte  rahatsızlık eğer yedi günü aşarsa veya rahatsızlık sonucu değişik durumlar oluşursa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

]]>
Hamilelikte Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir https://www.sogukalginligi.gen.tr/hamilelikte-soguk-alginligina-ne-iyi-gelir.html Mon, 05 Nov 2018 21:32:47 +0000 Hamilelikte Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir; Hamilelikte soğuk algınlığına dikkat edilmelidir. Hamileyken daha da hassaslaşan bünye soğuk algınlığı gibi direnç düşürücü bir rahatsızlıkla karşılaşınca başlı Hamilelikte Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir; Hamilelikte soğuk algınlığına dikkat edilmelidir. Hamileyken daha da hassaslaşan bünye soğuk algınlığı gibi direnç düşürücü bir rahatsızlıkla karşılaşınca başlı başına bir risk oluşturmaz ancak soğuk algınlığına bağlı reaksiyonlar hamilelik sürecini sıkıntıya sokabilir. Soğuk algınlığı, sonbahar ve kış aylarında görülebilen veya bahar aylarında da ciddi hava değişimleriyle etkisini gösteren, hava yoluyla bulaşabilen, değişik virüslerin oluşturduğu; sıklıkla üst solunum yollarına nükseden bir rahatsızlıktır. Hamilelerin bağışıklık sistemlerinde olduğu gibi solunum sistemlerinde de değişiklikler söz konusu olduğundan hassasiyet hat safhadadır. Bu sebeple öncelikle soğuk algınlığına yakalanmamak için çaba göstermek en uygunudur. Her kişi öncelikle kendisinin doktoru olmalı kendisine ne iyi gelip gelmediğin tespit edip beslenme ve yaşam şekline dikkati elden bırakmamalıdır. Hamilelik sürecinde bu gözlem iki kat daha önem arz eder.

Hamileyken Soğuk Algınlığına Yakalanmamak İçin Neler  Yapılmalıdır

Hamilelik süreci  anne adayını oldukça hassaslaştıran, yorgunluk hissi yaşatan ve ağırlaştıran bir durum olduğu için ekstra rahatsızlıklar anne adayını daha da üzecektir. Bu sebeple çeşitli virüs örnekleri ile karşılaşılan soğuk algınlığından korunmak için öncelikle bu riski taşıyan insanlardan uzak durulmalıdır, yaşanılan yer düzenli havalandırılmalı ve dezenfekte edilmesi gereken yerlere dikkat edilmelidir; eller sıkça bol su ile yıkanmalıdır. Beslenme süreci normalde olduğu gibi hamilelik sürecinde de çok önemlidir. Düzenli beslenme alışkanlık haline getirilmelidir. Vitamin ve mineraller düzenli biçimde alınmalıdır. Bol sıvı tüketilmelidir.  Mevsime göre giyinmek ve hareket etmek de aday  anneyi soğuk algınlığından koruyacak faktörler arasında yer alır.

Hamilelikte Soğuk Algınlığına  Ne İyi Gelir

Soğuk algınlığı genelde burnu ve üst solunum yollarını etkileyen bir rahatsızlıktır. Burunda tıkanma, boğaz ağrısı, hapşırma ve kulak ağrısı belirtileri baş gösterebilir.  Soğuk algınlığına hiçbir tedavi yöntemi iyi gelmez en etkili yöntem istirahattir. Mümkün mertebe dinlenmek ve çeşitli vitamin takviyeleri gereklidir. Soğuk algınlığında en gerekli vitamin C vitamini olduğundan turunçgillerden faydalanılabilir. Hamilelikte soğuk algınlığına ne iyi gelir sorusunun bir cevabıda zarar vermeyecek çeşitli bitki çayları; ıhlamur, papatya, kuşburnu, zencefil, rezene, normal çay ve meyve çayları yatıştırıcı özelliğinin yanı sıra boğaz yumuşatıcı olarak kullanılabilir ve rahatlama sağlar. Tüketimi iki fincanı geçmemelidir. Bol sıvı tüketimi her zaman olduğu gibi çok önemlidir.  Havasız ortamdan uzak durulmalı ortamda yeterince oksijen teneffüsü sağlanmalıdır, nem oranı da çok önemlidir.

Hastalık herhangi bir şekilde beklenmedik reaksiyonlarda seyrediyorsa, 7 gün üzerinde sürdüyse, ateş, şiddetli ağrı gibi yakınmalar söz konusu ise mutlaka doktora danışılmalıdır. 

]]>
Çoçuklarda Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir https://www.sogukalginligi.gen.tr/cocuklarda-soguk-alginligina-ne-iyi-gelir.html Tue, 06 Nov 2018 11:32:50 +0000 Çocuklarda Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir, Bu rahatsızlık çoğu insanın olduğu gibi çocuklarında çok sık maruz kaldığı bir sağlık sorunudur. Nezle, grip virüslerinin sebep olduğu kırgınlıkla beraber burunda ak Çocuklarda Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir, Bu rahatsızlık çoğu insanın olduğu gibi çocuklarında çok sık maruz kaldığı bir sağlık sorunudur. Nezle, grip virüslerinin sebep olduğu kırgınlıkla beraber burunda akıntı, burunda tıkanma, hapşırık ve öksürme şeklinde ortaya çıkan özelliklede çocukları olumsuz yönde bir hayli etkisi altında bırakan, bir sağlık sorunudur. Soğuk algınlığının, hemen tedavi yapan bir ilaç yoktur. Bu gibi sağlık sorununun en büyük tedavi şekli istirahat etmektir. Bu sayede hem bu sıkıntıyı daha kolay atlatmak mümkün, hem de kimseye bulaştırmamış oluruz.

Çocuklarda soğuk algınlığına bitkisel çözüm: Çocuklarda görülen soğuk algınlığı için en güzel doğal ilaç zencefil toz haline getirilerek kullanılabilir. Gerçekten de çocuklarda görülen soğuk algınlığında gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bitkisel ilaç zencefildir. Taze zencefili, toz ya da pastiller şeklinde kullanmak mümkün, taze zencefili ince dilimlere bölerek bir iki tanesini çay bardağına koyunuz, üzerine sıcak su ekleyerek, çocuğunuzun da zevkine uygun hale getirerek, içirilmelidir. Zencefil biraz acı bir tada sahiptir. Zencefil pastillerini eczanelerde bulmak mümkün. Çocukların zencefili kullanmasını sağlamak için, şekerleme şeklinde dilimlenerek kullanılması çocukta soğuk algınlığını gidermede çok fayda sağlayacaktır. 

Çocuklarda Soğuk Algınlığına, çok iyi gelen; bir başka doğal ilaç ise meyan köküdür. Ancak meyan kökü kullanımı mutlaka bir hekim kontrolünde, olması daha doğru olacaktır. Meyan kökü kullanan çocukta herhangi bir şeker hastalığı ve böbrek rahatsızlığı bulunmamalıdır. Çünkü meyan kökü oldukça etkili bir ilaçtır. Çocuklarda görülen soğuk algınlığında çok etkisi vardır. Tabi esas olan çocuklarda soğuk algınlığını önlemenin en etkin yolu bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlamaktır. Bunu sağlamanın yolu ise çocuklara mutlaka arı poleni vermektir. Arı poleni yedi yaşından küçük çocuklara günlük bir çay kaşığı polen yeterli olacaktır. Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarayan poleni sabahları aç karna, yarım çay bardağı süte poleni ekleyerek verilmesi daha doğrudur.

Çocuklarda Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir

3 yaş ve üstü çocuklarda görülen soğuk algınlığı için, banyo yapacağı suyu kovaya doldurup, içerisine 2-3 damla mentol damlatarak çocuğu banyo yaptırın mentol çocuğun nefesini açmaya yardımcı olacaktır. Bir başka doğal ilaç ise evde yapılabilecek olan kırmızı soğandan şurup, bu şurup soğuk algınlığını yenmek için çok kıymetlidir. Şurubu hazırlarken, beş, baş soğanı soyarak 4 parçaya bölün, dilimlediğiniz soğanı bir kaba koyun, içerisine 5, yemek kaşığı süzme saf bal ekleyin, üstünü kapatın ve 15 saat bekletin. Kırmızı soğan şurubu tam kıvamına gelmiş olacak, şurubu çocuğa günlük olarak 3,4 tatlı kaşığı verebilirsiniz. Çocuklarda soğuk algınlığı için diğer ilaç ise, Bir su bardağı kaynamış sütün içerisine, bir çay bardağı zerdeçal ekleyin ve ılık olan sütü çocuğa içirebilirsiniz. Yaptığınız bu özel karışımı günde iki defa sabah, akşam  içirebilirsiniz. Çocuklarda görülen soğuk algınlığına limon, bal karışımda oldukça iyi geldiği görülmüştür. Bu karışımın yapımını yaparken ölçüye dikkat etmekte fayda var. Yapılacak olan bir tatlı kaşığı bal ile üç tatlı kaşığı limon suyunu karıştırarak, iki saat aralıklarında günlük dört defa çocuğunuza verebilirsiniz bu karışım soğuk algınlığı için çok faydalıdır.

 

 

 

 

 

]]>
Soğuk Algınlığı Kaç Günde Geçer https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligi-kac-gunde-gecer.html Tue, 06 Nov 2018 16:00:41 +0000 Soğuk Algınlığı Kaç Günde Geçer: İnsanlarda virüslerin sebep olduğu, en sık karşılaştığımız rahatsızlık soğuk algınlığıdır. Üst solunum yollarını bozan, viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Akut viral farenjit v Soğuk Algınlığı Kaç Günde Geçer: İnsanlarda virüslerin sebep olduğu, en sık karşılaştığımız rahatsızlık soğuk algınlığıdır. Üst solunum yollarını bozan, viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Akut viral farenjit ve akut nezle olarak da bilinir. Oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Değişken olmakla birlikte kişi, senede 7 kez, ana okuluna giden bir çocuk ise senede 12 kez soğuk algınlığına yakalanır. Herkesin zaman zaman yenik düştüğü kronik bir hastalıktır. Hastalık virüs kaynaklı olduğu için, bakterilerden kaynaklanan rahatsızlıklar gibi tedavi edilmez. Soğuk algınlığı kaç günde geçer sorusu, hepimizin cevabını merak ettiği bir sorudur. Soğuk algınlığı dört dönem sürer. Nedenleri, belirtileri ve ilerleyişi hakkında ayrıntılı bilgi istiyor iseniz aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz.

Soğuk Algınlığının Nedenleri:

Bağışıklık sisteminin durumu, vitamin eksiklikleri, bedeni fazla yormak, soğuk havalarda üşümek, beslenmedeki düzensizlikler hastalığa davetiye çıkardık. Soğuk havada, ortamın nemli olmamasından dolayı, burun kurur ve görevini yerine getiremez. Burunun görevi vücuda giren mikropları ve virüsleri süzerek vücuda girmesini engellemektir. Soğuk algınlığının çocuklarda çok görülme sebebi ise, okul yada kreş gibi kalabalık ortamlarda virüsü birbirlerine bulaştırmalarından kaynaklanır. 

Soğuk Algınlığının Belirtileri Ve İlerleme Süreci:

Hastalık genellikle virüsü vücuda girmesinden iki yada üç gün sonra başlar. İlk belirtisi burun akıntısı, sonra burun tıkanıklığı, hapşırık, boğaz ağrısı, öksürük, baş ağrısı eşlik eder. Ateş hafif yüksek seviyededir ve bazı zamanlarda halsizlik ve yorgunluk da yapabilir.
Bu dönemde,soğuk algınlığı kaç günde geçer yada kaç gün sürer gibi soruları hepimiz sorarız. Hastalığın verdiği sıkıntıyı hemen atlatmak isteriz.
Soğuk algınlığı 4 dönem sürer, ilk dönem bir yada iki saattir. Burun hava yolu açıktır ancak virüslerin giriş noktasında, kaşıntı, kuruma,tahriş ve yanma hissi vardır. İkinci dönem de ise virüsler burnun ve boğazın iç yüzeylerine yayılır. Bu dönem birkaç saat yada bir gün sürer. Boğaz ağrı, burunda akıntı, burun tıkanıklığı ortaya çıkar. Üçüncü dönem yani üçüncü gün, hastalık vücuda yerleşir ve fırsatçı bakterilerde ortaya çıkar. Burun kurur ve koyu bir renk alır, yorgunluk ve bitkinlik bu dönemde belirginleşir. Ve en son dönem olan dördüncü dönemde ise şikayetler azalır.Ortalama beş yada on gün zarfında hastalık vücudu terk eder.

Soğuk Algınlığının Tedavisi:

Soğuk algınlığı kaç günde geçer sorunun cevabı tedavisinde, antibiyotik kullanımı önerilmez çünkü hastalık virüs kaynaklıdır. İstirahat, bol su tüketmek, beslenmeye dikkat etmek, gerek duyulduğun da aspirin ve ağrı kesici almak ve vitamin kullanımı hastalığı tedavi etmek için yeterlidir.
]]>
Pediatrik Soğuk Algınlığı İlaçları https://www.sogukalginligi.gen.tr/pediatrik-soguk-alginligi-ilaclari.html Tue, 06 Nov 2018 20:59:34 +0000 Pediatrik Soğuk Algınlığı İlaçları, Pediatrik tıbbın çocuk hastalıkları ve sağlığı ile ilgili bir bölümüdür. Bireylerin bir ömür boyu sağlıklı yaşaması için çocukluk çağını sağlıklı bir şekilde geçirmesi Pediatrik Soğuk Algınlığı İlaçları, Pediatrik tıbbın çocuk hastalıkları ve sağlığı ile ilgili bir bölümüdür. Bireylerin bir ömür boyu sağlıklı yaşaması için çocukluk çağını sağlıklı bir şekilde geçirmesi gerekir. Pediatride çocuk sağlına önem veren bir daldır. Pediatrik Soğuk algınlığı ilaçları bebekler ve çocuklar için çok önemli ilaçlardır. Bebeklerin ve çocukların bağışıklık sistemleri çok iyi gelişmediğinde çok çabuk hasta olurlar. Özellikle kış aylarında bebeklerde ve çocuklarda soğuk algınlığı yaygındır. 

Pediatrik soğuk algınlığı ilaç çeşitleri
 • Öksürük şurupları
 • Üst solunum yolu açıcı ilaçları
 • Antihistaminikler
 • Burun damlaları ve spreyler
 • Ağrı kesiciler
 • Ateş düşürücüler 
Pediatrik soğuk algınlığı ilaçları bebeklerde ve çocuklarda oluşan öksürük, ateş, alerji gibi semptomlarda kullanılır. Kullanılan antihistamik ilaçlar burun akıntısı ve aksırığı önleyici etkisi amaçlı kullanılır. Tuzlu su içeren burun damlaları ve spreyler burun ve nefes açıcı olarak kullanılır. Soğuk algınlığında oluşan ateşi, ateş düşürücü şuruplar kullanılmaktadır.  

Pediarik soğuk algınlığında kullanılan ilaçlar 
 • Coldaway şurup 
 • Coldfen şurup 
 • Droflu cold plus şurup
 • Fenabrin cold şurup
 • İbucold plus şurup
 • İburamin zero cold şurup
 • Pedifen cold şurup
 • Deflu şurup
 • Corsal şurup
Pediatrik soğuk algınlığı ilaçları genellikle şurup şeklindedir. Bu ilaçlar histaminin etkisini azaltırlar. Histamin vücutta kaşıntı, kızarıklık, gözlerde sulanma gibi olgulara sebebiyet verir. Genellikle bu şuruplar ateş düşürücü, ağrı kesici, nefes açıcı olarak kullanılmaktadır. 
]]>
3 Aylık Bebek Soğuk Algınlığı https://www.sogukalginligi.gen.tr/3-aylik-bebek-soguk-alginligi.html Wed, 07 Nov 2018 12:11:21 +0000 3 Aylık Bebekte Soğuk Algınlığı, soğuk algınlığı çocukların ve yetişkinlerin sık yaşadığı hastalıktır. Sonbahar ve kış ayında hastalık daha çok oluşur. Soğuk algınlığı bebekte çok görülen rahatsızlı 3 Aylık Bebekte Soğuk Algınlığı, soğuk algınlığı çocukların ve yetişkinlerin sık yaşadığı hastalıktır. Sonbahar ve kış ayında hastalık daha çok oluşur. Soğuk algınlığı bebekte çok görülen rahatsızlıktır. Bebeğin burnu ve solunum yolu enfeksiyon kaptığı için nefes alması zorlaşır. Burun akıntısı başlar ve soğuk algınlığı virüsü vücut içinde çoğalmaya başlar. Bebek doğduktan sonra vücut direnci azdır. Bağışıklık sistemi zayıf olduğu için enfeksiyona karşı kolaylıkla hasta olur. Bebeklerin bulunduğu ortam çok önemlidir. 3 aylık bebek soğuk algınlığı bulaşıcı hastalık olarak görülür. Bebekler hareketlenmeye başladığı zaman ellerini etrafa sürer. Her cisme merakla yaklaşır ve burnuna elini çok sürdükleri için kolaylıkla etrafından mikrop kapar. Bebek 12 aylığa gelene kadar soğuk algınlığı, grip, nezle hastalığına yakalanma riski çok olur. Bu enfeksiyon virüslerine karşı aşı yapılır. Bebek doğduktan sonra aşıları düzenli yapılmalıdır. Bebekte aniden başlayan halsizlik ve iştahsızlık durumlarında mutlaka doktora gidilmelidir.

3 aylık bebek soğuk algınlığı belirtisi

Bebeğin vücut enerjisi düşük olduğu için soğuk algınlığı gibi hafif hastalık sağlık sorunu oluşturur. Bebekte sürekli üşüme ve titreme oluşur. Bebek 1 yaşına girene kadar soğuk algınlığı sorunu devamlı oluşur. Vücuda giren virüs kana karışır ve vücut ısısı düşer. Vücutta ciddi soğukluk oluşur. Sürekli hapşırma oluşur. Nefes almada zorluk görülür. Nefes alırken hırıltı sesi duyulur. Ard arda öksürme görülür. İştahsızlık başlar. Bebek sürekli ağladığı için sinir yapısı oluşur. Bebekte uyku düzensizliği başlar. Gece sürekli uyanma ve burun akıntısı görülür. Kabızlık oluşur. Burun akıntı ile ağızda salya suyu gelir. Annenin memesini tutmaz ve sütü ağızdan çıkartır. Sütü yutamama görülür. Sürekli bebek ağladığı için yüzünde ve elinde morluk oluşabilir. 

3 aylık bebekte soğuk algınlığı tedavisi

Bebeğe anne sütü sık sık verilmelidir. Bebeğin burnu plastik bir burun aspiratörü ile günlük temizlenmelidir. Tuzlu su ile burun deliklerine bir kaç damla damlatılmalıdır. Bebeğe ılık banyo yaptırılmalıdır. Bebeğe her öğün sıvı çorba bir çay kaşığı verilmelidir. Bebek kalın giysiler giydirilmelidir. Bebeğin soğuk algınlığı aşısı yaptırılmalıdır.
]]>
Taylor Soğuk Algınlığı https://www.sogukalginligi.gen.tr/taylor-soguk-alginligi.html Wed, 07 Nov 2018 20:01:05 +0000 Taylor Soğuk Algınlığı, özellikle kış ayında kullanılan önemli ilaçtır. 1 su bardağı suyun içine taylor aktarılır ve içilir. Taylor içinde toz portakal esansı içerir. Koruyucu olarak sadyum benzaat ve anhidr sitrik asit i Taylor Soğuk Algınlığı, özellikle kış ayında kullanılan önemli ilaçtır. 1 su bardağı suyun içine taylor aktarılır ve içilir. Taylor içinde toz portakal esansı içerir. Koruyucu olarak sadyum benzaat ve anhidr sitrik asit içerir. İlaç içildiğinde 10 dakikaya kadar etkisini gösterir. Günde 4 bardaktan fazla içilmemelidir. 3 saate kadar etkisini kaybeder. Grip, soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonunu açar. Antipiretik etkisi olduğu için enfeksiyona karşı koruyucu etken oluşturur. Eczanede satıldığı için güvenilir ilaçtır. Soğuk algınlığı ve grip için faydalı etki sağlar. Üst solunum yolu tıkanıklığını giderir. Yüksek ateşi anında düşüren etkili ilaçtır. Vücuda faydası çoktur. Poşet içinde satılır. Suyun içine poşet aktarılır. Taylor suyun içinde erir ve kişi içer. Taylor soğuk algınlığı kısa sürede etki sağlar. Vücut içinde oluşan ödem, yara, iltihap, kaşıntı, kızarıklık, öksürük gibi rahatsızlıklar için iyileşme süreci oluşturur. 12 yaş altındaki kişiler için uygun ilaç değildir. Karaciğer hastası, kalp hastası için kullanılması uygun değildir. Taylor ilacı kullanıldıktan sonra boğaz içindeki kaşıntı, ağrı, bademcik için faydalı olur. Taylor ilaç içtikten sonra sağlık sorunları yaşanırsa doktora gidilmelidir.

Taylor soğuk algınlığı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Soğuk algınlığı, grip, nezle için faydalı ilaçtır. 12 yaş sonrası kullanımı için uygun ilaçtır. Bazı kişiler için ilaç yan etki yapabilir. İlaca karşı alerjisi olan kişinin taylor kullanması yan etki oluşturur. Doktor kontrolü ile taylor kullanmalıdır. Taylor ilaç soğuk algınlığı, grip ve nezle dışında başka hastalık için kullanılması önerilmez. İlaç kullandıktan sonra mide bulantısı, kusma, baş dönmesi gibi belirtiler olursa mutlaka doktora gidilmelidir. Sigara, alkol çok tüketen kişi için yan etki yapabilir. Şeker hastası, tansiyon hastası ve kanser hastası olan kişi için doktor kontrolü ile taylor kullanılmalıdır. Taylor ilaç kullanıldıktan sonra başka ilaç kullanılmamalıdır. Araç kullanan ve uzun yola gidenler için uygun ilaç değildir. 
]]>
Bebeklerde Soğuk Algınlığı https://www.sogukalginligi.gen.tr/bebeklerde-soguk-alginligi.html Thu, 08 Nov 2018 13:07:25 +0000 Bebeklerde Soğuk Algınlığı, Anne ve babalar her ne kadar bebekleri korusalar da özellikle kış ve sonbahar aylarında sık rastlanır. Bebeklerin bağışıklık sistemleri henüz çok iyi olgunlaşmadığından yada gelişmediğinden Bebeklerde Soğuk Algınlığı, Anne ve babalar her ne kadar bebekleri korusalar da özellikle kış ve sonbahar aylarında sık rastlanır. Bebeklerin bağışıklık sistemleri henüz çok iyi olgunlaşmadığından yada gelişmediğinden korumak kolay değildir. Soğuk algınlığı gibi durumlara yetişkinlerden daha açıklardır. Yapılan araştırmalara göre soğuk algınlığına sebep olabilen birçok virüs vardır ve bu virüslerle bebeklerin savaşması kolay değildir. Bu nedenle hastalığın erken fark edilmesi, teşhis konulması tedavi süreci açısından önemlidir.

Bebeklerde Soğuk Algınlığı Sebepleri

Virüsler yolu ile bulaşan bir hastalık olduğundan çevredeki insanlardan bebeklere bulaşabilir. Bebeklerdeki soğuk algınlığı üç şekilde bulaşabilir;

Hava yolu ile; Enfeksiyonu kapmış olan biri hapşırma esnasında, öksürme esnasında veya nefes yoluyla bebeğe hastalığı bulaştırabilir. Enfeksiyonel hastalığa yakalanan kişilerin bebeklerden uzak durması gerekir.

Doğrudan temas; hasta kişinin bebeği öpmesi, sevmesi yada bebeğe dokunması aşamasında hastalık bebeğe bulaşabilir.

Dokunma yolu ile; Virüsler canlılığın olmadığı bölgelerde uzun bir süre kendi işlevini kaybetmeden bulunabilir. Canlı hücre içerisine girdiği zaman virüs, yeniden faal olur ve bebeklerde dokunma yolu ile hastalık oluşturur.

Bebeklerde Soğuk Algınlığı Belirtileri
 • Burun tıkanıklığı
 • Burun akıntısı
 • Öksürük
 • Hapşırma
 • İştahsızlık
 • Halsizlik
 • Uyku sorunu, uyumada zorluk
 • Huysuzluk
 • Yorgunluk
 • Yüksek ateş
Bebeklerde ağır yada hafif şekilde kendini gösteren bu belirtiler; bebeğin bağışıklık sistemine, bebeğin yaşına, hastalığın bulunduğu evreye göre değişkenlik gösterebilir. 6 aydan daha küçük olan bebeklerdeki soğuk algınlığı ciddi sıkıntılara yol açar. Fakat 1 yaşından daha büyük çocuklar soğuk algınlığı hastalığını ilaç tedavisi almadan da atlatabilir.

Bebeklerde Soğuk Algınlığı Hastalığı Yaşandığında Ne Zaman Doktora Gidilmelidir

Soğuk algınlığı veya üşütme bebeklerde ciddi etkilere neden olur. Özellikle erken doğumla gelen bebeklerde (prematüre bebekler) bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediğinden hastalıkları zor atlatır. Ayrıca anne sütünü yeterli derecede alamamış bebeklerde hastalıkları atlatmak güçtür. Belirtiler hissedilmeye başladığı dönem mutlaka uzman doktora gidilmelidir.
 • Bebeğin ateşi 39 derece ve üstü oldu ise
 • Hastalık bir haftadır devam ediyorsa
 • Bebek sıvı tüketimini yada yemek yemeyi reddediyorsa
 • Bebekte ağlama nöbetleri sıklaştı ise
Bebeğin nefes alıp vermede zorlanmaya başladıysa doktora muayeneye gitmek şarttır. Bağışıklık sistemi zayıf olan bebeklerin basit hastalıklarda dahi sağlığı ciddi tehlike altındadır.

Bebeklerde Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer, Tedavisi Nedir

Bebeğin yaşadığı soğuk algınlığı ile tedavi yöntemi, bebeğin yaşına göre farklılık gösterir. 2 yaşından büyük olan çocuklarda ilaç tedavisine başvurulabilir. Fakat bebek 2 yaşından daha küçük ise ilaç tedavisine başvurmada endişe edilecek bir durum söz konusu değildir.

0-6 aylık bebeklerde; anne sütü soğuk algınlığı için etkili bir faktördür. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir ve bu sayede soğuk algınlığının kısa zaman içinde atlatılmasına yardımcı olur. 6 aydan daha küçük olan bebeklerde ek gıdaya başvurmadan önce veya ilaç kullanmadan önce kesinlikle doktora danışılmalıdır.

6-12 aylık bebeklerde; anne sütüne ilave olarak, aşırıya kaçmamak kaydı ile bitki çayları, C vitamini  bakımından zengin olan gıdalar tercih edilebilir. Ek gıdaya geçmiş olan bebeklerde bol bol sıvı tüketilmelidir.

]]> Grip Ve Soğuk Algınlığı https://www.sogukalginligi.gen.tr/grip-ve-soguk-alginligi.html Thu, 08 Nov 2018 23:01:48 +0000 Grip Ve Soğuk Algınlığı, grip influenza isimli virüsün vücutta yer edinmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. 39 derecenin üzerindeki ateşlerde ölüme kadar götürebilmektedir. Son bahar ve kış mevsimlerinin g
Grip Ve Soğuk Algınlığı, grip influenza isimli virüsün vücutta yer edinmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. 39 derecenin üzerindeki ateşlerde ölüme kadar götürebilmektedir. Son bahar ve kış mevsimlerinin gelmesi ile grip, soğuk algınlığı ve nezle hastalıkları da baş göstermeye başlıyor. Soğuk algınlığı virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. 

Grip belirtileri; 
 • Otuz sekiz derece ve üzerinde seyreden ateş
 • Titreme
 • Boğaz ağrısı
 • Kuru öksürük 
 • Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı
Soğuk algınlığı belirtileri;
 • Boğaz kuruluğu 
 • Hafif ateş
 • Hafif baş ağrısı
 • Burun tıkanıklığı
Antibiyotikler bakteriden kaynaklanan hastalıklarda etkiliyken virüslere etki edememektedir. Bu yüzden grip ve soğuk algınlığı şikayetlerinde antibiyotik kullanılmamalıdır çünkü hiç bir fayda sağlamayacaktır. Aksine boş yere kullanılan antibiyotikler hastanın karaciğerine ve böbreklerine zarar verecektir. 

Grip ve soğuk algınlığı için tedavi yöntemleri;
 • Stresten uzak durulmalıdır
 • Dinlenerek vücut gevşetilmelidir
 • Vücut sıcak tutulmalıdır
 • Hafif egzersizler yapılmalıdır
 • Bol bol sıvı tüketilmelidir
 • C vitamini içeren sebze ve meyvelerden tüketilmelidir
 • Sigara, alkol ve kafeinli ürünlerden uzak durulmalıdır
 • Anti viral ilaçlar kullanılmalıdır
 • Kış çayları olan ıhlamur, kuşburnu, ada çayı, papatya ve yasemin özlü çaylar içilmelidir
 • İlaç dışında vücuda destek olması amacı ile turunçgiller ve koyu yapraklı yeşillikler tüketilmelidir. 
Grip ve soğuk algınlığı nedenleri
 • Ellerin sık sık sabunla yıkanmaması
 • Hasta kişinin bardağından su içilmesi, tabak, çatal ve kaşığı ile yemek yenmesi 
 • Hijyen için tek kullanımlık kağıt mendiller kullanılmaması
 • Hapşırma esnasında kağıt mendil ile ağız ve burunun kapatılmaması 
 • Hastaların başka yöne doğru hapşırmaması 
 • Hastanın bulunduğu ortamın sık sık havalandırılmaması  
 • Yaşanılan ortamın sık sık temizlenerek dezenfekte edilmemesi  
Grip ve soğuk algınlığı arasındaki temel farklılıklar;
 • Soğuk algınlığında gripteki gibi yüksek ateş, hafif kırgınlık, burun akıntısı ve hapşırma belirtileri yoktur. 
 • Soğuk algınlığı sinüzit ve kulak ağrısına yola açar iken grip bronşit ve zatürreye neden olmaktadır. 
 • Grip bütün solunum sistemini soğuk algınlığı ise sadece üst solunum yolu sistemini olumsuz etkiler. 
İkisinin de ortak yönü solunum yolu hastalıkları olmasıdır. Mikropların havada asılı kalma özellikleri grip ve soğuk algınlığının yayılmasının en büyük sebeplerinden biridir. Gribi yok etmek için doktorlar genellikle anti viral ilaçlar verirler. Tuzlu burun spreyleri ve öksürük şurupları grip ve soğuk algınlığına iyi gelebilecek ilaçlardır. Son bahar ve kış ayları yaklaştığında grip aşısı yaptırmak soğuk algınlığı ve gribe karşı vücudun direnç kazanmasını sağlar. Soğuk algınlığı ve gripten kurtulmak için doktorun önerdiği tedavi yöntemine uyulmalıdır. 
]]>
Bebeklerde Soğuk Algınlığı Şurubu https://www.sogukalginligi.gen.tr/bebeklerde-soguk-alginligi-surubu.html Fri, 09 Nov 2018 08:52:19 +0000 Bebeklerde Soğuk Algınlığı Şurubu, bebekler bağışık sistemleri gelişmediği için hastalığa yakalanma ihtimalleri yüksektir. Özellikle soğuk algınlıkları bebeklerde sıklıkla görülür. Bebeklerde soğuk algınlığı ola Bebeklerde Soğuk Algınlığı Şurubu, bebekler bağışık sistemleri gelişmediği için hastalığa yakalanma ihtimalleri yüksektir. Özellikle soğuk algınlıkları bebeklerde sıklıkla görülür. Bebeklerde soğuk algınlığı olarak kullanılan şuruplar genellikle ateş düşürücü, ağrı kesici ve solunum yollarını açıcı amaçlı kullanılmaktadır. 

Bebeklerde Soğuk algınlığında kullanılan ilaçlar
 • Forza pediatrik şurup
 • Gerakon şurup
 • Kongest şurup
 • Oledro şurup
 • Iburamin cold
 • Paranox cold
 • Fenabrın cold
 • Coldaway plus
Bebeklerde soğuk algınlığı şurupları çeşitli olup, bu ilaçlar soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolları enfeksiyonları ile birlikte görülen burun akıntısı, burun tıkanıklığı, gözlerde sulanma, hapşırma, baş ağrısı, boğaz ağrısı, hapşırma, ödem, ateş ve vücut ağrılarının giderilmesinde kullanılır. 

Forza pediatrik şurup ile gerakon şurubun kullanım amaçları aynı olup; genellikle gripte, soğuk algınlığında, yüksek ateş ve öksürükte kullanılır. Kongest şurup genellikle yüksek ateş ve burun akıntılarında kullanılır. Oledro, ıburamin ve paranox cold ilaçları aynı etkiye sahip olup  genellikle vücut ağrılarında,yüksek ateşte, sinüzit, burun akıntısında, ödemde ve iltihaplanmalarda kullanılır. Coldaway plus ise burun akıntısı, göz sulanması, sinüzit, farenjit, ateş ve baş ağrısında kullanılır. Bu ilaçlar kesinlikle bir hekim reçetesi dahilinde kullanılmalıdır. Aksi taktirde yan etkileri olabilir. 

Bebeklerde soğuk algınlığı şurubu yan etkileri;
 • Karın ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Kızarıklık
 • Kaşıntı
 • Dilde ve boğazda şişlik
 • Bulantı ve kusma
 • Aşırı gaz oluşumu
 • Huzursuzluk ve sinirlilik hali
Bebeklerde soğuk algınlığı ilaçları hekim kontrolünde uygun doz ve ölçüde kullanılmalıdır. Uygun dozda kullanılmayan ilaçlar tedaviyi iyileştirmede etkili olamayıp, aksine daha farklı semptomlar ortaya çıkabilir. Buda bebeğinin hayatını tehlikeye sokabilir. Bebeklerinize hekimin tavsiye etmediği soğuk algınlığı ilaçlarını kullanmayınız. Bu ilaçlar yan etkileri ölümcül sonuçlar doğurabilir.   

]]> Soğuk Algınlığına İyi Gelen Bitkiler https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligina-iyi-gelen-bitkiler.html Sat, 10 Nov 2018 00:23:24 +0000 Soğuk Algınlığına İyi Gelen Bitkiler, Soğuk algınlığı herkesinde bildiği gibi üst solunum yollarımızın soğuk hava koşulları ve benzeri nedenlerden dolayı hasar görmesidir. Özellikle kış aylarında nezle, grip soğuk al Soğuk Algınlığına İyi Gelen Bitkiler, Soğuk algınlığı herkesinde bildiği gibi üst solunum yollarımızın soğuk hava koşulları ve benzeri nedenlerden dolayı hasar görmesidir. Özellikle kış aylarında nezle, grip soğuk algınlığının başında gelir. Halk arasında soğuk algınlığına iyi gelen bitkiler çeşit çeşittir. Soğuk algınlığına iyi gelen bitkilerin her biri ayrı ayrı faydalıdır fakat, bütün hepsi bir arada kullanılmaz bu konuda mutlaka seçici davranmanız gerekmektedir. Fazla bitki tüketimi yanlış sonuçlar doğurabilir. 

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir

Zencefil; Boğaz ağrısı ve burun akıntısı için birebir bitkidir. Bir miktar zencefili rendeleyin suyunu sıkın bir yemek kaşığı zencefil suyunu yutun. Ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz. Zencefili çay gibi demleyerekte tüketebilirsiniz.

Kekik; Kekik bitkisini genelde yemeklerde kullanırız bizlere yabancı bir bitki değil. Kekik çayı soğuk algınlığına ilk kullanılacak bitkiler arasındadır. Son derece etkili ve balgam söktürücü özelliğinden dolayı tercih edilen bir bitkidir.

Sarımsak; Her derde deva olan sarımsak soğuk algınlığında da kullanılan bir bitkidir. Sarımsağı bir bütün olarak tane tane yutmakta fayda var. Özellikle soğuk algınlığında sarımsağı bir az bala batırıp yutarsanız faydasını göreceksiniz.

Nane; Nane mis gibi kokusuyla daha yemeden boğazımızda bir ferahlama hissi oluşturur. Soğuk algınlığına iyi gelen bitkiler arasında birinci sırada nane limon vardır. Soğuk algınlığına karşı oldukça faydalıdır.

Ihlamur; En çok tercih edilen bitkiler arasında ıhlamuru saymazsak haksızlık etmiş oluruz. Soğuk algınlığına iyi gelen bitkiler arasında ilk üçte yer alır. Ihlamur ağrı kesici bir özelliğe sahiptir. Öksürüğe çok iyi gelir. İltihap giderici bir özelliği olduğundan boğaz enfeksiyonlarında kullanılabilir.

Adaçayı; Boğaz iltihabına iyi gelen başka bir bitkide adaçayıdır. Boğaz ağrılarına ve yanmasına karşı kendinize güzel bir ada çayı demlemenizi tavsiye ederim.
]]>
Grip Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir https://www.sogukalginligi.gen.tr/grip-soguk-alginligina-ne-iyi-gelir.html Sat, 10 Nov 2018 04:17:52 +0000 Grip soğuk algınlığına ne iyi gelir, sorusunun cevabı özellikle soğuk kış günlerinden en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. 7'den 70'e kadar hemen her bireyin hayatında en az bir defa karşı karşıya kaldığı gri Grip soğuk algınlığına ne iyi gelir, sorusunun cevabı özellikle soğuk kış günlerinden en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. 7'den 70'e kadar hemen her bireyin hayatında en az bir defa karşı karşıya kaldığı grip soğuk algınlığı hastalığı en basit sağlık sorunlarından birisini oluşturur. Özellikle yetişkinler bu hastalığı bir iki gün istirahat ya da ayakta kolaylıkla atlatabilir. Ancak bebekler ve gebeler için hastalığın iyileşme süreci biraz daha ağır seyredebilir. Özellikle normal bireylere göre daha hassas bir yapıya sahip olamalarının bunda büyük rolü bulunmaktadır. Grip soğuk algınlığı hastalığı eczanede reçetesiz olarak da satın alınabilecek grip soğuk algınlığı ilaçlarıyla tedavi edilebilir. Özellikle Aferin, Nurofen gibi oldukça cüzzi fiyata satılan bu ilaçlardan bazen birkaç tane kullanmak bile gözlerinizi kısa süre içerisinde açmaya yeterli gelecektir. Fakat anne adaylarının bu süreçte ilaç alması için mutlaka doktoruna danışması gerektiği akıldan çıkartılmamalıdır. Grip ve soğuk algınlığı için sıradan bir sağlık kuruluşuna giderek bir pratisyene bile muayene olabilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı basit ve zararsız uygulamaları da deneyerek kısa süre içerisinde ayağa kalkabilirsiniz.

Grip soğuk algınlığına ne iyi gelir
 • Grip soğuk algınlığına en iyi gelen şey istirahattir. Hangi yaş grubunda olunursa olunsun hastalığın ayakta atlatılmaya çalışılması bünyeyi yorar. Bu nedenle hem grip soğuk algınlığı geç iyileşir hem de vücut zayıf düştüğü için kısa süre içerisinde tekrar edebilir. 
 • Hastalıklardan korunmak ve kısa süre içerisinde eski sağlık durumuna kavuşabilmek için beslenme çok önemlidir. İçeriğinde bol miktarda protein, vitamin ve mineral barındıran besin maddelerinin çok fazla tüketilmesi gerekir. Grip soğuk algınlığı gibi hastalıklar daha çok bağışıklık sisteminin zayıf olduğu dönemlerde görülür. Hastalıktan hızlı bir şekilde kurtulabilmek sağlıklı ve düzenli beslenmeye dikkat edilmesi grip soğuk algınlığına iyi gelir. 
 • Bulunulan ortamda oksijen sirkülasyonun sağlanması grip soğuk algınlığına iyi gelir. Bu aynı zamanda hastalığın sağlıklı kişilere geçmesine de engel olur.
 • Gün içinde ve yatmadan evvel evde hazırlayacağınız bazı doğal çayları içerek de kısa süre içerisinde iyileşebilirsiniz. Özellikle taze zencefili ıhlamurla birlikte karıştırarak kendinize bitki çayı hazırlayabilirsiniz. Çayı ılık olarak tüketmeye özen gösterin. Tadı biraz acı olacağından balla tatlandırabilirsiniz. Aynı zamanda zencefil ve süzme balı karıştırarak hazırlayacağınız macun grip soğuk algınlığına iyi gelir.
 • Grip soğuk algınlığına ne iyi gelir sorusuna verilecek en doğru cevaplardan bir tanesi de tavuk suyuna çorbadır. İçerisine bol limon sıkarak terbiye edilmiş şehriye çorbası tam bir enerji deposudur.
]]>
Geçmeyen Soğuk Algınlığı https://www.sogukalginligi.gen.tr/gecmeyen-soguk-alginligi.html Sat, 10 Nov 2018 08:08:54 +0000 Geçmeyen Soğuk Algınlığı, Havaların soğuması ile kapalı mekanlarda geçirilen zamanların artması şikayetleri, belirtileri artan hastalıktır. Çeşitli virüslere bağlı olarak ortaya çıkan enfeksiyonel bir hastalıktır.  Geçmeyen Soğuk Algınlığı, Havaların soğuması ile kapalı mekanlarda geçirilen zamanların artması şikayetleri, belirtileri artan hastalıktır. Çeşitli virüslere bağlı olarak ortaya çıkan enfeksiyonel bir hastalıktır. 

Geçmeyen Soğuk Algınlığı Belirtileri
 • Boğazda rahatsızlık hissi ve kuruluk
 • Öksürük
 • Hafif ateş
 • Burun akıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Ses boğuklaşması
 • Hapşırma
 • Koku ve tat alma hissinde azalma gibi etkenlerle kendini gösterir.
Geçmeyen Soğuk Algınlığının Tanısı

Geçmeyen soğuk algınlığı ortalama olarak bir haftada geçen bir hastalıktır. Sadece vücut direnci düşük, bağışıklığı zayıf olan kişilerde bu süre uzayabilir. Fakat virüs vücudun diğer bölümlerine yayıldı ise kulak iltihabı, sinüzit ve bronşit gibi hastalıkları beraberinde getirir. Öksürük süresi uzadıysa akla ilk gelen sinüzit olur. 

Geçmeyen soğuk algınlığı beraberinde orta kulak iltihabı, tonsilit ve bronşit pnömoni gibi hastalıkları getirir. Bu gibi nedenlerden dolayı eğer hastalık süresi uzadı ise daha ciddi sıkıntıları önlemek için doktora muayene olmak ertelenmemelidir.

Geçmeyen Soğuk Algınlığı İlaç Tedavisi 
 
Soğuk algınlığı hastalığında geç ilaç tedavisi bir etki yapmaz. İlaçlar kullanıldığı zaman sadece geçici rahatlama hissi oluşturur. Hastalığın başlama aşamasında kullanılan ilaçlar etkili olacaktır. Antibiyotikler soğuk algınlığı tedavisi için kullanılmaz. Antibiyotikler sadece hastalık esnasında bakteriyel komplikasyon varsa tercih edilir. 

Soğuk Algınlığını Önlemek İçin Ne Yapılmalı
 • Hastalar bol miktarda sıvı tüketmelidirler. Su ve meyve suyu tercih edilmelidir. Kahve, gazlı içecek yada çay tercih edilmemelidir. Çünkü bu sıvılar hastanın susuzluk seviyesini artırır ve boğazının kurumasına neden olur.
 • Yatak istirahati yapılmalıdır.
 • Parastemol kullanılabilir.
 • Dengeli beslenilmelidir.
 • Burun jelleri kullanılır.
 • Gargaralar kullanılabilir.
 • Bol C vitamini tüketilmelidir.
 • Soğuk algınlığı olan kişi ile temas olmamalıdır ve onunla aynı bardaktan su içilmemelidir.
]]>
Soğuk Algınlığı Doğal Tedavi https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligi-dogal-tedavi.html Sat, 10 Nov 2018 14:49:37 +0000 Soğuk algınlığı için doğal tedavi; özellikle kış aylarında virüs ve bakterilerin oluşturduğu ve bulaşma yolu ile geçen soğuk algınlığı vücudu bitkin hale getirerek yaşamı kısıtlar. Burun akıntısı, baş ağrı Soğuk algınlığı için doğal tedavi; özellikle kış aylarında virüs ve bakterilerin oluşturduğu ve bulaşma yolu ile geçen soğuk algınlığı vücudu bitkin hale getirerek yaşamı kısıtlar. Burun akıntısı, baş ağrısı, boğazda kaşınma ve bitip tüketmeyen yorgunluk hissi hem çocuklar hem de yetişkinler açısından oldukça zorlayıcı bir durum. Soğuk algınlığı genellikle 10 gün içerisinde kendiliğinden düzelsede yinede bu süreci daha rahat atlatabilmek için evde uygulanılabilecek bir takım tedavilerle kendinizi daha iyi hissetmeniz mümkün. Özellikle rihino virüs adı verilen ve soğuk algınlığına neden olan bir virüs kış aylarında daha çabuk üreyerek temas ve hava yolu ile bulaşabilmektedir. Soğuk algınlığı doğal tedavi yöntemleri evde kendi kendinize çok kolay uygulayabileceğiniz ve rahatlatıcı etkisini kısa süre içerisinde görebileceğiniz tedavilerdir.

Soğuk algınlığı doğal tedavi yöntemleri nelerdir

 • Soğuk algınlığı için doğal tedavilerin en başında dinlenme ve yatak istirahati gelmektedir. Vücudun yeterli ölçüde dinlenmesi bağışıklığı destekleyerek mikroplar ile mücadeleyi kolaylaştırmaktadır.
 • Soğuk algınlığı doğal tedavi yöntemlerinden en önemlisi oksijeni bol temiz bir havalandırmadır. Havada dolaşan ve bünyenize tekrar tekrar giren virüslerden sık havalandırılmış nem oranı uygun bir dinlenme alanı ile büyük ölçüde çare bulabilirsiniz. Soğuk buhar uygulaması da son derece iyi gelmektedir. 
 • Soğuk algınlığı için en iyi gelen şeylerden biri de stres ve yorucu ortamlardan uzak kalarak bağışıklık sistemini güçlendirmektir.
 • Oda sıcaklığınız sizi terletmeyecek şekilde ayarlı olup kendinizi sıcak tuttuğunuzda vücudun bağışıklık sistemi tüm enerjisini mikroplarla savaşmak için kullanacak ve daha çabuk iyileşeceksiniz.
 • Soğuk algınlığı doğal tedavi yöntemlerinden en önemlisi düzgün bir beslenme planından geçer. Bunun için hazmı zor gıdalardan mümkün olduğunca uzak durarak daha çok protein ağırlıklı, taze sebze ve meyvelerin yoğun olduğu, yeşil yapraklı gıdalardan oluşan bol C vitaminli salata, yoğurt tarzı hafif gıdalar tüketerek direncinizi artırmalısınız.
 • Soğuk algınlığı doğal tedavi denilince akla herkesin bildiği sıcacık bir tavuk çorbası gelir. Çünkü tavuk suyundan çorba içeriğindeki etken madde sebebi ile vücuttaki salgı üretimini artırarak mikropların vücuttan daha kolay atılmasını destekler. Soğuk algınlığı döneminde tavuk suyu çorba içilmesi bilime dayalı bir tedavi şeklidir.
 • Soğuk algınlığının en çözümlerinden biri C vitaminidir. Bu bakımdan mandalina, portakal, limon tarzı turunçgillerden bol miktarda tüketmek gerekir. Şayet meyve yiyemiyorsanız doktorunuzdan mutlaka bir C vitamini takviyesi talep etmelisiniz.
 • Tuzlu su ile burnu temizlemek bun tıkanıklığını gidererek aynı zamanda mukus salgısı içerisindeki mikropların uzaklaştırılması içinde iyi bir yöntemdir. Aynı şekilde elma sirkesi içeren bir su ile yapılan temizlikte aynı etkiyi göstermektedir.
 • Soğuk algınlığı doğal tedavi için en can alıcı nokta bol bol sıvı gıdalar tüketmekten geçer. Tabi ki bunların başında su tüketimi gelir. Günde 6-7 bardak kadar su tüketimine ekstra dikkat edin. Ayrıca kuş burnu, ıhlamur, rezene, melisa çayı gibi doğal kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Ve vücut salgılarını artırarak hastalığın etkisini hafifletir.
 • Bu arada kişisel hijyene ekstra önem vererek ellerinizi sık sık sabunlamayı ihmal etmeyin.   
]]>
Soğuk Algınlığına İyi Gelen Şeyler https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligina-iyi-gelen-seyler.html Sun, 11 Nov 2018 00:27:36 +0000 Soğuk Algınlığına İyi Gelen Şeyler, soğuk algınlığı özellikle havanın soğuk ve kuru olması nedeni ile sık olarak yaşadığımız solunum sistemi rahatsızlıklarından biridir. Özellikle çocuklarımız var ise Soğuk Algınlığına İyi Gelen Şeyler, soğuk algınlığı özellikle havanın soğuk ve kuru olması nedeni ile sık olarak yaşadığımız solunum sistemi rahatsızlıklarından biridir. Özellikle çocuklarımız var ise okullarda bulaşma yolu daha kolay olabilen soğuk algınlığı maalesef ilaç tedavisi uygulansa da 1 hafta 10 gün boyunca kendimizi kötü hissetmemize neden olan bir rahatsızlıktır. Soğuk havada nem oranının düşük olması nedeni ile vücudun savunma mekanizmasının bozulmasına neden olmaktadır. Soğuk algınlığının asıl ve en önemli neden olan rhinovirüs özellikle kış aylarında burun mukozasından daha rahat vücuda girebilme özelliğine sahip. Soğuk havalarda kapalı ve steril olmayan ortamlar hava ve yakın temas ile bulaşmayı da kolay hale getirmektedir. Mutlaka hepimizin bildiği uyguladığı soğuk algınlığına iyi gelen şeyler vardır. Bunları doğru şekilleri ile genel maddeler altında toparlarsak bazı doğtu bildiğimiz yanlışları da engellemiş oluruz.

Soğuk algınlığına iyi gelen şeyler nelerdir

 • Soğuk algınlığına iyi gelen şeyler den ilki temizlik ve hijyen kurallarından geçmektedir. Soğuk algınlığı nedeni ile oluşan burun akıntısı gerçekten rahatsız edici bir durumdur. Burun temizleme işlemi bittikten sonra aynı mendili elinizde tutarak burnunuzu tekrar tekrar silmeyin. Kullanmış olduğunuz mendili atıp her seferinde yenisini kullanın. Ayrıca soğuk algınlığına iyi gelen şeyler arasında düzenli el hijyeni gelmektedir. Bu bakımdan eller bu dönemde her zamankinden daha sık bol sabunlu su ile yıkanmalıdır.
 • Soğuk algınlığına iyi gelen şeyler arasında yanlış bilinen bir doğru ise sık sık banyo yapmaktan geçer. Soğuk algınlığı durumunda pek çok kimse daha da fazla üşütme korkusu ile banyo yapmaktan uzak durur. Aksine ılık bol köpüklü bir banyo virüslerin vücudunuzu daha kolay terk etmesine neden olur. Banyodan sonra sıcak bir ortam size çok iyi gelecektir.
 • Bol limonlu sıcacık bir tavuk suyu çorbası soğuk algınlığına iyi gelen şeyler arasında ilk sıradadır. Aynı şekilde et suyu çorbada yüksek protein içerdiğinden vücudun direncini ve bağışıklık sistemini artırmaktadır. Soğuk algınlığı dönemlerinde karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durarak vücudu gereksiz yere yormaktan kaçınmalısınız. Çünkü bu dönemde bağışıklık sistemi tüm enerjisini mikroplarla savaşmak için harcar.
 • Soğuk algınlığına iyi gelen şeyler arasında vücut salgılarını artırmak için bol miktarda su ve sıvı gıdaların tüketilmesi büyük önem taşır. Suyu limonlu olarak içmeye dikkat edin. Bunun dışında ıhlamur, adaçayı, zencefil, ayva elma yaprakları, meyan kökü, kuşburnu, melisa, rezene gibi rahatlatıcı özelliği olan bitki çaylarından bol bol tüketmeniz gerekir. Fakat farklı bir rahatsızlığınız ve kullandığınız ilaçlar var ise bitki çayı tüketimi için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
 • Soğuk algınlığına iyi gelen şeyler denilince dengeli ve düzenli bir beslenme planı uygulamaya dikkat etmelisiniz. Özellikle bu dönemde yeşil yapraklı sebzeleri hem yemek hem de salata şeklinde bol bol tüketmelisiniz. Aynı şekilde C vitamini içeren meyveler de ihmal edilmemeli mutlaka tüketilmelidir.
 • Burun temizliği için tuzlu ve sirkeli su içeren gargaraları tercih ederek hem tıkanıklığı rahatlatmış olursunuz hem de virüs ve mikropların vücudu daha kolay terk etmesini sağlamış olursunuz.
 • Soğuk algınlığına iyi gelen şeyler arasında etkin bir dinlenme ve yatak istirahati vücudun tüm enerjisini hastalıkla savaşamaya yönlendirmenizi sağlar.
]]>
Bebeklerde Soğuk Algınlığı Burun Akıntısı https://www.sogukalginligi.gen.tr/bebeklerde-soguk-alginligi-burun-akintisi.html Sun, 11 Nov 2018 23:58:33 +0000 Bebeklerde soğuk algınlığı burun akıntısı, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Özellikle mevsimsel geçişler içerisinde bebeklerin maruz kaldığı problemlerden bir tanesidir. Soğuk algınlığı sebebiyle vi Bebeklerde soğuk algınlığı burun akıntısı, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Özellikle mevsimsel geçişler içerisinde bebeklerin maruz kaldığı problemlerden bir tanesidir. Soğuk algınlığı sebebiyle virüs kapan bebekler vücudun bağışıklık sistemi yeterince gelişmediği için hemen etkilenerek hastalığa sebebiyet verir. Solunum yolları enfeksiyonu üst solunum yolları problemleri içerisinde yer alırken, bebeklerde bu problemin görülmesi birçok şikayete sebebiyet verir. Özellikle 1 yaşından küçük bebeklerde bulunan soğuk algınlığı burun akıntısı huzursuz günlerin habercisidir. Hava yolu ile genellikle bulaşan soğuk algınlığı hastalığa yakalanan kişinin bebekle aynı ortamda bulunması sonucu bebeğe bulaşabilir. Bebeklerde soğuk algınlığı burun akıntısı, özellikle bu kişinin öksürmesi veya hapşırması bebeğin de o havayı teneffüs etmesinden dolayı ona geçmesine neden olur. Bu sebepten dolayı böyle kişilerin bebekten uzak tutulması gerekir. Ayrıca hasta kişilerin bebeğe temas etmesi veya öpmesi gibi durumlarda bebeği bulaşan enfeksiyonlar sebebiyle bebekte akıntı ve soğuk algınlığı hastalığı görülür. Özellikle virüs vücuda girdiği zaman belirli süre bekleme faaliyetinde gösterirken bebeğin gelişme geriliği bulunuyor ise vücuda giren virüs aktif hale gelerek bebekte birçok problem meydana gelir.

Bebeklerde soğuk algınlığı burun akıntısı belirtileri

Bebekler doğduğu andan itibaren savunmasız varlıkları olduğu için vücutları herhangi bir probleme karşı savunmasız durumdadır. Bu süreç içerisinde bebeklerinin sağlıklı şekilde beslenmesi için sürekli anne sütü ile beslenmesi gerekir. Vücuda giren enfeksiyon, bakteri veya virüsler birçok probleme sebep olurken bunların başında soğuk algınlığı ve burun akıntısı yer alır. Bunun yanında bebekte öksürük, yüksek ateş, hapşırma, halsizlik, sürekli uyku hali, burunda tıkanıklık, uyumada problem, sürekli ağlama ve uykusuzluk, huzursuzluk gibi problemler görülür. Bazı bebeklerde hafif olarak seyreden bu şikayet bazı bebeklerde ise ağır olarak atlatılır. Özellikle 6 aydan küçük olan bebeklerde ciddi problemlere sebep olduğu belirtilirken; bu durum görüldüğü zaman vakit kaybedilmeden bebeğin doktora götürülmesi gerekir. 

Bebeklerde soğuk algınlığı burun akıntısı tedavi

Bebeklerde bu gibi problemler görülüyorsa vakit kaybedilmeden hastaneye götürülmesi gereken; bağışıklık sistemi zayıf olduğu için ciddi problemlere neden olan bu problemlerde anne sütü kullanmayan bebeklerde daha fazla problem yarattığı belirtilmektedir. Bu süreç içerisinde bebeğin ateşi 39 derece ulaşması veya sürekli nöbetler halinde ağlaması, dışkısını yapamaması gibi problemlerde vakit kaybedilmeden doktora gidilmelidir. Bu süreç içerisinde doktorun vereceği uygun ilaçlar ile bebeğin tedavisi sağlanırken; ciddi problemleri bulunan bebeklerde ise oksijen yolu ile hava verilmesi ve hastanede tedavi edilmesi gibi uygulamalarla çocuğun tedavi edilmesi sağlanır.
]]>
Bebeklerde Soğuk Algınlığı Burun Tıkanıklığı https://www.sogukalginligi.gen.tr/bebeklerde-soguk-alginligi-burun-tikanikligi.html Mon, 12 Nov 2018 22:44:30 +0000 Bebeklerde Soğuk Algınlığı Burun Tıkanıklığı; Soğuk algınlığı bebeklerin burun ve boğazındaki enfeksiyonlardan dolayıdır. Burun tıkanıklığı ve burundaki akıntı soğuk algınlığının ilk belirtilerindendir. Bebeklerde Soğuk Algınlığı Burun Tıkanıklığı; Soğuk algınlığı bebeklerin burun ve boğazındaki enfeksiyonlardan dolayıdır. Burun tıkanıklığı ve burundaki akıntı soğuk algınlığının ilk belirtilerindendir.

Bebeklerde Soğuk Algınlığı Burun Tıkanıklığı Belirtileri
 • Burun akıntısı (sarı veya yeşil renge dönük)
 • Vücut ısısının 38 derece üzerinde olması
 • İştahta azalma
 • Uyuma güçlüğü
 • Emzirme esnasına sıkıntı yaşama
 • Öksürük
 • Hapşırma gibi şikayetlerle karşı karşıya kalınması soğuk algınlığına işrettir.
Bebek 3 aylıktan daha küçük ise doktora muayene olunmalı ve ertelenmemelidir. Yeni doğan bebeklerde soğuk algınlığı hızlı bir şekilde ilerler ve zatürre gibi daha ileri derece ciddi hastalıklara dönüşebilir.

Bebeklerde Soğuk Algınlığı Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Bebeklerde soğuk algınlığı burun tıkanıklığı için etkin bir tedavi yöntemi yoktur. Antibiyotikler soğuk algınlığı için etkili değildir kullanılmaz. 
Bebeklerde reçetesiz ilaç kullanılmamalıdır. 
 • Yüksek ateş durumlarında Asetaminofen gibi ilaçlar kullanılabilir. 
 • Bebek 6 aylıktan daha büyük ise İbuprofen içerikli ilaçlar kullanılabilir.
 • Bol sıvı tüketimi yapılmalıdır.
 • Burun damlaları kullanılır, burun akıntısını inceltmek için.
 • Bebek odasında nemlendirici cihaz bulundurun ki hava nemlensin. Havanın nemlenmesi burun tıkanıklığını gidermeye yardımcı olur.
 • Bebeğe soğuk su banyosu yaptırılmalıdır yada vücudu sünger ile ıslatılabilir.
 • Bir yaşından daha büyük olan bebekler için sıcak tavuk çorbası yapılabilir.
 • Çocuğun ateşini düşürmek için elma sirkesi kullanılmalıdır. 
 • Bebeklerde soğuk algınlığı yada öksürük için karambol tohumları denilen piskopos otu kullanılabilir.
 • Bir yaş ve üstü çocuklar için bal kullanılabilir. İki çay kaşığı limon suyu bir çay kaşığı bal ile karıştırılır ve günde birkaç defa verilir.
 • Terlemeyi uyaran ve ateşi azaltan bir diğer şifa kaynağı ise zencefildir.
Bebeklerde Soğuk Algınlığı Burun Tıkanıklığını Gidermek İçin Neler Yapılmalıdır
 • Bol su ve sabun kullanılmalıdır.
 • Bebek emzik kullanıyorsa emziği sık sık yıkanmalıdır.
 • Bebek mümkün olduğunca kalabalık ve havasız ortamlara sokulmamalıdır.
 • Bebek beslenmeden önce eller yıkanmalıdır.
 • Bebeği hasta kişilerden uzak tutun.
 • Oyuncakları mikroplardan arındırmak için oyuncakları sık sık yıkayın.

]]>
5 Aylık Bebek Soğuk Algınlığı https://www.sogukalginligi.gen.tr/5-aylik-bebek-soguk-alginligi.html Tue, 13 Nov 2018 05:57:54 +0000 5 Aylık Bebek Soğuk Algınlığı, Bebek doğduğu andan itibaren hassas bedeni dışarıda ki hava ile temas ettiği andan itibaren soğuk hava ile karşı karşıya kalır. Bebeğin en çok soğuk algınlığı ile karşı karşıya kaldı 5 Aylık Bebek Soğuk Algınlığı, Bebek doğduğu andan itibaren hassas bedeni dışarıda ki hava ile temas ettiği andan itibaren soğuk hava ile karşı karşıya kalır. Bebeğin en çok soğuk algınlığı ile karşı karşıya kaldığı ay dönemi 5 aylık dönemidir. Soğuk Algınlığı genellikle 5 aylık bebeklerde sonbahar ve kış aylarında rastlanır. Bu dönemlerde bir kaç kere soğuk algınlığına yakalanma ihtimalleri vardır. bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş olan bebeklerin vücut dirençleri de bir o kadar düşüktür. Bu nedenle bedenleri soğuk algınlığına karşı direnç gösteremez. Bu nedenle de 5 aylık bebek soğuk algınlığı riski ile sürekli olarak karşı karşıya kalır. 5 aylık bebekler dış dünya ile elleri ve ağızları ile temas kurarak tanışır. Bu nedenle soğuk algınlığına neden olan mikro organizmalar ile bu yolla tanışır. Mikrop ve bakteriler bebeğin tenine değdiği anda veya ağız yolu ile vücuda nufüz ettiği anda 5 aylık bebek soğuk algınlığına yakalanır. 

5 Aylık Bebek Soğuk Algınlığı Tedavisi

5 aylık bebek soğuk algınlığına ellerini her şeye uzatarak, ağızlarına veya burunlarına götürmeleri veya elleri kirli iken gözlerine vurmaları vücutlarına mikrop ve bakteri girmesine ve bu nedenle vücut dirençlerinin iyice zayıflayarak soğuk algınlığına yakalanmasına neden olur. Bu durumu ortadan kaldırabilmek için bebeğin hijyen ve bakımına oldukça dikkat edilmeli ve kapalı ve hava dar yerlerde bebeğin uzun süre tutulmaması gerekir. Soğuk algınlığına yakalanan bebeğin vücuduna giren virüsü birden çıkarmanız mümkün değildir. Ancak vücut direncini arttırarak mikrop ve bakterilerin dışarı atılmasını sağlamak bebeği rahatlatacaktır. Bunun için bebeğin bol bol su tüketmesini sağlayarak vücudundaki bakteri ve mikropların idrar yolu ve ter yolu ile dışarı atılmasını sağlayın. Bebeğin bulunduğu ortamı nemlendirerek bebeğin rahat nefes almasını sağlayın. 5 aylık bebek soğuk algınlığı ağır bir biçimde geçiyorsa havale geçirmesine neden olabilir. Bu nedenle zaman kaybetmeden uzman bir çocuk doktoruna başvurun. 
]]>
Soğuk Algınlığına İyi Gelen İçecekler https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligina-iyi-gelen-icecekler.html Tue, 13 Nov 2018 15:07:59 +0000 Soğuk algınlığına iyi gelen içecekler, Kış aylarında en sık görülen sağlık problemlerinden biri de soğuk algınlığıdır. Virüslerin sebep olduğu bu rahatsızlık, kişide boğazda kaşınma ve burun akıntısıyla kendini Soğuk algınlığına iyi gelen içecekler, Kış aylarında en sık görülen sağlık problemlerinden biri de soğuk algınlığıdır. Virüslerin sebep olduğu bu rahatsızlık, kişide boğazda kaşınma ve burun akıntısıyla kendini göstermektedir. Soğuk algınlığı rahatsızlığı kişiyi aniden yatağa düşürerek, yaşam kalitesini bozmaktadır. Bu hastalık ciddi boyutlara ulaşmadan, hafif bir şekilde atlatma yöntemleri bulunmaktadır. Soğuk algınlığına iyi gelen içeceklerle evde kolaylıkla atlatabilmek mümkündür. Bu içecekler hastalığın tedavisinde etkin bir role sahiptir.

Soğuk algınlığına iyi gelen içecekler nelerdir
 • Taze zencefili soyun ve dilimleyin. Sonrasında suda kaynatarak çay şeklinde içebilirsiniz. Ancak biraz demlendirdikten sonra süzerek içilmelidir.
 • Kuşburnu çayı, içeriğinde bulunan yüksek miktarda C vitamini sayesinde, vücut direncini arttırmaktadır. Soğuk algınlığının tedavisinde yardımcı olmaktadır.
 • Ihlamur çayının içeriğinde bulunan linalool adındaki maddenin yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Özellikle boğaz enfeksiyonların da kullanılan şifalı bir bitkidir.
 • Bir su bardağı ılık su içine limon sıkarak için. 
 • Kekik otunun balgam söktürücü ve mikrop kırıcı özelliğinden dolayı, soğuk algınlığı hastalığının belirtilerini yatıştırmaktadır. Kekik çayı içerek, soğuk algınlığıyla daha rahat savaşmanızı sağlar.
 • Papatya çayı, solunum yolları rahatsızlıkların da tahriş giderici olarak kullanılmaktadır.
 • Soğuk algınlığı tedavisinde mandalina, portakal, greyfurt gibi meyve sularından bol bol içilmelidir.
 • Günde 2 bardak ekinezya çayı içildiği takdirde, hastalığın başlangıcında fayda sağlamaktadır.
 • Soğuk algınlığında rahatlatıcı etkisi bulunan, adaçayı tüketilmelidir.
 • Ebegümeci çayı, solunum sistemi rahatsızlıkların da koruyucu olarak kullanılmaktadır.
 • Portakal ve elma çayı vücut direncinin arttıran bitki çaylarından biridir.
 • Yüzyıllardan beri soğuk algınlığı tedavisinde mürver çayı kullanılmaktadır.
 • Meyan kökü ve melisa çayı oldukça güçlü antiviral etkilere sahiptir. Soğuk algınlığında kullanılan bitkisel bir ilaç niteliğindedir.
]]>
Zencefil Soğuk Algınlığı https://www.sogukalginligi.gen.tr/zencefil-soguk-alginligi.html Tue, 13 Nov 2018 22:13:54 +0000 Zencefil Soğuk Algınlığı,  Zencefilin insan sağlığına birden fazla yararı bulunmaktadır. Zencefil özellikle kış ayında hemen her insanın ortak problemi olan soğuk algınlığına oldukça iyi gelmektedir. Bunun dışında mid Zencefil Soğuk Algınlığı,  Zencefilin insan sağlığına birden fazla yararı bulunmaktadır. Zencefil özellikle kış ayında hemen her insanın ortak problemi olan soğuk algınlığına oldukça iyi gelmektedir. Bunun dışında mide ülseri, yüksek tansiyon ve insülin direncinin azaltılmasında zencefil son derece yararlıdır. Ayrıca zencefil en iyi antioksidan içeren besin maddesinden bir tanesidir. Taze olarak temin edebileceğiniz zencefili mutlaka kış aylarında bal ya da yoğurt le tüketmeye özen gösterirseniz, soğuk algınlığı rahatsızlığından kendinizi korumuş olursunuz. Özellikle hava değişimi insanların kolaylıkla soğuk algınlığına yakalanmasına zemin hazırlamaktadır. Zencefil soğuk algınlığından korunmanın en iyi doğal yöntemlerden bir tanesidir.

Zencefil Soğuk Algınlığında Nasıl Kullanılmalıdır

soğuk algınlığı için zencefili mutlaka balın ya da yoğurdun içerisine karıştırarak tüketmeliyiz. Zencefil bal ile karıştırıldığında kronik faranjit, öksürük, boğaz ağrısına oldukça faydalıdır. Genellikle çocuklar kış aylarında yetişkinlere oranla daha çok soğuk algınlığına yakalanmaktadır, hastalığın tedavisi için antibiyotik kullanmaları gerekmektedir. Aslında gerekli olmadıkça bebekler, çocuklar ve yetişkinler için antibiyotik kesinlikle kullanılmamalıdır. 

Öncelikle doğal bitkisel yöntemler tercih edilmelidir ve en etkili tedavi yöntemi de zencefil ile bal karışımıdır. Evinizde her daim hazır olarak bulunduracağınız zencefilin içine bir tatlı kaşığı kadar saf bal ekleyerek tüketilmesi hem soğuk algınlığından hem de diğer rahatsızlıklara karşı korumaktadır. En iyi şifa kaynağı olan zencefil mutlaka her evde bulunmalıdır. İnsan vücuduna sayısız yararı olan zencefili kış aylarında buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca zencefili bal ile karıştırıp macun kıvamına getirdikten sonra cam kavanozda buzdolabında saklayabilirsiniz. Ufak bir boğaz yanması, öksürük ya da soğuk algınlığına yakalandığınızda hemen macun kıvamındaki zencefil bal karışımını kullanabilirsiniz. 
]]>
2 Yaş Bebeklerde Soğuk Algınlığı https://www.sogukalginligi.gen.tr/2-yas-bebeklerde-soguk-alginligi.html Tue, 13 Nov 2018 23:19:38 +0000 2 yaş bebeklerde soğuk algınlığı, bebeklerde sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alan soğuk algınlığı enfeksiyonuna bağlı ortaya çıkan hastalıklar içerisinde yer alır. Viral olarak isimlendirilen bu problemde ü 2 yaş bebeklerde soğuk algınlığı, bebeklerde sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alan soğuk algınlığı enfeksiyonuna bağlı ortaya çıkan hastalıklar içerisinde yer alır. Viral olarak isimlendirilen bu problemde üst solunum yollarında tıkanıklık gibi birçok şikayet meydana gelir. Genellikle bu belirtiler bebeklerde farklılık gösterir. 2 yaş bebeklerde soğuk algınlığı, bebeklerin vücudu hassas olduğu için bağışıklık sistemi yeterli düzeyde gelişmemesinden kaynaklı olarak ortaya çıkan bu problemde enfeksiyonlara karşı vücudun tepki vermesi ile ortaya çıkar. Sık sık çocukların soğuk algınlığı problemi yaşamalarının nedeni anne sütü ile yeterli düzeyde beslenmemesi kaynaklanır. Anne sütü ile yeterli düzeyde beslenmeyen çocukların bağışıklık sistemi zayıf olduğu için bakteri ve virüs gibi birçok olumsuz oluşma karşı savunmasız durumdadır.

2 yaş bebeklerde soğuk algınlığı, bazı bebeklerde hafif olarak gözlenirken; bazılarında ise ağır belirtilerle ortaya çıkar. Bebekte zatürre, gibi hastalıklara sebebiyet verir. Bunun yanında faranjit, bronşit, astım gibi hastalıkların tetiklenmesine neden olur. Burun tıkanmasına bağlı soğuk algınlığı oluşurken; bir çok belirti gösterir. 

2 yaş bebeklerde soğuk algınlığı belirtileri
Bebeklerde yüksek ateş, öksürük, iştah kaybı, uyuma problemi, emzirmede problemi yaşaması, yemek yememe isteği, sarı renkli burun akıntısı, nefes almada güçlük gibi problemler yaşandığı gözlenir. Soğuk algınlığının verdiği bu belirtiler ile vakit kaybedilmeden doktora götürülmesi oldukça önemlidir. İlerlemesi halinde başka hastalıklara sebebiyet verdiği için herhangi bir komplikasyon oluşmadan tedavi edilmesi gerekir. Bu süreç içerisinde bebek düzenli olarak idrarını yapamıyor ise, kulağında problem olduğu için sürekli kulağını tutuyor ise soğuk algınlığı belirtileri gözlenir. Bunun yanında bebeklerde gözlerinde kızarıklık, göz etrafında akıntı gibi belirtiler birlikte gözlenir. Ani başlayan kusma, balgam gelmesi, ağız çevresinde akıntı olması soğuk algınlığı belirtileri içerisinde yer alır.

2 yaş bebeklerde soğuk algınlığı tedavisi

Gerekli Tedavinin yapılması gerekir. Bunun yanında bebeğin anne sütüyle beslenmeye devam ettirilmesi; bol sıvı içeren meyve suyu, komposto, su gibi içecekler tüketilmesi gerekir. Sıvı sebze çorbalarıyla beslenmesine devam ettirilmesi gerekir. Kesin tedavisi olmayan bu hastalıkta bebeğe verilecek antibiyotik uygulanması ile virüsün oluşturduğu etkilerinin azaltılması sağlanır. Bebeğin bulunduğu ortamın temiz olması, odanın havalandırılması, odanın sıcaklığının dengede tutulması soğuk algınlığı probleminin tedavi edilmesinde son derece önemlidir. 2 yaş bebeklerde soğuk algınlığı sebebiyle oluşan yüksek ateşin giderilmesi için uygun ilaç kullanılması gerekir. Bebeğin burnu tıkalı olduğu için özel kullanılan aparatlar sayesinde hava yolunun açılması bebeğin sağlıklı nefes alması için oldukça önemlidir. Bebeğin oynadığı oyuncakların temizlenmesi, dezenfekte edilmesi bu mikroptan uzak kalınması açısından gereklidir. Ayrıca annenin bebeği beslemeden önce hijyen kurallarına dikkat etmesi bebekte bulunan hastalığın gerilemesini destekler. 
]]>
Soğuk Algınlığı Başlangıcı https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligi-baslangici.html Wed, 14 Nov 2018 06:09:17 +0000 Soğuk algınlığı başlangıcı, doğru tespitler yapılarak erken müdahale de bulunulur ise kişiyi yatak döşek hasta olunmaktan kurtulunacaktır. Soğuk algınlığı viral bir hastalıktır. Ve üst solunum yolunu etkiler. Bulaşıcı Soğuk algınlığı başlangıcı, doğru tespitler yapılarak erken müdahale de bulunulur ise kişiyi yatak döşek hasta olunmaktan kurtulunacaktır. Soğuk algınlığı viral bir hastalıktır. Ve üst solunum yolunu etkiler. Bulaşıcı bir hastalık olan soğuk algınlığı ilerlemesine halinde virüslerin vücut direncini düşürmesine neden olarak daha ileri hastalıklara davetiye çıkarabilir.  Soğuk algınlığı başlangıcı yaşayan insanların yüzde yirmi beşi kadar civarında bağışıklık sistemlerinin farklı çalışması neticesinde belli başlı belirtiler görülmeyebilir. Fakat soğuk algınlığı ciddi bir boyut çizgisinde ilerliyorsa çok farklı sonuçlara da neden olabilir. akut bronşit zatürre sinüzit bakteriyel sinüzit gibi durumlar bunlar arasında yer almaktadır. Menenjit ise en son nokta olarak da yine soğuk algınlığı başlangıcının neden olabileceği bir hastalıktır. 

Soğuk algınlığı başlangıcı nasıl önlenir Bunun için öncelikli olan kendimizi diğer soğuk algınlığı başlangıcı yaşayan kişlerden korumaktır. Bu kişiler ile yapılacak olan yakın temas neticesinde hasta olabilme ihtimali artar, hasta olunmasa dahi virüs vücut içerisine giriş yapabilir. Soğuk algınlığından korunmak için bağışıklık sisteminin her zaman güçlü olması gerekmektedir. Bu nedenle de bağışıklık sistemine her zaman güç kazandıracak vitaminler ve besinler kullanılmalıdır. Sağlıklı ve kaliteli beslenmek bu hususta oldukça çok önemli bir etkendir. Öksürürken ya da hapşırırken mendil kullanmak bakterilerin etrafa yayılmasına engel olur kullanıldıktan sonra mendil atılmalı ve eller yıkanmalıdır. Günlük yaşam alanları her zaman temiz tutulmalıdır. Özellikle dışarıda ve eller yıkanmadı ise yüze ağıza çok fazla dokunulmamalıdır. 

Soğuk algınlığı başlangıcı belirtileri nelerdir Boğaz kuruluğu boğaz ağrısı hapşırık öksürük hafif ateş boğuk bir ses burun tıkanıklığı iştahsızlık göz kızarıklığı, yorgunluk kas ve eklem ağrıları, titreme üşüme ateşlenme soğuk algınlığı başlangıcı arasında görülen belirtilerdir. Hastalık bol bol sıvı tüketilerek tedavi edilebilir. Bunların yanında hasta olabildiğince dinlenmelidir. Bu syede vücut direncini yeniler ve bağışıklı sisteminin kuvvetlenmesine etki eder. Soğuk algınlığı başlangıcı için doktorun da tavsiye edeceği antibiyotik, vitamin, ağrı kesici gibi bir takım ilaçlar kullanılabilir. Normal bir hastalık yaklaşık on gün sürer bu durum bazen üç haftaya kadar devam edebilir. Eğer bu durumdan daha uzun bir zamandır soğuk algınlığı yaşanıyorsa mutlaka nedenlerinin araştırılması için doktora başvurulmalıdır. 
]]>
Bebeklerde Soğuk Algınlığı Kaç Gün Sürer https://www.sogukalginligi.gen.tr/bebeklerde-soguk-alginligi-kac-gun-surer.html Thu, 15 Nov 2018 01:19:41 +0000 Bebeklerde Soğuk Algınlığı Kaç Gün Sürer; soğuk algınlığı üst solunum yollarında oluşan viral bir hastalıktır. Soğuk algınlığı hastalıkları arasında farenjit, nezle ve bronşit gibi üşütmeden kaynaklanan hastalıkl Bebeklerde Soğuk Algınlığı Kaç Gün Sürer; soğuk algınlığı üst solunum yollarında oluşan viral bir hastalıktır. Soğuk algınlığı hastalıkları arasında farenjit, nezle ve bronşit gibi üşütmeden kaynaklanan hastalıklar vardır. Bağışıklık sisteminde oluşan zayıflıklar bakterilere kapı aralar bu bakteriler de kulak ve sinüsleri olumsuz etkiler. Bebeklerde soğuk algınlığı sık sık görülmektedir. Bunun sebebi bebeklerin bağışıklık sistemlerinin yeteri kadar gelişmemesinden kaynaklanır. Bebekler doğduklarında en az bir kere soğuk algınlığı hastalığına mutlaka yakalanırlar. 

Bebeklerde Soğuk Algınlığı Belirtileri;
 • Burun akıntısı
 • Öksürük
 • Hapşırma
 • Düşük ateş
 • Bebekte güçsüzlük ve huysuzluk
Bebeklerde soğuk algınlığı kaç gün sürer sorusuna cevap olarak hemen hemen on gün kadar sürdüğü söylenmektedir. Bebekler elleri ile sürekli bir yerler ile temas halinde olduklarından ellerini yüzlerine, ağızlarına ve burunlarına sürdüklerinde virüslerin vücutlarına girmelerine neden olmaktadırlar. Sonbahar ve kış aylarında soğuk havanın etkisi ile bebeklerin burun delikleri kurumaktadır durum böyle olunca virüsler daha kolay bulaşma imkanına sahip olur. Bebekler yılda genellikle altı ile on defa arasında soğuk algınlığı yaşar. Bebeklerin kendi burunlarını temizleme imkanları olmadığından bebeğe tuzlu su hazırlanıp burnuna damlatılabilir. Aynı zamanda bebeğin uyuduğu odaya buhar makinesi konularak kuru hava yumuşatılıp nemlendirilebilir. Soğuk algınlığına son vermek için bebeğin banyo suyuna bir kaç damla okaliptus suyu damlatmak iyi gelecektir. Bebek altıncı ayını tamamlamış ise ve dışarıdan gıda alabiliyor ise ıhlamur veya ada çayı gibi bitkisel çaylardan da içirilebilir. Bebekte soğuk algınlığı belirtileri ağırlaşıyorsa ve hastalık on günden fazla sürdüyse mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.
]]>
2 Aylık Bebek Soğuk Algınlığı https://www.sogukalginligi.gen.tr/2-aylik-bebek-soguk-alginligi.html Thu, 15 Nov 2018 03:48:02 +0000 2 aylık bebek soğuk algınlığı, Bütün anne ve babaların muhakkak en korktukları olaylardan biridir bebeklerinin hastalanmasıdır. 2 aylık bebek soğuk algınlığı geçirdiği zaman önlemi hemen alınmaması halinde ilerleyerek d 2 aylık bebek soğuk algınlığı, Bütün anne ve babaların muhakkak en korktukları olaylardan biridir bebeklerinin hastalanmasıdır. 2 aylık bebek soğuk algınlığı geçirdiği zaman önlemi hemen alınmaması halinde ilerleyerek daha tehlikeli bir duruma gelebilir. Bu önlemler arasında en önemli olanı hasta kişilerden uzak tutmaktır. Evde bulunan kişilerin dışarı ortamdan geldikten sonra mutlaka ellerini yıkadığımız sonra eve girmeleri ve birbirlerine temas etmeleri gerekmektedir. Ayrıca bebeğin bulunduğu ortamın kuru olmaması çok önemlidir. Tabi evde alınan önlemlerin yanında mutlaka doktora​gidilerek kontrolleri ihmal etmemek ve tedavi ettirmek gereklidir. 

2 aylık bebek soğuk algınlığı belirtileri 
 • 2 aylık bebek soğuk algınlığı geçirdiği zaman büyük huzursuzluk çeker. Sürekli olarak ağlama halinde olur.
 • Düzenli uykusu kalmaz sürekli ağlayarak uyanır.
 • Belli yerlerinde ağrılar hisseder.
 • Zaman zaman ateş görülebilir.
 • Burun akıntısı ve göz yaşarması rastlanır.
 • İştahsızlık ve halsizlik görülür.
2 aylık bebek soğuk algınlığı tedavisi 
 • Öncelikle mutlaka zaman kaybetmeden hemen bir doktora gidilmesi ve tedavi altına alınması gerekmektedir.
 • 2 aylık bebek soğuk algınlığı durumunda oda sıcaklığını sabit tutmak gerekir.
 • Sıcak tutularak soğuktan kaçınılmalıdır.
 • Bebeğiniz anne sütü alıyorsa mutlaka bol bol emzirmek çok önemlidir. Anne sütü hem soğuk algınlığını önler hem de tedavi edici özelliği vardır.
 • Bebeğin bulunduğu ortamda mutlaka buhar makinesi bulundurmak gerekiyor. Eğer buhar makinesi yoksa bir kavram su kaynatarak odaya koyabilirsiniz.
 • Bebek iyileşene kadar dış ortamdan uzak tutmak gerekir.
 • 2 aylık bebek soğuk algınlığı durumunda anne nane limon kaynatarak bebeğe içebilir. Evde yapılabilen doğal malzemelerle yapılan kürler anne sütü ile bebeğe geçerek rahatlaması sağlanır. 
]]>
Bebeklerde Soğuk Algınlığı İlaçları https://www.sogukalginligi.gen.tr/bebeklerde-soguk-alginligi-ilaclari.html Thu, 15 Nov 2018 06:12:06 +0000 Bebeklerde Soğuk Algınlığı İlaçları; Bebeklerde soğuk algınlığı yetişkinlerde olduğu gibi genellikle kış aylarında görülür.  Soğuk algınlığı virüsle bulaşan bir üst solunum enfeksiyonudur ve bebeklere de yetişkin Bebeklerde Soğuk Algınlığı İlaçları; Bebeklerde soğuk algınlığı yetişkinlerde olduğu gibi genellikle kış aylarında görülür.  Soğuk algınlığı virüsle bulaşan bir üst solunum enfeksiyonudur ve bebeklere de yetişkinlerden bulaşmaktadır. Özellikle de 1-12 aylık dönemlerde bebeklerin hasta olan insanlardan uzak tutulması gerekmektedir. Bebeklerin grip, soğuk algınlığı, nezle, üşütme gibi hastalıklara yakalanması gelişimlerini de olumsuz etkilemektedir

Bebeklere soğuk algınlığı nasıl bulaşır

Hava yoluyla; hapşırarak veya öksürerek hava yoluyla bebeğin hastalanmasına neden olabilir. 
Temas yoluyla; hasta olan kişilerin bebeğe dokunması veya bebeği öpmesi yoluyla bebek enfeksiyon kapabilir.
Dokunma yoluyla; virüsler canlılığın olmadığı alanlarda uzun süre işlevlerini kaybetmeden yaşayabilirler. Canlı bir hücreye girdikleri zaman faaliyete geçen virüs dokunma yoluyla bebeğe bulaşabilir.

Bebeklerde soğuk algınlığı belirtileri
 • Öksürük
 • Hapşırma
 • İştahsızlık
 • Huysuzluk
 • Uyku problemi
 • Yüksek ateş
Bebeklerde soğuk algınlığında ne zaman doktora gidilmeli
 • Ateş 39 derecinin üzerine çıktıysa
 • Bebek beslenmeyi reddediyorsa
 • Hastalığın süresi 1 haftayı geçmişse
 • Bebek artık nefes almakta güçlük çekiyorsa
Bebeklerde soğuk algınlığı ilaçları nelerdir

Calpol; Genellikle hafif ve orta dereceli ağrı yada ateş durumlarında tercih edilen ilk ilaçtır. Bebek ve çocuklarda soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlarda, diş çıkarma dönemlerinde kullanılabilir. Kullanımı 3 ay ve 6 yaş arası çocuklar içindir. Doktorunuzun onayı ile nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Doktorunuzun tavsiyesi olmadan 3 günden fazla kullanılmaması gerekmektedir.
 
Dolven; İltihap giderici, ağrı kesici bir ilaçtır. 6 aylık ve üzeri çocuklarda ağrı ve ateşle birlikte görüle soğuk algınlığı, grip, diş çıkarma gibi durumlarda kullanılabilir. İlacı her kullanımda çalkalayınız ve doktorunuz nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanınız.
]]>
Sürekli Soğuk Algınlığı https://www.sogukalginligi.gen.tr/surekli-soguk-alginligi.html Thu, 15 Nov 2018 20:00:22 +0000 Sürekli soğuk algınlığı, kış aylarında en kaçınılmaz hastalık soğuk algınlığı olmaktadır. Soğuk algınlığı beraberinde başka rahatsızlıkları da kolaylıkla getirir. Bağışıklık sistemi kuvvetli olan kişilerde ya Sürekli soğuk algınlığı, kış aylarında en kaçınılmaz hastalık soğuk algınlığı olmaktadır. Soğuk algınlığı beraberinde başka rahatsızlıkları da kolaylıkla getirir. Bağışıklık sistemi kuvvetli olan kişilerde yaşanan soğuk algınlığı evde yapılan uygun tedavilerle veya hafif ilaçlarla bir kaç gün içinde atlatılır. Bazı kişiler ise daha çok bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler başta olmak üzere sürekli soğuk algınlığına maruz kalırlar. Bu süre içinde öksürük, ateşlenme, göğüste yanma veya grip gibi rahatsızlıkları da geçirmeleri mümkün olur. 

Sürekli soğuk algınlığı yaşayan kişilerin bir takım konulara özen göstermesi gerekir. Bunların başında beslenme ve özellikle kış aylarında vücudu iyi korumak gelir. Aşırı devam eden durumlarda gerekli antibiyotik tedavisi ile iyileşme gerekir. Sürekli soğuk algınlığı yaşayan kişinin günlük hayatı doğrudan etkilenir. Kişinin kalp, şeker, tansiyon v.b gibi kronik bir hastalığı varsa durum dahada zorlaşır. Sürekli soğuk algınlığı yaşayan kişilerin günlük hayatlarında bir takım değişiklik yapması gereklidir. Durumu iyileştirmek adına egzersiz yapmak ve bol bol C vitamini tüketmek ciddi oranda önem taşır.

Sürekli soğuk algınlığı için neler yapılmalıdır
 • Sağlıklı ve düzenli beslenmelidir.
 • Kış aylarında grip olan kişilere mümkün olduğu kadar mesafeli davranmak gerekir.
 • Bağışıklığı güçlendirmek adına lif bakımından zengin ve içeriğinde C vitamini olan besinler tüketmek oldukça önemlidir.
 • Aşırı soğuk havaya maruz kalmamak ve bu durumlarda vücudu sıcak tutmak gerekir.
 • Sarımsak doğal bir antibiyotiktir. Vücudu bir çok hastalıktan korur ve direnci yüksek tutar. Aşırıya kaçmadan tüketmek faydalı olur.
 • Vücudu fazla yormamak ve sağlık için ara sıra egzersiz yapmak gerekir.
 • Bol bol su içmek ciddi anlamda önemlidir.
 • Bunlarla birlikte sürekli soğuk algınlığı yaşayan kişilerin çay ve kahve gibi içecekler yerine, özellikle soğuk algınlığı için hazırlanan bitki çaylarını tüketmek daha doğru olur.
]]>
Soğuk Algınlığı Virüsü https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligi-virusu.html Thu, 15 Nov 2018 20:22:59 +0000 Soğuk algınlığı virüsü, Üst solunum sistemini bozan viral bir enfeksiyon hastalığı şeklidir. Bu hastalık tıp sektöründe akut farenjit yahut akut nezle olarak bilinmektedir. İnsanlarda görülen en yaygın, en bulaşıcı hasta Soğuk algınlığı virüsü, Üst solunum sistemini bozan viral bir enfeksiyon hastalığı şeklidir. Bu hastalık tıp sektöründe akut farenjit yahut akut nezle olarak bilinmektedir. İnsanlarda görülen en yaygın, en bulaşıcı hastalıkların başında gelmektedir. Soğuk algınlığı virüsü 200'den fazla farklı virüsü kapsar. Genellikle koronavirüsler veya rhinovirüsler neden olur. İnsan vücudu soğuk algınlığına neden olan virüslere karşı direnç geliştiremez. Soğuk algınlığının çok yaygın ve sürekli tekrarlayan bir hastalık olmasının açıklaması budur. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre ana okuluna giden çocuklarda yılda 12, yetişkinlerde bu durum ise yılda 7 kere soğuk algınlığı olunmaktadır.

Soğuk algınlığının sebepleri ve belirtileri

Hastalığa yakalanan insanların neredeyse %25'inde bağışıklık sistemleri farklı farklı tepkiler verdikleri için hastalığa dair bir bulgu görülmez. Bazen bakteriler kulak ya da sinüsleri etkileyebilir bu ikincil bakteriyel enfeksiyon olarakda adlandırılır. Bu durumda ise hastalık antibiyotiklerden faydalanarak tedavi edilebilir. Soğuk algınlığı virüsü belirtilerinde boğaz kuruluğu, boğaz ağrısı, öksürük, hafif ateş, boğuk ses, kulak tıkanıklığı, kas ağrısı, titreme, göz kızarıklığı, iştahsızlık gibi belirtiler vardır.

Soğuk algınlığı virüsü komplikasyonlara nedenler

Bu komplikasyonlar ciddi durum arz ederse akut bronşit, zatürre, akut bakteriyel sinüzit, daha ileri bir boyuta ilerlerse menenjit gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Diğer bazı komplikasyonlar ise bronşit, orta kulak iltihabı, krup hastalığı gibidir. 

Soğuk algınlığı virüsü için önlemler

Bol sıvı almak, bağışıklık sistemi virüsle mücadele ederken bolca dinlenmek ve yatak istirahati önemlidir. Baş ağrısı veya ateşi gidermek için asprin, parasematol alınır. Buhar banyosu, burun tıkanıklığı belirtilerini hafifletmekte etkilidir. Bol sebze meyve tüketilmelidir.
]]>
Soğuk Algınlığı Hapı https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligi-hapi.html Fri, 16 Nov 2018 12:36:41 +0000 Soğuk Algınlığı Hapı, soğuk algınlığı üst solunum yollarında virüs kaynaklı bir enfeksiyon hastalığı olup bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Soğuk algınlığında viral nedene bağlı semptomlar akut ve sın Soğuk Algınlığı Hapı, soğuk algınlığı üst solunum yollarında virüs kaynaklı bir enfeksiyon hastalığı olup bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Soğuk algınlığında viral nedene bağlı semptomlar akut ve sınırlayıcıdır. Soğuk algınlığına sebep olan virüsler antibiyotiklerden etkilenmezler. Soğuk algınlığı olarak adlandırılan hastalıklara akut rinit, enfeksiyöz rinit, burun nezlesi, burun ve boğaz mukozasının inflamasyonu, yutak iltihabı, farenjit, larenjit ve bronşlar ile ilgili sorunlar. Soğuk algınlığının çıktığı bölgeye göre, semptomlar ayrı ayrı yada bir arada görülebilmektedir. Soğuk algınlığı tedavisinde genel yaklaşım semptomlar üzerinedir. Soğuk algınlığında kullanılan bazı ilaçlar ile semptomlar hafifletilebilir yada ortadan kaldırılabilir. Soğuk algınlığı hapı olarak nitelendirilebilecek tek bir haptan ziyade kullanılabilecek ilaçlar basit ağrı kesiciler, dekonjestanlar, antihistaminikler, ekspekteronlar ve lokal anestezikler olacaktır.

Soğuk algınlığı hapı nedir, neler kullanılır

Soğuk algınlığı iş hayatı, genel hayat ve okul hayatını etkilemesinden dolayı diğer hastalıklara oranla daha fazla zaman kaybı yaratan bir rahatsızlıktır. Ülkemizde özellikle kış aylarında soğuk algınlığı hapı olarak kullanılan analjezik, ağrı kesici ve öksürük şurubu gibi ilaçlar toplam üretimin %20 sini oluşturmaktadır. 

 • Soğuk algınlığında kullanılan antihistaminikler histamin reseptörlerini bloke ederek etki gösterirler. Öksürük refleksi ve burun akıntısını azaltmaya yardımcı olurlar. Ayrıca hapşırma ve gözlerdeki kaşıntı için kullanılırlar. Soğuk algınlığı hapı grubuna giren antihistaminiklerin soğuk algınlığını önlemede bir etkileri bulunmamaktadır. Sadece, mukus azaltarak rinoreyi hafifletir. Soğuk algınlığı hapı olarak kullanılan antihistaminkler ağız kuruluğu, bulanık görme gibi durumlara neden olabilmektedir. Bu bakımdan dikkatli kullanılmalıdır.
 • Topik dekonjestanlar, soğuk algınlığı hapı olarak en fazla burun tıkanıklığını gidermede reçete dışı ilaçlar kapsamına girmektedir. Burun mukozasındaki kan akımını azaltarak, nazal ventilasyonu artırıp, tıkanıklığı gidermeye yardımcıdır. Soluk almayı kolaylaştırarak, sinüs boşluklarının drene olmasını sağlar.
 • Ekspekteronlar üst solunum yolundaki balgamın dışarı atılması için, mukolitikler ise çıkarılırken güçlük yaşanan balgamın kıvamını dengeleyerek daha rahat atılmasını sağlarlar.
 • Lokal anestezikler ve antiseptiklerden oluşan soğuk algınlığı hapı, içersindeki etken maddelerden ötürü sprey, pastil ve gargara şeklinde kullanılmaktadır.

Soğuk algınlığı hapı gurubuna giren ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde reçeteli olarak kullanılmalıdır. Reçete gerekmeyen ilaçlar konusunda eczacınız size gerekli yönlendirmeyi yapacaktır.

]]>
Soğuk Algınlığına Bitkisel Çözüm https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligina-bitkisel-cozum.html Sat, 17 Nov 2018 12:35:50 +0000 Soğuk algınlığına bitkisel çözüm, getiren kürler uygulandığında faydası kısa sürede görülmektedir. Baş ağrısı, ateş, halsizlik, öksürük, burun tıkanıklığı gibi problemlerin yaşandığı soğuk algın Soğuk algınlığına bitkisel çözüm, getiren kürler uygulandığında faydası kısa sürede görülmektedir. Baş ağrısı, ateş, halsizlik, öksürük, burun tıkanıklığı gibi problemlerin yaşandığı soğuk algınlığı özellikle kış aylarında en sık görülen hastalıkların başında gelir. Vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması halinde geçmesi 14 günü bulan bu hastalıktan kurtulmak için bitkisel kürleri düzenli olarak kullanmak bu hastalığın hem süresini kısaltacak hem de daha hafif atlatmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca soğuk algınlığına yakalanmadan önce de kullanabilir böylece bağışıklık sistemini güçlendirerek yakalanma riskini azaltabilirsiniz.

Soğuk algınlığına bitkisel çözüm önerileri

Limon Suyu Kürü: C vitamini bakımından zengin olan limon halk arasında soğuk algınlığını atlatmada kullanılan en bilindik yoldur. Güçlü antioksidan kaynağı olan 1 adet limonun suyunu sıkın. Bir bardak sıcak suya ilave ederek için. Özellikle kuru öksürüğün ve balgamın geçmesini sağlayan limonlu suyun sabahları aç karnına içilmesi faydasını arttıracaktır.

Kış Çaylarını Bolca Tüketin: Soğuk kış günlerinde hem içinizi ısıtacak hem de vücut direncinizi arttıran bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Sıcak suda demlenerek hazırlanan kış çayını hazırlamak için birer tutam papatya, ıhlamur, kuşburnu, rezene, adaçayı, sinameki ve kekik çaylarından faydalanabilirsiniz.

Ekinezya: Soğuk Algınlığı, grip, nezle gibi hastalıkla birebir gelen ekinezyayı sıcak suda demleyerek çayını içebilirsiniz. Aktarlarda kolayca bulabileceğiniz bu bitki sayesinde bağışıklığınız hızla güçlenecek ve vücudunuz mikroplara karşı daha kolay direnç gösterebilecek gücü bulacaktır.

Okaliptüs: Anti bakteriyel özelliğe sahip olan okaliptüs soğuk algınlığını geçirmede kullanılan en etkili bitkilerden biridir. Buğu olarak kullanıldığında nefesi açar,burun tıkanıklığını ve burun akıntısını ortadan kaldırır. Bir tencere içine 5-adet okaliptüs yaprağını atıp buharını soluyabilirsiniz. Birkaç damla okaliptüs yağı ile boğazınıza masaj yapıp sıcak tutmanız halinde hem boğaz kızarıklığını ve ağrısını geçirir hem de balgamın sökülmesini sağlar. Öksürüğü olan kişiler bir bardak kaynayan suya 2-3 yaprak atıp demleyerek içebilir.

Melek Otu Çayı: Akciğerleri ısıtarak temizlenmesine yardımcı olan melek otunu özellikle gece ateşlenmesi yaşayanlar bolca tüketmesi halinde faydasını anında görebilirsiniz. Ayrıca balgamı yumuşatarak kolayca atılmasını sağlar.

Meyan Kökü: Üst solunum yolu rahatsızlıklarından birisi olan soğuk algınlığının tedavisinde oldukça etkili bir bitkidir. Nefes açıcı özelliğinin yanı sıra günde 2 defa çay olarak tüketildiğinde iltihap ve balgamı önler.

Nane: Hem buharını soluyarak hem de çay olarak demleyip içebileceğiniz aynı zamanda kurutup çorbalarda da kullanabilirsiniz.

]]>
Grip Soğuk Algınlığı Bitkisel Çözüm https://www.sogukalginligi.gen.tr/grip-soguk-alginligi-bitkisel-cozum.html Sat, 17 Nov 2018 15:09:01 +0000 Grip soğuk algınlığı bitkisel tedavi, Grip burun tıkanıklığı, öksürük, geniz tıkanıklığı, burunda akıntı, baş ağrısı, yüksek ateş gibi problemlerin oluşmasına sebebiyet verirken; kişinin günlük hayatını olumsuz Grip soğuk algınlığı bitkisel tedavi, Grip burun tıkanıklığı, öksürük, geniz tıkanıklığı, burunda akıntı, baş ağrısı, yüksek ateş gibi problemlerin oluşmasına sebebiyet verirken; kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkiler. Grip RNA virüsünün vücuda girmesiyle kendini gösterirken; doğada var olan bitkilerin kullanılması sayesinde vücutta yarattığı olumsuzlukların giderilmesi sağlanır. Şimdi gribe soğuk algınlığı bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsedelim. Yapılan uygulamanın kararında yapılması son derece önemlidir. Bu sebepten dolayı aktardan alınacak bitkilerin hangi ölçüde kullanıldığının bilinmesi tedavi sürecinde son derece etkili olur.

Grip soğuk algınlığı için bitkisel tedavi

Meyan kökü ile gribe bitkisel tedavi için doğada yer alan meyan kökünün kullanılması ile bitkisel tedavi yapılır. Özellikle meyan kökü içerisinde bulunan doğal antibiyotik sayesinde vücutta bulunan virüsünün öldürülmesine katkı sağlar. Meyan kökü içerisinde bulunan faydalar sayesinde üst solunum yolları içerisinde yer alan gribin tedavi edilmesi sağlanır. Bu süreç içerisinde meyan kökünün kullanımı için kişide kalp ve tansiyon problemi bulunmaması gerekir. Grip için uygulanan meyan kökünün günde 3 bardak tüketilmesi halinde gribi yok eder. Bunun için 1 bardak kaynar suyun içerisinde yaklaşık olarak 5 gram meyan kökünün ilave edilmesinin ardından 15 dakika beklenmesi ile demlenen meyan kökü çayının içerisine isteğe bağlı bal ilave edilerek tüketilmesi grip soğuk algınlığının tedavi edilmesini sağlar.

Kış çayı ile grip tedavi, yapılan bu çay vücudun direnci artırır için gribin oluşturduğu problemler ortadan kaldırılır. Bunun için ıhlamur, Karanfil, zencefil ,kuşburnu, toz tarçın karıştırılarak yapılan çay ile birlikte gribin oluşturduğu bütün şikayetler giderilir. Bu çay ile birlikte boğazın yumuşaması sağlanırken; gribin giderilmesi desteklenir. İçerdiği C vitamini ve antioksidan özelliği sayesinde vücutta bulunan enfeksiyonların giderilmesine katkı sağlar. Kullanılması halinde vücudunun kan şekerini dengeleyici özellik taşır. Tüm karışımların birleştirilerek suya konulup kaynatılması ile sıcak halde tüketilmesi tavsiye edilir. 

Zencefil ile grip tedavisi, tüketilmesi ile birçok fayda elde edilir. Bunun için taze zencefilin tüketilmesi tavsiye edilirken, kuru zencefilin tüketilmesi de fayda sağlayabilir. Günlük iki bardak zencefil çayının tüketilmesi halinde solunum yollarında açılma sağlandığı için kolay nefes alıp verme sağlanır. Ayrıca içerdiği doğal antibiyotik sayesinde virüs ve enfeksiyonlarının oluşturduğu problemler giderilir.

Nane limon ve grip tedavi, soğuk algınlığı sebebiyle oluşan gribin etkilerinden kurtulmak için geçmişten günümüzde uygulanan en bilindik yöntem nane limon uygulamasıdır. Nane ve limonun oluşturduğu etki sayesinde vücudun sağlıklı şekilde görevini yerine getirmesine yardımcı olduğu belirtilirken; içerdiği mentol sayesinde üst solunum yollarında bulunan tıkanıklığının giderilmesi sağlanır. Bir litre suyun içerisine iki kaşık nanenin eklenmesinin ardından 2 adet limonun kabuğu ile beraber doğranarak kaynatılmasının ardından oluşan karışımın sıcak halde tüketilmesi bu problemin ortadan giderilmesine katkı eder.
]]>
8 Aylık Bebek Soğuk Algınlığı https://www.sogukalginligi.gen.tr/8-aylik-bebek-soguk-alginligi.html Sun, 18 Nov 2018 03:57:47 +0000 8 aylık bebek soğuk algınlığı; anne babaları biraz telaşlandırabilir. Anne babaların en büyük hedeflerinden bir tanesi de sağlıklı olarak dünyaya gelmiş bebeklerini sağlıklı bir birey olarak topluma kazandırmaktır. Bu ama 8 aylık bebek soğuk algınlığı; anne babaları biraz telaşlandırabilir. Anne babaların en büyük hedeflerinden bir tanesi de sağlıklı olarak dünyaya gelmiş bebeklerini sağlıklı bir birey olarak topluma kazandırmaktır. Bu amaç için çabalarken bazen kendilerinden çok fazla özveride bile bulundukları olur. Aman hasta olmasın diye gözünün içine baktıkları bebekleri ummadıkları bir anda soğuk algınlığına yakalanabilir. Özellikle soğuk havalarda artan bu risk sadece bebekler değil yetişkinler için de her zaman bulunmaktadır. Fakat soğuk algınlığı kesinlikle ihmal edilmemesi gerekse de öyle çok ciddi bir hastalık değildir. Eğer bebeğin ateşi kontrol altında tutulur ve uygun görülen ilaçlar düzenli olarak kullanılırsa bebeğiniz kısa bir süre sonra eski sağlığına kavuşabilir. 

8 aylık bebek soğuk algınlığı belirtileri nelerdir
 • İştahsızlık,
 • Uykusuzluk,
 • Ağlama,
 • Yüksek ateş,
 • Bazen kuru öksürük ve kusma,
 • Anne sütü alırken zorlanma,
 • Burun tıkanıklığı,
8 aylık bebek soğuk algınlığından nasıl korunur, tedavi için neler yapılmalıdır

8 aylık bir bebek artık herkese kendisi sevdirmeyi başarır ve onu odasına koyarak toplumdan soyutlamak artık eski dönemlerdeki gibi kolay değildir. Bu nedenle toplu olarak paylaşılan mekanlarda dolaşan kirli hava bebeğin hastalanmasına neden olabilir. Oysaki bebekleri özellikle soğuk algınlığı şikayeti bulunan kişilerden uzak tutmak en doğru davranıştır. Sık sık ellerinin yıkanması, bulunduğu ortamın hava değişiminin sağlanması, odanın kuru kalmamasına özen gösterilmesi gerekir. Tabi beslenmenin de hastalıktan korunmak için ne kadar dikkat edilmesi gereken bir konu olduğu da akıldan çıkartılmamalıdır. Eğer anne sütüne devam ediliyorsa daha fazla emzirin. 

8 aylık bebek soğuk algınlığı belirtileri gösterdiğinde en yakın çocuk doktoruna başvurun ve reçete edilen ilaçları düzenli olarak kullanın. Özellikle ateşin sık sık kontrol edilmesi için bir derece edini
]]>
Soğuk Algınlığı Çorbası https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligi-corbasi.html Sun, 18 Nov 2018 09:49:03 +0000 Soğuk Algınlığı Çorbası, En çok kış aylarında ve sonbaharda tüketilen sıcak bir çorbadır. İnsan vücudunun bağışıklık sistemini güçlendirerek virüslere karşı ve mikroplara karşı kişiyi korur. Soğuk algınlığın Soğuk Algınlığı Çorbası, En çok kış aylarında ve sonbaharda tüketilen sıcak bir çorbadır. İnsan vücudunun bağışıklık sistemini güçlendirerek virüslere karşı ve mikroplara karşı kişiyi korur. Soğuk algınlığına neden olan enfeksiyonlardan vücudu korumak için vücut direncini arttırmak gerekir. Aksi halde direnç zayıflar ve halsizlikle kişiyi bitkin düşürür. Bu nedenle soğuk algınlığı çorbası ile kişinin bağışıklık sistemi güçlendirilmeye çalışılır. Soğuk olan havalarda vücudun savunma mekanizması zayıflayarak etkisiz hale gelir. Bu nedenle virüsün vücuda girmesine engel olamaz. Soğuk algınlığı çorbası sayesinde vücudun savunma mekanizması güçlenerek vücuda giren virüsler ter yolu veya idrar yolu ile dışarı atılır. 

Soğuk Algınlığı Çorbası Malzemeler
 • 1 çay bardağı tel şehriye
 • 2 yemek kaşığı tepeleme un
 • 1 su bardağı tavuk suyu
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 3 su bardağı sıcak su
 • Haşlanmış ve didiklenmiş göğüs eti
 • Pul biber, karabiber, nane, tuz
Soğuk Algınlığı Çorbası Hazırlanışı

Öncelikle tavuk göğsünü haşlayarak, suyunu derin bir kaba boşaltın. Daha sonra üzerine tavuk göğsünü didikleyip ekleyin. Daha sonra üzerine suyu ekleyerek kaynaması için ocağın üzerine alın. Daha sonra kaynayan suyun içine tel şehriyeleri içine atarak karıştırın. Daha sonra ayrı bir kabın içine limon suyunu ve unu ekleyip iyice çırpın. Daha sonra çorbada topaklanma oluşmaması için çorbaya yavaş yavaş katarak diğer bir yandan çorbayı iyice çırpın. Çorba pişmeye yakın bir kıvama gelince tuzu, karabiberi, naneyi ve pul biberini ekleyin. Yaklaşık olarak bir 5 dakika kadar bu şekilde kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın. Bu çorba vücudun beyaz kan hücrelerini arttırdığı için soğuk algınlığına karşı da oldukça etkilidir. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirerek, bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudun direncini arttırır ve soğuk algınlığı için ideal bir çorbadır. Soğuk algınlığı çorbasını sıcak olarak tüketin. 

Afiyet olsun.
]]>
Soğuk Algınlığına İyi Gelen İlaçlar https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligina-iyi-gelen-ilaclar.html Mon, 19 Nov 2018 09:20:15 +0000 Soğuk algınlığına iyi gelen ilaçlar, soğuk algınlığı özellikle kış aylarında daha baskın olarak her yaş grubunun muzdarip olduğu rahatsızlıklar arasındadır. Genellikle sonbahar aylarında okulların açılm Soğuk algınlığına iyi gelen ilaçlar, soğuk algınlığı özellikle kış aylarında daha baskın olarak her yaş grubunun muzdarip olduğu rahatsızlıklar arasındadır. Genellikle sonbahar aylarında okulların açılması ile birlikte, kış ortasında ve bahar aylarında çok daha sık görülmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde soğuk algınlığına yakalanan hastaların %60 kış aylarında % 30 uda bahar aylarında bu hastalığı yaşamaktadır. Soğuk algınlığı virüsleri her mevsimde farklı bulgular gösterebilmektedir. Soğuk algınlığına sebep olan 200 çeşit virüs bulunmasına rağmen en etkili ve bilindik olanı rhino virüstür. Soğuk algınlığına en fazla maruz kalan grup 1-5 yaş aralığındaki çocuk bireylerden oluşmaktadır. Soğuk algınlığına iyi gelen ilaçlar ülkemizde toplam ilaç üretiminin yaklaşık %20 sini oluşturmaktadır.

Soğuk algınlığına iyi gelen ilaçlar nelerdir

Çoğunlukla grip ile karıştırılan soğuk algınlığı gripten farklı bir tedavi gerektirir. Soğuk algınlığına iyi gelen ilaçlar değişik kategorilerde incelenmektedir.

 •  Analjezikler: parasetamol ve ibuporofen gibi ağrıların azaltılması için kullanılan ilaçlardır. Soğuk algınlığı ilaçları analjezik yani ağrı kesici etken maddesi içermeleri nedeni ile soğuk algınlığına yakalanan hastalar kendi kafalarına göre ayrıca ağrı kesici bir ilaç takviyesi almaktan kaçınmalıdır. Çünkü bu sefer vücuda yüksek oranda ağrı kesici girmiş olacağından doz artmış olacak ve zararlı bir durum söz konusu olacaktır.
 • Antihistaminkler: bu ilaç grubunun etken maddesi öksürük ve burun akıntısını azaltmak üzere çalışır. Difenhidramin, klorfeniramin bu grupta yer alan ilaçlardır. Hapşırma ve gözlerdeki rahatsız edici kaşınma ve yanma için kullanılırlar. Genellikle dekonjestan grubu ile kombine halde kullanılırlar. Soğuk algınlığına iyi gelen ilaçlar dan olan antihistaminkler konsantrasyon güçlüğü yaratan ilaçlar olduğundan dolayı araç kullanma gibi dikkat gerektiren işlerde odaklanmanızı zorlayabilir. Bu tür ilaçları aldığınızda mümkünse istirahat etmelisiniz.
 • Dekonjestanlar: soğuk algınlığının neden olduğu sinüs tıkanıklığı ve sinüzit gibi rahatsızlıklarda oldukça etkili ilaçlardır. Kan damarlarını daraltma özellikleri ile burun damarları ve sinüslerdeki şişmeyi önleyerek, inflamasyonu azaltarak sinüs boşluklarındaki mukusun daha kolay atılmasını sağlayan ilaçlardır. Psödoefedrin. fenilefrin, efedrin, kislometazolin, oksimetazolin son derece etkili dekonjestanlardandır. Tablet şurup ve burun spreyi formunda satışa sunulmaktadır. Dekonjestan grubu ilaçlar mutlaka doktor tavsiyesi ve reçetesi ile kullanılmalıdır, çünkü bu grup ilaçlar taşikardi, hipertansiyon, hipertiroid, felçli hastalarda ve göz tansiyonu olan kişilerde kesinlikle kullanılmaması gereken ilaçlardandır.
 • Antitussifler: öksürük önleyici ilaçlardır. Kuru öksürüğü kontrol altına alan etken madde içerirler.
 • Soğuk algınlığına iyi gelen ilaçlar grubunda olan mukolitikler, mukusun kıvamını azaltarak daha kolay dışarı atılmasını sağlarlar.
 • Ekspektoranlar ise üst solunum yolunu rahatsız eden balgamın atılımı kolaylaştıran ilaçlardır.

Soğuk algınlığına iyi gelen ilaçları kesinlikle doktor reçetesi ile almanız gerekir.

]]>
6 Aylık Bebek Soğuk Algınlığı https://www.sogukalginligi.gen.tr/6-aylik-bebek-soguk-alginligi.html Tue, 20 Nov 2018 02:01:13 +0000 6 aylık bebek soğuk algınlığı, Bebekler özellikle yeni doğduğu andan itibaren enfeksiyona ve virüslere karşı korunmasız oldukları için hastalıklara yakalanma riskleri oldukça yüksektir. Soğuk algınlığı bu hastalıklar 6 aylık bebek soğuk algınlığı, Bebekler özellikle yeni doğduğu andan itibaren enfeksiyona ve virüslere karşı korunmasız oldukları için hastalıklara yakalanma riskleri oldukça yüksektir. Soğuk algınlığı bu hastalıkların ilk sırasında yer alır. Soğuk algınlığına bağlı olarak bebeklerde burun akıntısı, burun tıkanıklığı, nefes almada güçlük çekilmesi, huzursuzluk, yüksek ateş, uykuda problem gibi belirtiler gözlenir. 

6 aylık bebeklerde soğuk algınlığının giderilmesi için gerekli tedavinin yapılması gerekir. Bunun için vakit kaybedilmeden doktor kontrolü yapılması son derece önemlidir. soğuk algınlığı ilerlediği zaman başka şikayetlere sebebiyet verir. Bunların başında astım, faranjit, bronşit, üst solunum yolları problemleri yer aldığı belirtilirken; acilen müdahale edilmesi gerekir. Hem bebeği hemde aileyi huzursuz eden 6 aylık bebek soğuk algınlığı probleminin oluşturduğu etkilerden kurtulmak için annenin bebeği sağlıklı şekilde beslenmesi gerekir. Bu süreç içerisinde anne sütü son derece etkilidir. Anne sütünün içerisinde yer alan doğal antibiyotik sayesinde bebeğin bu hastalığı kolay anlatması sağlanır.

6 aylık bebeklerde soğuk algınlığı tedavisi ve uygulamalar
 • Gerekli kontrollerin yapılması için doktora götürülmesi gerekir. Bu süreç içerisinde tedavide doktorunun verdiği ağrı kesici, ateş düşürücü ve Antibiyotik kullanımı son derece önemlidir. Doktorun yazdığı dozda uygun zamanlar içerisinde kullanılması halinde bebeklerde bulunan şikayetlerin giderilmesi sağlanır. 
 • 6 aylık bebek soğuk algınlığı tedavisinde bebeğin ateşinin sıklıkla ölçülmesi fayda eder. Bebekte yüksek ateş görülmesi sebebi ile 38 buçuğu geçen ateşte vakit kaybedilmeden hastaneye götürülmesi gerekir. 
 • Ağır olarak gözlenen üst solunum yolu hastalığı bulunan bebeklerin tedavisinin hastanede yatırılarak yapılması bebeğin sağlığı açısından son derece önemlidir. 
 • Hafif seyirde geçirilen hastalık için düzenli ilaç kullanılması yeterli olacaktır. 
 • Bu süreç içerisinde annenin bebeği sürekli emzirmesi, emzirme işlemine başlamadan önce hijyen kurallarına uyması; ellerini yıkaması tavsiye edilir.
 • Bu uygulamanın yanı sıra bebeğe tuzlu su içeren damlalar kullanması tavsiye edilir. Burnundan verilecek tuzlu su damlaları ile geniz yolunun açık tutulması sağlanır. 
 • Bebekte bulunan soğuk algınlığı problemin giderilmesi için burunda bulunan akıntının temizlenmesi gerekir. 
 • Bebeğin bulunduğu ortamın nemli olması bu şikayetlerin giderilmesinde faydalıdır. 
 • Ayrıca bebeğin bulunduğu ortamın havalandırılması; havalandırma yaparken bebeğin odadan çıkartılması gerekir.
 • Odanın nem düzeyinin doğru ayarlanması soğuk algınlığı şikayetinde azalma sağlar.
 • Bu süreç içerisinde hastalık taşıyan kişilerin bebek ile temasından kaçınılması son derece önemlidir. 
 • Hasta olan 6 aylık bebeklerin evden dışarı çıkartılmaması; dış ortamda bulunan kötü havadan temasından kaçınılması iyileşme süresinin daha kısa olmasını sağlar. 
 • Kullanılan ilaca ve uygulamalara rağmen 6 aylık bebek soğuk algınlığı hastalığı geçmiyor ise tekrar doktora götürülmesi tavsiye edilir.
]]>
Bebeklerde Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer https://www.sogukalginligi.gen.tr/bebeklerde-soguk-alginligi-nasil-gecer.html Tue, 20 Nov 2018 07:27:54 +0000 Bebeklerde soğuk algınlığı nasıl geçer, Bebeklerin ve çocukların sık sık karşılaştığı rahatsızlıkların başında soğuk algınlığı gelmektedir. soğuk algınlığı geçiren bebekler gece ve gündüz rahat uyuyamazlar b Bebeklerde soğuk algınlığı nasıl geçer, Bebeklerin ve çocukların sık sık karşılaştığı rahatsızlıkların başında soğuk algınlığı gelmektedir. soğuk algınlığı geçiren bebekler gece ve gündüz rahat uyuyamazlar burunları tıkanık ve boğaları da kızarmış olurlar. Sürekli öksürük veya sürekli burun akıntısıyla karşı karşıya kalabilirler. Bebeklerin sürekli ilaç tedavisi görmesi onların narin bünyesi için çok ta iyi olmayacaktır. Bir takım bitkisel yöntemlerle bebeklerin soğuk algınlığını tedavi etmek mümkündür. Öncelikle çocuk doktoruna göstermekte fayda vardır. Sizle önereceğimiz yöntemleri tedaviyi hızlandırmak için uygulayabilirsiniz. 

Bebeklerde soğuk algınlığına iyi gelen öneriler

Öncelikle bebeklerimiz de soğuk algınlığına bağlı olarak yüksek ateş olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Eğer ateşi var ise bebeğimizi ılık su ile banyo yaptırmak ateşinin düşmesine yardımcı olacaktır. Bebeklerde soğuk algınlığının en önemli belirtilerinden biri burun tıkanıklığı ve boğaz yanmasıdır. Boğaz yanması ve burun tıkanıklığı için bulunduğu odasında buhar makinesi çalıştırmakta fayda vardır. 

Bebeklerde soğuk algınlığına iyi gelecek bitkisel tedaviler

Bebeklerde soğuk algınlığı nasıl geçer sorusuna verilebilecek cevaplardan bir tanesi de aşağıdaki bitkilerin kullanılmasıdır. 

Limon; Çeyrek limonu ve bir çay kaşığı zencefil dilimlerini bir miktar su ile kaynatıp ılımaya bırakın. Ardından ılıyan karışımı tatlandırarak bebeğinizin içmesini sağlayın. Tadını beğenmeye bilir bunun için bir miktar su ile inceltip biberona doldurarak tüketmesini sağlayın. Limonda bulunan C vitamini sayesinde bebeklerde soğuk algınlığı için iyi bir ilaç olacaktır.

Bal; Bebeğiniz 1 yaşından büyükse bal ile soğuk algınlığı için çözüm bulabilirsiniz. Bal iyi bir antibakteriyel ve  antioksidandır. anne sütü veya devam sütü tüketen bebeklerin sütünün içerisine bir çay kaşığı bal karıştırarak bebeğinizin tüketmesini sağlaya bilirsiniz. 

Rezene; Bebeklerde soğuk algınlığı için rezene de oldukça iyi bir ilaçtır. Bir su bardağı kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı rezene koyarak bir taşım kaynatıp ılıması için bir kenara alın. Eğer bebeğiniz 1 yaşından büyükse bir çay kaşığı bal ile tatlandırarak biberona doldurup bebeğinizin tüketmesini sağlayın. 

Ayrıca soğuk algınlığı rahatsızlığı olan bebekleriniz  eğer ateşi yok fakat burnu tıkalı ve öksürüyor ise topuklarını vicks ile ovalaya bilirsiniz. Ayrıca hakiki zeytin yağını biraz ılıtıp bebeğinizin göğüs kısmına sürüp üzerine havlu örterek rahatlamasını sağlayabilirsiniz. 
]]>
Nurofen Soğuk Algınlığı https://www.sogukalginligi.gen.tr/nurofen-soguk-alginligi.html Wed, 21 Nov 2018 05:19:42 +0000 Nurofen Soğuk Algınlığı, ilacı genel olarak grip, soğuk algınlığı yada sinüzit gibi hastalıkların tedavilerinde kullanılır. Bunun dışında burun tıkanıklığı, baş ağrısı, yüksek ateş, vücutta hissedilen kı Nurofen Soğuk Algınlığı, ilacı genel olarak grip, soğuk algınlığı yada sinüzit gibi hastalıkların tedavilerinde kullanılır. Bunun dışında burun tıkanıklığı, baş ağrısı, yüksek ateş, vücutta hissedilen kırgınlıklar, vücut ağrıları ve başka ağrıların giderilmesinde kullanılır. Nurofen'in 200 miligram 20-30 tableti, 400 miligram 30 tableti ve Nurofen Cold Flu isimli 12-24 tabletli üç farklı formu vardır. Türkiye'de tüm çeşitlerinin bulunduğu ve kullanıldığı bilinmektedir.

Nurofen Soğuk Algınlığı İlacının Farmakolojik Özellikleri

İçerisinde ibuprofen ve pseudoephedrine hidro klorür vardır. Nurofen'in analjezik, antienflamatuar ve antipiretik özellikleri mevcuttur. İçerisindeki psödofedrin hidroklorür sempatomimetik etkili bir maddedir. Solunum yolları mukozasındaki alfa isimli burun akıntılarını doğrudan etkileyerek, damar yolları büzülmesini engeller, mukozayı temizler ve rahat nefes almaya yardımcı olur. Bu olay Nurofen'i ağızdan aldıktan yarım saat sonra başlar. Bunun dışında östaki borusunun açılmasına da yardımcı olarak grip dönemlerindeki kulak tıkanıklarını da engeller. Nurofen ağızdan alındığı zaman yüzde seksen oranında emilme görülür. Aç karnına alındığı zaman yarım saat ile bir buçuk saat gibi bir süre içerisinde etkileşime geçer. Yemekten sonra alındığında ise bu süre yarım saat uzar ve faydası yüzde otuz oranında azalır. Nurofen vücuda alındıktan yirmi dört saat sonra atılır. 

Nurofen Soğuk Algınlığı İlacının Etkileşimi

Nurofeni yüksek tansiyon yada psikiyatri ilaçları kullanan kişilerin doktor kontrolü altında kullanması gerekmektedir. Başka bir ağrı kesici ile birlikte de kullanılması uygun görülmeyen Nurofen, ibuprofen içerikli hiç bir ilaçla birlikte de alınmamalıdır. Gebelerde kullanılması pek tavsiye edilmese de doktor kontrolünde kullanıldığı zamanlarda olabilir.

Nurofen Soğuk Algınlığı İlacının Kullanımı

Yetişkinlerde ve on iki yaşın üstündeki çocuklarda, başlangıç dozu olarak su ile birlikte iki tablet ve eğer gerekli ise her dört ile altı saatte bir veya iki tablet kullanılabilir. Günde altı tabletten fazla kullanılması uygun değildir. On iki yaşın altındaki çocuklarda kullanılması da uygun değildir. Doz aşımı durumunda bulantı, kusma, baş dönmesi, uyku hali ve nadiren bilinç kaybı da görülebilir. İlaçtan zehirlenme söz konusu ise serum uygulaması ile tedavi edilebilir. 

Nurofen Soğuk Algınlığı Yan Etkileri

Ciddi alerjik rahatsızlıklar görülebilir. Bu durumlarda ilaç kesilerek doktorunuza baş vurmanız gerekmektedir. Bulantı, kusma, ishal yada kabızlık, karın ağrısı az da olsa görülebilir. Nadiren de olsa mide ağrısı, mide yanması ve ciltte kızarıklık olabilir. Bu yan etkiler ilacın kullanımının durdurulması ile son bulacaktır. Fazla doz alınması sonucunda ise sinirlilik, sersemlik ve uykusuzluk görülebilir.
]]>
Soğuk Algınlığı Baş Ağrısı Yaparmı https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligi-bas-agrisi-yaparmi.html Thu, 22 Nov 2018 04:59:40 +0000 Soğuk algınlığı baş ağrısı yapar mı, Soğuk algınlığı başladığı zaman burun akıntısı, geniz yanması, öksürük, ateş ortaya çıkabilen semptomlar arasında yer almaktadır. Bunlara ek olarak vücutta kırgınlık ve ' Soğuk algınlığı baş ağrısı yapar mı, Soğuk algınlığı başladığı zaman burun akıntısı, geniz yanması, öksürük, ateş ortaya çıkabilen semptomlar arasında yer almaktadır. Bunlara ek olarak vücutta kırgınlık ve ''dayak yemiş gibiyim'' cümlesini kurduran bir ruh hali meydana gelebilmektedir. Bunlar soğuk algınlığının normal belirtileri olmaktadır. Soğuk algınlığı yaşayan kişide sinüzit var ise o zaman daha da sıkıcı bir iyileşme süreci ortaya çıkmaktadır. 

Soğuk algınlığı ve baş ağrısı ilişkisi

Soğuk algınlığı baş ağrısı yapar mı sorusuna verilebilecek cevapların çoğu evet yönündedir. Soğuk algınlığı ancak direk olarak başa ağrısına neden olmamaktadır. Soğuk algınlığı meydana geldiğinde normal olarak burun ve geniz akıntısı meydana gelmektedir. Geniz akıntısı sonucunda solunum yollarında meydana gelen tıkanma kişide baş ağrısına neden olmaktadır. Ayrıca sinüzit olan bir kişinin zaten belli aralıklar ile baş ağrısı var iken, soğuk algınlığı döneminde bu ağrı ikiye katlanır. Hatta bu dönemde sigara alışkanlığınız var ise azaltmanız yada içmemeniz iyi olacaktır. Çünkü geniz akıntısının koyulaşmasına neden olacağı için sizi daha zorlar hale gelecektir. 

Soğuk algınlığı tedavisi

Bol sıvı tüketmeniz ve sinirlerin rahatlamasını sağlayan sakinleştirici bitki çayları tüketmeniz bu süreci daha rahat geçirmenize yardımcı olacaktır. Baş ağrısı bazı kişilerde soğuk algınlığının tedavisi gerçekleşmesine rağmen devam edebilmektedir. Eğer tedaviden 1 hafta sonra kadar baş ağrısı devam ediyorsa tekrar doktora başvurmanız gerekmektedir. İlaç kullanımlarını sadece doktorun düzenlediği şekilde kullanın.
]]>
Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligi-nasil-gecer.html Thu, 22 Nov 2018 19:08:04 +0000 Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer, bu hastalık türü hemen hemen tüm insanlarda görülmektedir. Özellikler ilkbahar ve sonbahar aylarında salgın şeklinde görülmekte olan soğuk algınlığı hasta olan kişinin temasta bulundu Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer, bu hastalık türü hemen hemen tüm insanlarda görülmektedir. Özellikler ilkbahar ve sonbahar aylarında salgın şeklinde görülmekte olan soğuk algınlığı hasta olan kişinin temasta bulunduğu tüm bireylere geçer. Özellikle grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar kişiyi yatağa düşürmektedir ve yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu tür rahatsızlıklara erkenden müdahale edilmesi gerekmektedir. Soğuk algınlığı herkesin yakalanabileceği kronik bir rahatsızlıktır. Vücuda etki etmiş olan virüs ve bakteriler kırgınlıklara, halsizliğe ve enerji kaybına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra soğuk algınlığında öksürük ve yüksek ateş gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir. Hastalığın hızlı bir şekilde vücuttan atılması için yapılabilecek bir takım uygulamalar bulunmaktadır. Bu tür uygulamaların düzenli ve dengeli bir şekilde yapılması hastalığın hızlı bir şekilde vücuttan atılmasına yardımcı olacaktır. 

Soğuk algınlığı nasıl geçer
 • Bu tür hastalıklar psikolojik olarak meydana gelebilir. Psikolojik nedenlerin etkili olduğu bu hastalık sürecinde stresten uzak durulmalıdır. 
 • Ayrıca hastalığa yakalanan kişinin kendini güçlü hissetmesi gereklidir. Bu hissin uyanması vücutta oluşabilecek tüm hastalıklara karşı büyük bir mücadele verir. 
 • Bol bol dinlenmeye zaman ayrılmalı. İyi bir şekilde dinlenen vücut enerji ve dinamik olacaktır. Bu sayede soğuk algınlığının vücuttan atılması hızlanacaktır. 
 • Vücudu sıcak tutan kıyafetlerin giyilmesi gerekmektedir. Soğuk havaya karşı vücut korunmalıdır. 
 • Hazmı zor olan besinler tüketilmemelidir. Genellikle az yağlı yiyecekler tüketilmeli, et, süt ve süt ürünleri bol miktarda tüketilmelidir. Bu şekilde vücudun bağışıklık sistemi güçlenecek ve hastalığın vücuttan atılması hızlanacaktır.
 • Sofralarda taze meyve ve sebzelere yer verilmelidir. Bu besinler tüketilmeden önce bol su ile yakınmalıdır. Ayırca sebzelerden yapılan tavuk çorbası soğuk algınlığının geçmesi için tüketilmesi gereken yiyeceklerdendir. Bu çorba burun akıntısını azaltarak burun tıkanıklığına engel olur. Ayrıca vücuda etki etmiş olan mikropların dışarı atılmasına yardımcı olur. 
 • Soğuk algınlığı hastalığı sırasında bol sıvı tüketilmelidir. Bu sıvıların ılık olarak içilmesi oldukça önemlidir. Günde en az iki litre su tüketimi hastalık sırasında vücudun kaybettiği sıvıyı tekrar yerine koyar. Bunun yanı sıra yabancı maddelerin vücuttan atılmasına fayda sağlar.
 • Eller bol su ile yıkanmalıdır. Bu şekilde yapılan uygulama el üzerinde bulunan mikropların temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca başka kişiler ile temas edilmemesi gerekmektedir. Öpüşmek, sarılmak, tokalaşmak ve benzeri hareketler hastalığın bulaşmasına neden olur. Ayrıca kişisel eşyaların ortak kullanımından uzak durulmalıdır. 
 • Soğuk algınlığı nasıl geçer sorusuna cevap verecek en iyi yöntemlerden biri de bitkisel tedavi yöntemleridir. Bu yöntem ile vücutta oluşan hastalık tamamen dışarı atılır ve vücudun yeniden güç kazanmasına yardımcı olur. Ancak bu bitkilerden elde edilen içecekler ve kürler düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Düzenli olarak uygulanan bitkisel tedavi yöntemleri soğuk algınlığının hızlı bir şekilde vücuttan atılmasına yardımcı olacaktır. Bitkisel içeceklerin ve kürlerin aşırı şekilde kullanılmaması gerekmektedir. Aksi takdirde bir takım yan etkiler kendini gösterebilir.
 • Hasta olan birey hastalığının ilacını muayene olmadan almamalıdır. Aksi takdirde hastalık dahada ilerleyebilir.
Soğuk algınlığı nasıl geçer konusunda yapılmış olan uygulamalar ve tedaviler cevap vermemiş ise, hastalık ilerliyorsa hiç zaman kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır. Bu tür durumlar ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Soğuk algınlığında antibiyotik kullanımı oldukça yanlış bir yöntemdir. Bu tür hastalıklarda antibiyotik kullanımı hastalığa neden olan virüs ve bakterilerin ilaca karşı direnç kazanmasına neden olabilir. 
]]>
Grip Nezle Soğuk Algınlığı Ne İyi Gelir https://www.sogukalginligi.gen.tr/grip-nezle-soguk-alginligi-ne-iyi-gelir.html Fri, 23 Nov 2018 14:55:29 +0000 Grip nezle ve soğuk algınlığına ne iyi gelir sorusuna cevap verecek en iyi uygulamalardan biri şüphesiz vücudu soğuktan korumak ve oluşmuş olan hastalığın tedavisi için doğru yöntemler uygulamaktadır. Soğuk havalardan d Grip nezle ve soğuk algınlığına ne iyi gelir sorusuna cevap verecek en iyi uygulamalardan biri şüphesiz vücudu soğuktan korumak ve oluşmuş olan hastalığın tedavisi için doğru yöntemler uygulamaktadır. Soğuk havalardan dolayı meydana gelmiş olan hastalıklar birçok insanda kış ayları dönemlerinde kendini gösterir. Bu tür rahatsızlıklar insanın hayatını olumsuz yönde etkileyebileceği gibi yerinden kalkamamak ve yatağa düşmek gibi etkileri de gösterebilmektedir. Genellikle basit bir soğuk algınlığı olan bu rahatsızlıklar önlem alınmadığı takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Kronik bir rahatsızlık olan grip nezle ve soğuk algınlığı virüslerin vücuda etki etmesi ile oluşmaktadır. Bu hastalıklar genellikle vücutta kendini burun akıntısı, yorgunluk hissi, burun tıkanıklığı, çok nadir yüksek ateş, hapşırma ve öksürme şeklinde gösterebilmektedir. Vücutta oluşmuş olan bu rahatsızlık bulaşıcı olma özelliği taşımaktadır.

Grip nezle soğuk algınlığına ne iyi gelir
 • Bu tür hastalıkların oluşmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden biri de psikolojik sorunlardır. Oluşmuş olan stres ve karamsar düşünceler bağışıklık sistemini zayıflatmakta ve hastalıkların vücuda kolay bir şekilde etki etmesine zemin hazırlamaktadır.
 • Bu tür hastalıkların vücutta görülmesi halinde bol bol istirahat edilmeli ve rahatlanılmaya çalışmalıdır.
 • Vücut kesinlikle sıcak tutulmalıdır ve aşırı terlemeye yol açacak nedenleri ortadan kaldırılmalıdır. Böylelikle bağışıklık sistemi olan enfeksiyona karşı etkili olması için zemin hazırlanır.
 • Günlük olarak fazla yorulmadan spor yapılmalıdır. Spor yaparken oluşmuş olan ter vücutta soğumadan kurulanmalı ve spor bitiminde acilen duş alınmalıdır.
 • Bu rahatsızlık aşamasında bulunan ortam sık sık havalandırılmalıdır ve nemlendirilmesine önem verilmelidir.
 • Grip, nezle ve soğuk algınlığına atlatmak için yapılacak olan en iyi yöntemlerden biri de beslenme düzeninin sağlanmasıdır. Tüketilen yiyecek ve içeceklerin midede hazmı zor olan türlerden tercih edilmemesi gerekmektedir. İçerisinde az miktarda yağ bulunan gıdalar, et ve süt ürünleri, taze meyve ve sebzeler tüketilmelidir.
 • Bol bol sıvı alımı oldukça önemlidir. Günlük olarak en az 5 bardak su içilmeli meyve suyu çay ile takviyeler yapılmalıdır. 
 • Bunun yanı sıra vücut sağlığına fayda sağlıyor bitkisel çaylar ve kürler kullanılmalıdır. Zencefil, rezene, kekik otu, papatya, kedi otu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitkilerin çayları yapılarak günlük olarak düzenli ve dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Bu bitkilerden elde edilen çaylar günde en az iki öğün olacak şekilde içilmelidir. Bu tür bitki çaylarının tüketiminde şeker kesinlikle kullanılmamalıdır
 • Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Bu gibi vücuda zarar veren maddeler bağışık sistemini işlevini yapmasını engeller ve hastalıkların vücuda kolay bir şekilde girmesine etki eder.
 • Günlük olarak bol miktarda C vitamini alımı oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra C vitamini içeren ilaçlar da kullanılabilir.
 • Eller bol su ile yıkanmalı ve içinde bulunulan ortamın hijyen ve temizliğine önem verilmelidir
 • Kişisel eşyaların ortak kullanımından kaçınılmalı ve hastalığı taşıyan kişi ile aynı ortamda bulunulmamalıdır. Bunun yanı sıra tokalaşma, sarılma ve öpüşme gibi eylemler hastalığın bulaşmasına neden olabilmektedir
Grip nezle soğuk algınlığına ne iyi gelir sorusunun cevaplarından biride hijyen ve temizliğe önem vermektir. İçinde bulunan ortam her gün temizlenmeli ve mikrop kırıcı ilaçlar ile dezenfektesi sağlanmalıdır.
]]>
Soğuk Algınlığına İyi Gelen Çaylar https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligina-iyi-gelen-caylar.html Sat, 24 Nov 2018 10:50:24 +0000 Soğuk algınlığına iyi gelen çaylar,  Bağışıklık sisteminin zayıflaması fırsat gören enfeksiyonlar ilk başta soğuk almamıza neden olur. Havaların bir ısınıp bir soğuduğu dönemlerde ince giyinir üşür, sıkı giyinir Soğuk algınlığına iyi gelen çaylar,  Bağışıklık sisteminin zayıflaması fırsat gören enfeksiyonlar ilk başta soğuk almamıza neden olur. Havaların bir ısınıp bir soğuduğu dönemlerde ince giyinir üşür, sıkı giyinir terleriz. Buda çok kolay soğuk almamıza yol açar. Bu durumdan soğuk algınlığına iyi gelen çaylar tüketerek üsesinden gelebiliriz. 

Soğuk algınlığına iyi gelen çaylar;
 • Ihlamur,  Sonbahar da toplanıp kurtulan kışın soğuk zamanları için saklanan ıhlamur, soğuk algınlığına iyi gelen çaylar arsında en başta yer alır desek abartmış olunmaz. 
 • Nane limon, soğuk alınca akla ilk gelen çaylar dan biride kuşkusuz nane limon kaynatmaktır. Çok etkili bir şekilde soğuk algınlığına iyi gelen çaylardan biri olan nane limonun hazırlanışı da çok kolaydır. Kaynayan çaydanlığın içine bir adet limonu iri iri doğradıktan sonra yaklaşık iki yemek kaşığı kadar kuru naneyi koyun. Ağzı kapalı altı kısık bir şekilde 10 dakika kadar kaynatın. Kaynadıktan sonra ocaktan alıp üzerini bir bezle kapayıp demleyin. Süzerek içeceğiniz bitki çayını bal ile tatlandırarak içebilirsiniz. 
 • Adaçayı, rahatlatıcı etkisi bulunan ada çayını kaynar suda 3 dakika kadar kaynadıktan sonra 10 dakika kadar bekleyin. Dinlenen adaçayını süzerek servis yapın. Günde en az 2 bardak içebilirsiniz. 
 • Yeşil çay, soğuk algınlığına iyi gelen çaylar arsında yer alan yeşil çay mikropların savunma sistemini zayıflatarak kullanılan antibiyotiğin dirençli olmasına yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra yeşil çayda bulunan C vitamini ve mineraller vücudun ihtiyacı olan maddelerdir. Kaynayan su ile demlediğiniz yeşil çayı günde iki bardak içebilirsiniz. 
 • Karışık bitki çayı, Aktarların soğuk algınlığına iyi gelen çayları karıştırarak yaptığı karışımlar çok etkilidir. Bu kombine çay karışımları soğuk algınlığını geçirerek vücudun daha dirençli olmasını sağlar. Karışık çayı aldığınız aktar size hazırlanışını tarif edecektir. 
 • Kuşburnu çayı, C vitamini soğuk algınlığına iyi gelen ve vücudun direncini artıran bir maddedir. Kuş burnu içerisinde tahmül ettiğinizden çok C vitamini bulunur. Böylelikle soğuk algınlığını kolaylıkla atlatabilir ve soğuk algınlığına karşı direnç kazanabilirsiniz. Sonbaharda topladığınız kuş burnunu güzelce yıkadıktan sonra suda kaynatın ve demlenmesini bekleyin. Çoğu zaman akşamdan demleyip yarın içerseniz kuş burnunun özünün daha fazla suya geçtiğini görürsünüz. Kendine hoş ekşi tadıyla içimi kolaydır 
 • Tarçın çayı, Hazırladığınız çayların içine çubuk tarçın koyarak daha faydalı olmasını sağlayabilirsiniz yada tarçını demledikten sonra balla tatlandırarak içebilirsiniz.
 • Ayva yaprağı, Ayva yaprağı soğuk algınlığına iyi gelen çaylardan biridir. 2 su bardağı suda 2-3 adet ayva yaprağı çay gibi demlendikten sonra balla tatlandırarak içilir.
 • Zencefil limon çayı, vücut direncini arttırdığı kabul edilen zencefil çayı limonla birlikte hazırlanınca etkisi iki kat artmaktadır. Metabolizmayı canlandıran ve bağışıklık sistemini güçlendiren soğuk algınlığına iyi gelen çaylar arasında yer alan zencefil limon çayı günde iki kez içilebilir. 
]]>
Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligina-ne-iyi-gelir.html Sat, 24 Nov 2018 17:32:39 +0000 Soğuk algınlığına ne iyi gelir, soğuk algınlığında henüz belirtiler yeni başlarken devamında soğuk algınlığı yaşanacağı kişiler tarafından fark edilebilir. Boğazda batma hissi, burun tıkanıklığı, halsi Soğuk algınlığına ne iyi gelir, soğuk algınlığında henüz belirtiler yeni başlarken devamında soğuk algınlığı yaşanacağı kişiler tarafından fark edilebilir. Boğazda batma hissi, burun tıkanıklığı, halsizlik soğuk algınlığı hakkında mesaj veren belirtilerdir. Belirtiler yaşanmaya başladığı andan itibaren bazı önlemler alınmaya başlandığında soğuk algınlığı daha çabuk atlatılabilir. Evde uygulanabilecek bitkisel reçeteler sayesinde soğuk algınlığı süresi kısaltılabilir ve hastalık kişiyi yatağa mahkum etmeden ayakta atlatılabilir. Soğuk algınlığına iyi gelen bitkiler halk arasında genelde bilinmektedir. Ancak herhangi bir hastalıktan dolayı devamlı ilaç kullanılıyorsa bitkisel ürünlere başlamadan önce doktora danışılmalıdır.

Soğuk algınlığına ne iyi gelir

Zencefil: Aktar, market ya da pazar tezgahlarından kolaylıkla temine dilebilecek zencefil, sağlık adına birçok alanda faydalı bir bitkidir. Mide problemleri için yaygın  şekilde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra soğuk algınlığı nedeniyle yaşanan boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı içinde kullanılmaktadır. Soyularak taze zencefil çay şeklinde hazırlanıp içilebilir. Çay hazırlandıktan sonra beş dakika demlenir ve süzülerek içilebilir.

Kekik: Et ve farklı yemeklere lezzet katmak için mutfaklarda sıkça kullanılan kekik, balgam söktürücü ve mikrop kırıcı etkiye sahiptir. Soğuk algınlığı belirtilerini azaltmak amacıyla kullanılabilir. Kekiğin enfeksiyonla mücadele edici, tıkanıklığı giderici etkisi bulunmaktadır. Kekik yemeklere eklenebileceği gibi çay olarak da hazırlanıp tüketilebilir.

Sarımsak: Birçok hastalığa karşı şifa dağıtan sarımsak soğuk algınlığı içinde adından sıkça bahsettiren bir bitkidir. Faydalar bakımından oldukça önemli bir yere sahip olan sarımsak, enfeksiyonla mücadele eder, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve vücutta oluşan virüsleri etkisiz hale getirir. Sarımsaktan tam anlamıyla yararlanmak için çiğ tüketimi önerilir. Ancak tüketilemiyorsa ya da mide problemi varsa çay şeklinde de tüketilebilir. Sarımsağa bal eklenerek tüketildiğinde soğuk algınlığına karşı daha etkili olduğu bilinmektedir. Soğuk algınlığı süresince hem çiğ tüketimi hem de yemeklere eklenerek tüketimi sağlanabilir.

Okaliptüs: Boğaz ağrısı, öksürük, burun tıkanıklığı gibi soğuk algınlığına bağlı gelişen problemleri geçirmek için kullanılabilecek bir reçetedir. Antiviral ve antibakteriyel özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda mükemmel bir balgam söktürücüdür.

Nane: Mide problemleri, burun tıkanıklığı, burun akıntısı gibi sorunlara karşı nane tüketilebilir. İçeriğinde etken madde olarak bulunan mentol nefes açıcı ve balgam söktürücü etkiye sahiptir. Boğaz ağrısını hafifletici ve kuru öksürüğü yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Soğuk algınlığında ilk başvurulabilecek bitkilerin başında gelir.

Meyan kökü: Soğuk algınlığına ne iyi gelir, için verilebilecek cevaplardan biri meyan köküdür. Çay şeklinde hazırlanarak boğaz ağrısını gidermek amacıyla içilebilir. Soğuk algınlığında iyileştirici özellik sağlar ve vücutta yaşanan sıvı kaybına karşı iyi gelir.

Ekinezya: Mükemmel bir soğuk algınlığı savaşçısıdır. Çay şeklinde içilebileceği gibi eczanelerden kapsül olarak da temine dilebilir. Soğuk algınlığını önleyici etkisi vardır. Bu etkisinden yararlanmak için soğuk algınlığının belirtileri başlar başlamaz kullanılmaya başlanmalıdır. Bitkinin bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi de bulunmaktadır.

Ihlamur çayı: Ihlamur çiçeğinin göğüs yumuşatıcı etkisi vardır. Beraberinde balgam söktürücü olarak ıhlamur çayından yararlanılabilir. Ihlamur çayı vücutta ısı artışına yol açarak terlemeyi sağlayarak soğuk algınlığına karşı iyi gelir.

Adaçayı: Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici, göğüs yumuşatıcı, bakteri ve virüslerle mücadele edici etkisi sayesinde soğuk algınlığına karşı iyi gelir.

Tuzlu su: Soğuk algınlığı nedeniyle yaşanan boğa]]> Bebeklerde Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir https://www.sogukalginligi.gen.tr/bebeklerde-soguk-alginligina-ne-iyi-gelir.html Sat, 24 Nov 2018 23:52:31 +0000 Bebeklerde Soğuk Algınlığı, En çok sonbahar ve kış mevsimlerinde görülen soğuk algınlığı bebeklerde iştahsızlık, öksürük, burun ve geniz akıntısına yol açan  mikrobik bir rahatsızlıktır. Erken teşhisi her h Bebeklerde Soğuk Algınlığı, En çok sonbahar ve kış mevsimlerinde görülen soğuk algınlığı bebeklerde iştahsızlık, öksürük, burun ve geniz akıntısına yol açan  mikrobik bir rahatsızlıktır. Erken teşhisi her hastalıkta olduğu gibi tedavi açısından oldukça önem taşır. Bebeklerin direnci çok düşük olduğu için soğuk algınlığına yakalanma riskleri çok yüksektir. 


Bebeklerde Soğuk Algınlığının Nedenleri

Soğuk algınlığı, bulaşıcı bir üst solunum yolu enfeksiyonu olduğu için, bebeklere de soğuk algınlığı virüsü taşıyan insanlar vasıtasıyla geçer. Bebekler, soğuk algınlığına yol açan enfeksiyona yakalandıktan sonra, vücutları virüse karşı direnç kazanır, bağışıklıkları artar.  Fakat bebeklerin özellikle 0-12 aylık döneminde, soğuk algınlığı, nezle, grip gibi rahatsızlıklardan uzak kalmasını sağlamak için, hasta insanlara yaklaştırılmaması ve oksijeni bol mekanlarda bulunması gereklidir. 
Bebeklerde grip, nezle, soğuk algınlığı, üşütme gibi rahatsızlıklar bebek büyüme ve gelişimini olumsuz etkiler.

Bebeklere Soğuk Algınlığı Şu Hallerde Bulaşabilir:
 • Dokunarak; virüsler canlılığını uzun süre sürdürebilen enfeksiyonlardır, yeni bir hücreye girdiğinde tekrar işleve başlayabilir. Bebeklerin hassasiyeti bu işlev için oldukça basittir; dokunma yoluyla sinsi virüsler minicik bebek vücudunu ele geçirmeye başlar.
 • Havayla; hapşırırken, öksürürken, nefes yoluyla bebekler soğuk algınlığı virüsünü kapabilir.
 • Doğrudan temas ederek; hasta insanların bebeğe yaklaşmaları sonucu virüs bulaşır.
Bebeklerde En Fazla Görülen Soğuk Algınlığı Belirtileri Şunlardır:
 • Burunda tıkanıklık, burun ve geniz akıntısı, (bunlara bağlı olarak mide bulantısı, kusma)
 • Öksürük,
 • Hapşırma,
 • Yüksek ateş,
 • İştahsızlık,
 • Huysuzluk
Bebeklerde değişken şekillerde görülen bu belirtiler, bebeğin bağışıklık ve direnç sistemine, hastalığın evresine ve bebeğin yaşına göre değişkenlik gösterebilir. Bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş (6 aydan küçük) bebekler göz ardı edilen rahatsızlıklarda sonucu hayati tehlike yaşayabilir. Bunun için çok dikkatli olunmalıdır. Soğuk algınlığı ciddi sıkıntılara neden olabilir. Prematüre, bağışıklık sistemi yeterince gelişmemiş olan ve yeterince anne sütü almamış bebekler soğuk algınlığından kaynaklı hastalıkları daha zor atlatabilirler. Havale geçirmeleri hasar bırakan kalıcı hastalıklara yol açabilir. Belirtiler engellenemez hal aldığında, mutlaka doktora başvurulması şarttır. 

Bebeklerde Önemsenmesi Gereken Soğuk Algınlığı Belirtileri
 • Ateş 39 derecenin üzerine çıktıysa,
 • Hastalık bir haftayı geçtiyse,
 • İştahsızlık varsa, su bile içemiyor; bunları aldığında istifra ediyorsa,
 • Ağlamalar sıklaştıysa,
 • Nefes darlığı nüksettiyse.
Bebeklerin Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir

0-6 ay arası bebeklerde zaruri haller hariç ek gıda ve ilaç kullanılmaması gerektiği için yaradan tarafından bahşedilen en doğal olan antibiyotik olan anne sütü oldukça önemlidir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve bebeklerin direncini arttırır. Her anne sütünde bebeğin ihtiyacı olan gerekli vitamin ve mineraller bulunur.

6-12 ay arası bebeklerde anne sütüyle beraber, C vitamini takviyesi ve bitki çayları (ıhlamur & papatya; doktora danışılmasında fayda var) kullanılabilir.

12-24 ay arası bebeklerde genel beslenmeye dikkat edildiği gibi düzenli vitamin takviyesi yapılmalıdır, bitki çayları, taze sıkılmış meyve suları, yeteri kadar dinlenme, bol oksijen çok önemlidir.

2 yaşından büyük bebeklerde ilaç kullanılabilir, daha küçük bebeklerde ilaç kullanımı tehlike yaratabilir.
Ek gıda ile beslenebilen bebeklerin bol miktarda sıvı tüketmesi gereklidir.
 
Bebeklerin iyi besle]]> Soğuk Algınlığına İyi Gelen Meyveler https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligina-iyi-gelen-meyveler.html Sun, 25 Nov 2018 15:25:23 +0000 Soğuk algınlığına iyi gelen meyveler, soğuk algınlığı ile karşı karşıya kalmadan tedbirli olmak gerekir. Yüce Allah'ın bize sunduğu bir çok sebze meyve ve gıdadan faydalanmak ve sağlığımızı korumak gerekir. Havaların Soğuk algınlığına iyi gelen meyveler, soğuk algınlığı ile karşı karşıya kalmadan tedbirli olmak gerekir. Yüce Allah'ın bize sunduğu bir çok sebze meyve ve gıdadan faydalanmak ve sağlığımızı korumak gerekir. Havaların değişmesiyle birlikte hastalanmayı beklemeden soğuk algınlığına iyi gelen meyveler tüketmek gerekir. Hastalandıktan sonra da soğuk algınlığına iyi gelen meyveler sizin hastalığı çabuk atlatmasına yardımcı olur. 

Soğuk algınlığına iyi gelen meyveler, 
 • Portakal, Mevsiminde taze olarak tüketilen portakal soğuk algınlığına iyi gelen meyvelerdendir. Portakalı tüketmek ve suyunu içmek vücuda kuvvet verir. 
 • Mandalina, soğuk algınlığına iyi gelen meyvelerden biri de kuşkusuz mandalinadır. Turunçgiller ailesinden olan mandalinayı sofranızdan eksik etmeyin. 
 • Limon,  C vitamini deposu olan limonu limonata yaparak tüketebilirsiniz. Salatalarda ve yemeklerde sos olarak olabildiğince limon tüketmeye özen gösterin. 
 • Greyfurt, Her ne kadar tadından dolayı tercih edilmese de greyfurt tüketmek gerekir. Tadından dolayı tüketmek istemezseniz mandalina ve portakallı karıştırıp suyunu sıkabilirsiniz. Böylelikle daha lezzetli olur. 
Ayrıca vişne, muz, şeftali, kayısı gibi meyvelerde soğuk algınlığına iyi gelir. Bu meyveleri mevsimine uygun şekilde, gerekirse dondurulmuş olarak ta tüketebilirsiniz. Çünkü her meyve kışın taze yetişmiyor. Dondurulmuş vişne ile komposto yapın, şeftali ile hazırlanan marmelatı tüketin. Kısa sürede soğuk algınlığını atlatacaksınız. 
]]>
Çoçuklarda Grip Ve Soğuk Algınlığı https://www.sogukalginligi.gen.tr/cocuklarda-grip-ve-soguk-alginligi.html Mon, 26 Nov 2018 06:22:04 +0000 Çocuklarda grip ve soğuk algınlığı, Özellikle kış mevsimin yaşandığı soğuk havalar grip ve soğuk algınlığının en çok karşılaşıldığı dönemdir. Pek çok hastalık halk diliyle bünyenin zayıf olduğu anlarda m Çocuklarda grip ve soğuk algınlığı, Özellikle kış mevsimin yaşandığı soğuk havalar grip ve soğuk algınlığının en çok karşılaşıldığı dönemdir. Pek çok hastalık halk diliyle bünyenin zayıf olduğu anlarda meydana gelir. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar da bu niteliktedir. Çocukların vücut dayanıklılığı her geçen gün artsa da bir yetişkine kıyasla oldukça düşüktür. 

Bağışıklık sistemi daha güçlü olan yetişkinlerin grip ve soğuk algınlığından kurtulması daha kısa sürede gerçekleşse de çocukların iyileşme süreci biraz daha uzun sürebilir. Aslında bu durumun hastalığın şiddetine ve tedavi için atılan adımlara da bağlı olduğu akıldan çıkartılmamalıdır.

Çocuklarda grip ve soğuk algınlığının belirtileri 
 • Ateş,
 • Boğazda kızarıklık, 
 • Öksürük,
 • Burun akıntısı,
 • Zaman zaman burun tıkanıklığı,
 • Halsizlik,
 • İştahsızlık,
 • Uykuya düşkünlük,
 • Kötü nefes kokusu,
Çocuklarda grip ve soğuk algınlığının geçmesi için yapılması gerekenler
 • Çocuklarda grip ve soğuk algınlığının en kısa süre içinde geçmesi için yapılması gereken en önemli şey çocuğun bir çocuk doktoruna götürülmesidir. Hastalığın teşhisinin konulması için uzmanlık eğitimi almış olmak her zaman gerekli olmayabilir. Bu nedenle size en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız çocuğun hastalığı ayakta geçirmeye çalışmasından daha iyi olduğu unutulmamalıdır. Doktor çocuğu ve ebeveyni dinledikten sonra muayene eder. Teşhisi koyduktan sonra da gerekli olan ilaçları reçete eder. Doktor tarafından önerilen ilaçların düzenli olarak kullanılması çabuk iyileşmek için çok önemlidir.   
 • Grip ve soğuk algınlığının tedavisinde sağlıklı ve düzenli beslenme çok önemlidir. Özellikle vitamin takviyesi büyük önem taşımaktadır. Vitamin vücut tarafından üretilmez. Mutlaka dışarıdan alınması gerekir. Vitamin takviyesinin en doğal yolu besin maddelerinin tüketimiyle gerçekleşir. Günlük C vitamini ihtiyacını karşılayabilmek için çocuğa bol bol meyve ve yeşil yapraklı sebze yedirmeye özen gösterin.
 • Hastalıklardan kurtulmak için bol sıvı alınması gerekir. Çocuğunuzun yaşına uygun olarak yeterli miktarda su içtiğinden emin olun.
 • Çocuklarda grip ve soğuk algınlığından çabuk kurtulmasının et en etkili yollarından bir tanesi de onların dinlenmesi için uygun ortamların hazırlanmasıdır. Bu mekanların da sık sık havalandırılması çocuğu rahatlatır. 
 • Çocuklarda grip ve soğuk algınlığının tedavisinde modern tıbbın yanı sıra alternatif tıbbın da sunduğu imkanlardan yararlanılması hastalığın daha kısa süre içinde iyileşmesine yardımcı olur. Bunun için özellikle ıhlamur, kuşburnu, zencefil, bal, limon, hatme çiçeği gibi bitkileri kullanarak hazırlanacak çaylardan istifade edebilirsiniz. Fakat bu çayları çocuklara içirmek biraz zor olabilir.

]]>
Ateş Ve Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir https://www.sogukalginligi.gen.tr/ates-ve-soguk-alginligina-ne-iyi-gelir.html Mon, 26 Nov 2018 13:31:25 +0000 Ateş ve soğuk algınlığına ne iyi gelir, Ateş daha çok bazı sağlık sorunlarının belirtisi olarak karşımıza çıkar. Özellikle bebekler ve çocuklarda daha sık görülen ateş şikayeti bazen soğuk algınlığının baze Ateş ve soğuk algınlığına ne iyi gelir, Ateş daha çok bazı sağlık sorunlarının belirtisi olarak karşımıza çıkar. Özellikle bebekler ve çocuklarda daha sık görülen ateş şikayeti bazen soğuk algınlığının bazen de bir enfeksiyonun habercisi olabilir. Soğuk algınlığının şiddetine bağlı olarak vücutta meydana gelen ateşlenmenin de şiddeti artar. Aslında soğuk algınlığı tek başına çok ciddi bir sağlık sorunu değilken ateşle birleştiğinde ateşin kontrol altına alınamaması halinde başka sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu nedenle bu iki şikayetten de en kısa sürede kurtulmak için doktora gitmek dışında da bazı basit yöntemlere başvurulması tavsiye edilir. 

Ateş ve soğuk algınlığına ne iyi gelir
 • Yüksek ateşe en iyi gelecek şey çocuklar ve bebekler için ateş düşürücü şuruptur. Yetişkinle için de ateş düşürücü ağrı kesici tabletler kullanılabilir. Özellikle ufaklıkların ateşinin sürekli ölçülmesi önemlidir.
 • Yüksek ateşi düşürebilmek için ılık duş alınması tavsiye edilir. Eğer duşa girmek zahmetli olacaksa ense, kol altı, diz kapağı arkası, alın soğuk suyla birkaç defa yıkanmalıdır. Ayrıca bir bez yardımıyla soğuk su kompleksi de uygulanabilir. 
 • Soğuk algınlığı için ortamın nemli olarak tutulması önemlidir. Bunun için peteğin üzerine nemli bez konulabilir. Ayrıca soğuk buhar makinesinden de istifade edilebilir. 
 • Ateş ve soğuk algınlığı çocuklar ve özellikle de yetişkinlerde halsizlik ve uyku haline neden olur. Bu fırsatın değerlendirilmesi ve sürekli istirahat edilmesi hastalıklara iyi gelir. 
 • Ateş ve soğuk algınlığına ne iyi gelir diye düşünenler için son tavsiye de bol sıvı tüketilmesidir. Eğer su içmekte zorlanılıyorsa doğal meyve suları ve kompostolar da içilebilir. 
]]>
Soğuk Algınlığı Öksürük https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligi-oksuruk.html Tue, 27 Nov 2018 00:46:21 +0000 Soğuk Algınlığı Öksürük,  İnsanlar yaşamlarının her döneminde zararlı virüs ve bakterilerin olumsuz etkileriyle karşı karşıya kalırlar. Yapılan araştırmalar sonrasında virüs ve bakterilerin; mikrop ve mikroorg Soğuk Algınlığı Öksürük,  İnsanlar yaşamlarının her döneminde zararlı virüs ve bakterilerin olumsuz etkileriyle karşı karşıya kalırlar. Yapılan araştırmalar sonrasında virüs ve bakterilerin; mikrop ve mikroorganizmaların çoğalması üzerinde ciddi anlamda etkileri olduğu tespit edilmiştir. Soğuk algınlığı öksürük rahatsızlığı ile karşı karşıya kalan kişilerde; Nezle ve grip gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Soğuk algınlığı yaşayan kişilerde genellikle; Baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, ateşlenme ve gözde bulanıklık gibi rahatsızlıklar ile karşılaştıkları anlaşılmıştır. Bunun yanı sıra zararlı mikropların kişinin vücut direncinin düşmesinde de etkili olduğu tespit edilmiştir. 

Soğuk Algınlığı Öksürüğün Olumsuz Etkileri

Kış aylarından havada yer alan mikroorganizmalar vücuda rahatlıklar girer. Ayrıca vücut kış aylarında direncini yitirmesinden dolayı kişinin boğazında tahriş oluşmasına neden olarak öksürük ve balgam oluşmasına neden olmaktadır. Şayet bu rahatsızlıklar tedavi edilmemesi halinde kişide Akciğer hastalıklarının oluşabilir. Yapılan araştırmalar sonrasında bir çok bitkisel ilaç tedavileri ve ilaçların soğuk algınlığı öksürük rahatsızlığını giderici özelliği tespit edilmiştir. Yaz aylarında soğuk su tüketimi ve dondurma yeme gibi etkenlerden dolayı vücut direnci düşer. Böylelikle kişide öksürük ve soğuk algınlığı oluşur. Ciğerlerden gelen bu öksürük kişide oluşan hastalık hakkında bilgi verebilmektedir. Bir kısım soğuk algınlığı rahatsızlıkları ciddi solunum sistemi rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. 

Soğuk Algınlığı Öksürük Tedavi Yöntemleri

Uzmanlar kış aylarında kişilerin kalın ve sıcak tutucu giysiler giymesini sıklıkla dile getirmiştir. Böylelikle vücut direnci korunmuş olup vücudun direncinin düşmesi engellenmektedir. Bununla birlikte kişi hasta olmadan önce veya sonra kesinlikle C vitamini içeren meyvelerin tüketilmesi gerekir. Boğazda oluşan farenjit, balgam ve öksürüğün; boğaz bölgesinin sıcak tutulması ve nane limon gibi sıcak içecek tüketimi sonrasında geçtiği tespit edilmiştir. Kişide gribal enfeksiyon yayılmış ve mikroplar vücutta bir hasara neden olmuş ise; Bu defa kişinin sağlığına kavuşması amacıyla uzman hekime başvuruda bulunması gerekir. Uzman hekimin yapacağı tahlil ve tetkikler sonrasında soğuk algınlığı öksürük rahatsızlığını giderici ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar mikroplarla savaşarak kişinin sağlığına tez zamanda kavuşmasını sağlayacaktır. Beklenmeyen bir durum gözlemlenmesi halinde konu uzman hekime bildirilmelidir. 
]]>
Soğuk Algınlığı Burun Tıkanıklığı https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligi-burun-tikanikligi.html Tue, 27 Nov 2018 14:59:29 +0000 Soğuk algınlığı burun tıkanıklığı: Kış mevsiminde sık sık görülen hastalıklarından olan grip, soğuk algınlığı ve nezle sıkça karşılaşılan hastalıklar arasında yer alır. Özellikle kişinin soğuk yerlerde bulunm Soğuk algınlığı burun tıkanıklığı: Kış mevsiminde sık sık görülen hastalıklarından olan grip, soğuk algınlığı ve nezle sıkça karşılaşılan hastalıklar arasında yer alır. Özellikle kişinin soğuk yerlerde bulunması, soğuk havalarda ince giyinilmesi gibi çeşitli nedenler soğuk algınlığı gibi çesitli kış hastalıklarına neden olur. Bu yüzden kişinin çok dikkat etmesi ve gerekir. Hasta olmamak için daha kalın giyinmeli ve önceden önlemini almalıdır. Özellikle soğuk algınlığı gibi hastalıkların vücutta meydana getirdiği rahatsızlıklar kişinin kendini kötü hissetmesine neden olur. Soğuk algınlığı burun tıkanıklığı ve burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük, baş ağrısı ya da baş dönmesi gibi rahatsızlıkların vücutta meydana gelmesine neden olur.

Soğuk algınlığı burun tıkanıklığı kişiyi oldukça rahatsız eder. Vücutta kırgınlığa neden olarak kişinin halsiz kalmasına neden olur. Özelikle soğuk algınlığı burun tıkanıklığının yanı sıra ateş ve öksürük oluşumuna da neden olur. Ve böylelikle de hastalığın ciddiyeti artar. İlerleyen safhalarda ise bitkisel ya da ilaç tedavisi yapılmazsa bu durum hastalığın daha da fazla ilerlemesine neden olur.

Soğuk algınlığı burun tıkanıklığının nedenleri ve belirtileri nelerdir

Soğuk algınlığı, grip ya da nezle gibi hastalıkların genel olarak belirtileri aynıdır. Hemen hemen hepsinde soğuk algınlığı burun tıkanıklığına, baş dönmeleri ve baş ağrılarına, halsizlik, yorgunluk, kendini bitkin hissetme, yüksek ateş, burun akıntısı, gözlerde yaşarma ya da sulanma vb. belirtiler soğuk algınlığının vücutta bırakmış olduğu belirtiler arasında yer alır. 

Çeşitli nedenler vücutta hastalık oluşumuna neden olur. Soğuk algınlığı burun tıkanıklığı genel olarak soğuk alma, ince giyinme, saçların ıslak kalması, hava değişikliklerinden, hijyen eksikliğinden veya herhangi bir mikrobun hava ya da temas yolu ile bulaşması sonucunda meydana gelir.

Soğuk algınlığı burun tıkanıklığının tedavisi:

Genellikle kış mevsiminde görülen bu hastalık normal zamanlarda da sıkça karşılaşılmaktadır. Bazen hava olaylarından bazen ise hijyen eksikliğinden dolayı meydana gelen bu rahatsızlıkların hem bitkisel hem de ilaçlar ile tedavisi mümkündür. Fakat size ilk olarak soğuk algınlığı burun tıkanıklığına, öksürüğe ve baş ağrısına iyi gelen bitkisel çayları içmenizi öneririm. Bunlara örnek olarak da nane limon kaynatıp içmek, ıhlamur, adaçayı, papatya çayı ya da kuşburnu gibi bitkisel çaylar soğuk algınlığı burun tıkanıklığına karşı iyi gelir. Hem daha rahat nefes almanıza hem de kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Evde yapmış olduğunuz tedaviler hastalığınıza etkili olmazsa eğer mutlaka bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Çünkü basit bir soğuk algınlığı gibi burun tıkanıklığı gibi görünen bu hastalık ilerleyen safhalarda daha ciddi bir boyut alabilir. Hem burun tıkanıklığı hem de öksürük gibi belirtilerin artmasına neden olabilir. Bu yüzden daha büyük hastalıklar karşılaşmamak için bir doktora muayene olmalısınız. Uygun bir tedavi sonucunda hastalığınız geçecek ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.
]]>
Soğuk Algınlığına İyi Gelen Çorbalar https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligina-iyi-gelen-corbalar.html Tue, 27 Nov 2018 16:16:32 +0000 Soğuk Algınlığına İyi Gelen Çorbalar; Soğuk algınlığı yeni doğan bebeklerden itibaren her yaşta görülebilen üşütme ve aşırı terleyen kişilerin terlerinin soğuması sonucunda oluşan öksürük, grip gibi rahatsızlıkla Soğuk Algınlığına İyi Gelen Çorbalar; Soğuk algınlığı yeni doğan bebeklerden itibaren her yaşta görülebilen üşütme ve aşırı terleyen kişilerin terlerinin soğuması sonucunda oluşan öksürük, grip gibi rahatsızlıklardır. Özellikle kış aylarında ve mevsim geçişlerinde aldatıcı havalardan ve pis havadan kişinin dikkat etmemesi sonucunda oluşan burun tıkanıklığı ve öksürüklerde kişinin içeceği sıcak bir tas çorba şifa kaynağı olacaktır. Soğuk algınlığı yaşayan kişiler genellikle günlük işlerini yapıyor olsa da grip başladığında vücut virüslerden dolayı dirençsiz kalacağı için günlük işlerini yapamayacaktır. Gribin etkisiyle kişinin gözleri sulanacak ve vücudunda kırgınlık olacaktır. 

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Çorbalar Nelerdir

Soğan ve sarımsaklı çorba yaparak hem vücudun yorgunluğunu alacak hemde B vitamini depolamış olacaktır. Protein bakımından tavuk çorbası da soğuk algınlığına iyi gelen çorbalar arasında yer almaktadır. Ayrıca mis gibi kokusu ile tarhana çorbası soğuk algınlığı rahatsızlığında kişiyi kendisine getirmek için mükemmel bir seçim olacaktır. Bol limonlu kesme çorbayı da ihmal etmemek gerekmektedir. Kemiklerin içinde bulunan ilik çorbası da sirke ile beraber yenildiğinde vücuttaki mikropların uzaklaşmasına yardımcı olmaktadır. Kişi hasta olduğu zaman bir kase sıcak çorba vereni olmaması halinde perişan olacak demektir. İçeceği sıcacık çorba kişiyi kendine getirecek ve içini ısıtacaktır. 

Soğuk Algınlığına İçin Şifa Çorbası

Tavuğu haşlayarak didiklemeniz gerekmektedir. Tavuğu haşladığınız suyu sakın dökmeyiniz. Küçük bir tavada 3 kaşık unu yağsız olarak kavurun. Başka bir tencereye salçayı ve tavuk suyunu ekleyiniz içerisine didiklenmiş tavukları ekleyin. Daha sonra kavrulmuş unu sulandırarak çorbanın içerisine katmanız gerekmektedir. Unun çökmemesi için karıştırmanız gerekmektedir. Bol limon sıkarak yiyeceğiniz şifa çorbanız hazır istediğiniz zaman yiyebilirsiniz. Soğuk algınlığı için üzerine bol pul biber ve karabiber ekleyerek yiyeceğiniz şifa çorbası hem içinizin ısınmasını sağlayacak hemde vücudunuz direnç kazanacaktır. Çorba sonrasında ter basması ile kişi kendine gelecektir. İki haftada geçecek olan soğuk algınlığı sıcak çorba ile iki günde geçecektir.
]]>
Soğuk Algınlığı Ateş Yaparmı https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligi-ates-yaparmi.html Wed, 28 Nov 2018 10:41:11 +0000 Soğuk Algınlığı Ateş Yaparmı, soğuk algınlığı gripten tamamen farklı bir rahatsızlık olup virüsler nedeni ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Mutlaka istirahat yapılarak dengeli düzenli bir beslenme programı Soğuk Algınlığı Ateş Yaparmı, soğuk algınlığı gripten tamamen farklı bir rahatsızlık olup virüsler nedeni ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Mutlaka istirahat yapılarak dengeli düzenli bir beslenme programı ve bol su tüketimi ve bitki çayları sayesinde 10 gün içerisinde atlatabileceğiniz bir hastalıktır. Bu şekilde bakıldığında soğuk algınlığı ateş yapar mı sorusunun cevabı zaten kendiliğinden ortaya çıkıyor. Elbette ki soğuk algınlığı normal şartlarda ateş yapmaz. Tabi ki bu durumu biraz daha detaylıca anlatmakta fayda var.

Soğuk algınlığı ateş yapar mı

Soğuk algınlığı genellikle grip ile karıştırılan bir durum olsa da ikisinin semptomları tamamen farklıdır. Normal şartlar altında 10 gün gibi bir sürede kendiliğinden geçen soğuk algınlığında en sık görülen semptomlar burun ve sinüs tıkanması hapşırma, aksırma ve boğaz ağrısı gibi durumlardır. Soğuk algınlığının ateş yaptığı durumlar oldukça nadir görülür.

Ama uzun süreden beri geçmeyen yani 10 gün süresini aşmış olan bir soğuk algınlığınız varsa soğuk algınlığı ateş yaparmı sorusuna verilebilecek cevap evettir. Ateş çıkmasına neden olan faktörler: 

 • Soğuk algınlığında burun tıkanıklığı normal bir semptom olup membranın iltihaplanması sonucu irrite olması fazla mukus üretilmesini sağlar. Soğuk algınlığı durumunda burun dokusunun şişmesi ile birlikte  hava yolları daralır ve mukus burun tıkanıklığına sebep olur.  Bazen soğuk algınlığı durumunda sinüzitte tetiklendiğinden basınç ve baş ağrısının yanı sıra soğuk algınlığı enfeksiyonunun ciddiyetine bağlı olarak soğuk algınlığında ateş görülür.
 • Boğaz ağrısı da soğuk algınlığından olası bir durum olmasına rağmen, bazen şiddetli bademcik iltihabı ve faranjit gibi nedenler soğuk algınlığında ateşe sebebiyet verip antibiyotik kullanımı gerektirmektedir.
 • Soğuk algınlığında daha çok hapşırma olmasına rağmen ender durumlarda öksürük durumu ile de karşılaşılabilmektedir. Bazen öksürüğün boyutu ve şiddeti normalden fazla olabilmektedir. Göğüste ağrı, hırıltı ve solunum yollarında daralma gibi nedenler ile de ateşlenme durumu olabilmektedir. Zaten bu durumların tamamı soğuk algınlığında mutlaka doktora başvurulması gereken durumlardır.
 • Soğuk algınlığında kulak ağrısı da yaşanan semptomların başında gelir ve özellikle çocuklarda çok daha sık görülür. Şiddetli kulak ağrısı enfeksiyonları soğuk algınlığında ateşe neden olabilmektedir.

Bütün bu sebeplerden dolayı soğuk algınlığı ciddiye alınmalı ve zamanında doktor kontrolü ile gerekenler yapılmalıdır. Bu belirtiler olmadığı sürece normal şartlarda kendiliğinden iyileşir. Ve ateşlenmeye neden olmaz.

]]>
Soğuk Algınlığı Burun Akıntısı https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligi-burun-akintisi.html Wed, 28 Nov 2018 23:16:59 +0000 Soğuk algınlığı burun akıntısı: İnsanların çok sık yakalandığı hastalıklardan bir tanesi de soğuk algınlığı ve grip gibi kış mevsimi hastalıklarıdır. Tabi bu hastalıklar sadece kışın olacak diye bir şey yoktur. Soğuk algınlığı burun akıntısı: İnsanların çok sık yakalandığı hastalıklardan bir tanesi de soğuk algınlığı ve grip gibi kış mevsimi hastalıklarıdır. Tabi bu hastalıklar sadece kışın olacak diye bir şey yoktur. Çünkü sadece soğuk havalardan dolayı soğuk algınlığı gerçekleşmez. Hijyen ve temizlik eksikliği, mevsimsel geçişler ve uygun havalara göre giyinme olmadığı zamanda bu hastalıklar oluşabilir. Üstelik sadece yetişkinlerde değil küçük büyük hatta yeni doğanlarda bile soğuk algınlığı meydana gelebilir. Her insanda farklı nedenlerde oluştuğu gibi farklı belirtiler vererek ortaya çıkmaktadır. Örneğin soğuk algınlığı burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk, yüksek ya da hafif ateş, iştahsızlık, tiksinme hissi gibi belirtiler verecek şekilde de ortaya çıkabilir.

Genel olarak grip ve nezle gibi diğer hastalıklar ile ortak özellikler taşır. Ayrıca bulaşıcı bir hastalık olan soğuk algınlığı burun akıntısı olan kişiye yakın temasta bulunulması sakıncalı bir durumdur. Çünkü karşıdaki kişiye de bulaşarak hastalık yayılmış olur. 

Soğuk algınlığı burun akıntısı nedenleri ve belirtileri nelerdir 

İlk olarak soğuk algınlığı burun akıntısı her insanda görülmekle birlikte sıkça karşılaşılan hastalıklar arasında yer alır. Soğuk algınlığı burun akıntısına neden olan birçok etmen vardır. Ve bu etkenler kişiden kişiye değişmektedir. Soğuk algınlığı burun akıntısına neden olan etkenler;
 • Terli terli soğuk su içmek 
 • Aşırı kalın ya da aşırı ince giysiler giymek 
 • Mevsime göre giyinmemek
 • Temizlik kurallarına dikkat edilmemesi
 • Sağlıklı yiyeceklerin yenilmemesi
 • Soğuk havalar 
 • Mevsimsel geçişlerde hava olaylarının değişmesi 
 • Ayakların soğuk tutulması 
 • Cereyanda kalmak
Soğuk algınlığı burun akıntısının belirtileri; Öncelikle bu tür hastalar her insanda farklı belirtiler verebilir. Kimi insanlarda soğuk algınlığı burun akıntısı ya da ateş ile başlarken kimi insanlarda hafif öksürük ve soğuk terlemeler görülmektedir. Bunun yanında sinüziti olan bir kişinin baş ağrıları daha fazla olur, ateş, kişi yemek yemez, su içmez, halsiz, bitkin ve yorgun hisseder.

Soğuk algınlığı burun akıntısının tedavisi:

Öncelikle bol bol istirahat etmelisiniz. Bu tür mevsimsel hastalıkların en büyük ilacı dinlenmekten geçmektedir. Bunun yanında bol bol C vitamini almak ve bol sıvı tüketmek soğuk algınlığı burun akıntısına iyi gelir. Ayrıca sıcak sıcak kuşburnu, nane limon, ıhlamur gibi bitkisel çayların tüketimi de hastalığınıza iyi gelir. Eğer hastalığınız sizi oldukça rahatsız ediyor ve kendinizi de çok kötü hissediyorsanız o zaman mutlaka bir hastaneye gitmelisiniz. Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları düzenli ve saatinde almalısınız. Eğer kendinizi dikkat eder ve ilaçlarınızı da düzenli bir şekilde kullanırsanız en kısa sürede iyileşir ve ayağa kalkarsınız. 
]]>
Soğuk Algınlığı İlaçları https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligi-ilaclari.html Thu, 29 Nov 2018 08:01:11 +0000 Soğuk algınlığı ilaçları, soğuk algınlığı üst solunum yoluna bağlı gelişen viral bir hastalık türüdür. Bulaşıcı özelliği olan hastalık, 200'den fazla virüs kaynaklı gelişebilir. Çok sık tekrarlayan b Soğuk algınlığı ilaçları, soğuk algınlığı üst solunum yoluna bağlı gelişen viral bir hastalık türüdür. Bulaşıcı özelliği olan hastalık, 200'den fazla virüs kaynaklı gelişebilir. Çok sık tekrarlayan bir hastalık olarak karşımıza çıkan soğuk algınlığı, çocuklarda yılda 10-12, yetişkinlerde ise yılda 9 defa tekrarlayabilir. Hastalığın adı ne kadar soğuk algınlığı olsa da, uzmanlar hastalığın soğukla alakalı olmadığını ve hastalıkta antibiyotiklerin etkili olmadığına dair faydalı olmadığını savunmaktadır. Soğuk algınlığı, hafif baş ağrısı, hapşırık, boğaz ağrısı, boğaz kuruluğu, öksürük, sesin boğuklaşması, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, iştah kaybı, göz kızarıklığı, gözlerde akma, kas ağrısı, titreme, yorgunluk ve hafif ateş gibi şikayetlerin oluşumuna neden olur. Eğer hastalık nedeniyle yaşanan şikayetler şiddetli ve ciddi bir tablo oluşturuyorsa bazı komplikasyonların gelişmesine sebep olabilir. Bu komplikasyonlar, zatürre, bronşit, sinüzit, orta kulak iltihabı, krup, olarak sıralanabilir. Eğer ağır tablolarda önlem alınmazsa menenjite sebep olabilir.

Soğuk algınlığı ilaçları nelerdir

Nazal dekonjestanlar: Soğuk algınlığında gelişen burun tıkanıklığı için kullanılan ilaçlardır. Çocuklar için kullanımı uygun değildir. Burun içinde oluşan akıntıyı geçirmek içinde etkili ilaçlardır. Sprey, hap ve damla şeklinde versiyonları vardır. Nazal dekonjestanlar, baş dönmesi, gerginlik hissi, uyku, kalp çarpıntısı gibi yan etkilere yol açabilir. Hipertansiyon sorunu olan kişiler kullanmadan önce doktoruna danışmalıdır. Çünkü kan basıncını arttırıcı etki yaratabilir. Erişkinler sprey ya da damlaları 3 gün kullanmalıdır. 3 günden fazla kullanımı kronik enflamasyona sebep olabilir. Hasta farkında olmadan ilaca bağımlı olabilir. Reçetesiz olarak temin edilebilecek nazal dekonjestanlar, fenilefrin nazal, oksimetazolin nazal, fenilefrin oral, psödofedrin olarak sıralanabilir.

Soğuk algınlığında öksürük baskılayıcı ilaçlar: Öksürük baskılayıcı ilaçlar 14 yaş altı çocuklar için uygun değildir. Öksürük genelde ilaç kullanmadan geçer. Soğuk algınlığına bağlı gelişen öksürüklerde de öksürük baskılayıcı ilaçların kullanımı uzmanlar tarafından tavsiye edilmez. Soğuk algınlığı nedeniyle yaşanan öksürük yaşam kalitesini düşürüyor ya da uyku kalitesini bozuyorsa ilaç kullanılabilir. Kullanılan ilaç beyinde gerçekleşen öksürük refleksini önler. Bronşite bağlı gelişen öksürük için daha etkili olan ilaçlar soğuk algınlığında kullanıldığında o kadar etki yaratmaz. Reçetesiz kullanılan ilaçlar, vicks 44 coungh and cold, robitussin coungh, triaminic cold and coungh'dir.

Soğuk algınlığında öksürük sökücü ilaçlar: Öksürük vücudun mikrop, mukus gibi durumlarda verdiği tepkidir. Eğer ki öksürük olmasaydı kişi daha fazla hastalığa yakalanırdı. Öksürük soğuk algınlığı, astım gibi birçok nedenden dolayı gelişebilir. Soğuk algınlığı nedeniyle yaşanan öksürük için ilaç kullanılabilir. Kullanılan ilaç mukusun incelmesine ve gevşemesine neden olur. Bu durum öksürüğün kolaylıkla atılmasını sağlar. Beraberinde soğuk algınlığı nedeniyle yaşanan şikayetlerin daha çabuk geçmesine yardımcı olur. Mucinex, robitussin chest congestion en fazla kullanılan öksürük sökücülerdir.

Antihistaminelr: Soğuk algınlığı ilaçları arasında en sık kullanılan ilaçlardır. İlaçlar, soğuk algınlığında yaşanan, hapşırık, göz sulanması, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük tarzı şikayetlere yönelik kullanılır. Mukus salgısını azaltan ve hava yollarını genişleten etkisi olan ilaç çeşitleri, setirizin, slemastin, difanhidramin, bromfeniramin, loratadin, doksilamin olarak sıralanabilir.

Ağrı kesiciler: Soğuk algınlığı sebebiyle yaşanan ağrı, ateş gibi şikayetleri gidermek amacıyla kullanılır. İlaç kullanımı üzerinde yazılan şekilde olmalıdır. Önerilen dozdan daha fazla kullanıldığında karaciğer sağlığını olumsuz etkileyebilir. Aspirin, tylenol, naproksen sodyum kullanılabilecek ilaçlar arasındadır. Çocuklarda aspirin kullanımından k]]> 4 Aylık Bebek Soğuk Algınlığı https://www.sogukalginligi.gen.tr/4-aylik-bebek-soguk-alginligi.html Fri, 30 Nov 2018 06:48:32 +0000 4 aylık bebek soğuk algınlığı, Sağlıklı bir birey olarak gözlerini dünyaya açmış bir bebek her şey yolunda gittiğinde neredeyse diş çıkartma dönemine kadar bir sağlık sorunu yaşamaz. Ancak çevresel faktörler, hava 4 aylık bebek soğuk algınlığı, Sağlıklı bir birey olarak gözlerini dünyaya açmış bir bebek her şey yolunda gittiğinde neredeyse diş çıkartma dönemine kadar bir sağlık sorunu yaşamaz. Ancak çevresel faktörler, hava şartları ya da bebeğin fizyolojik yapısına bağlı olarak daha 4 aylıkken soğuk algınlığının yaşanması kaçınılmaz olabilir. Bebeğiniz daha doğar doğmaz da soğuk algınlığına yakalansa alınacak tedavi önlemleri aşağı yukarı bu dönemdekiyle benzerlik gösterir. 4 aylık bebek soğuk alınlığının teşhisi için ne kadar erken doktora başvurursanız bebeğiniz o kadar kısa zaman aralığında eski sağlığına kavuşur. 


4 aylık bebek soğuk algınlığı belirtileri 
 • Ateş, 
 • Burun akıntısı veya tıkanıklığı,
 • Uykusuzluk, 
 • Kuru öksürük,
 • Burun tıkalıysa emmede ve beslenmede güçlük,
 • İştahsızlık.
4 aylık bebek soğuk algınlığına karşı yapılması gerekenler
 • Soğuk algınlığı halinde en kısa zamanda bir çocuk doktorundan yardım alın. Doktor tarafından verilen ilaçları bebeğinize talimata uygun şekilde içirebilirsiniz. 
 • 4 aylık bebeğiniz sümkürmeyi başaramayacağı için serum ya da tuzlu suyla burnunun açılmasını sağlayıp içini temizleyebilirsiniz. Bunun için eczanelerde satılan basit aletlerden edinebilirsiniz.  
 • Bebeğinizin içinde bulunduğu havanın oksijen yününden zengin olması çok önemlidir. Bunun için bebeğin ortamını değiştirerek odayı arada bir havalandırın.
 • 4 aylık bebek bazen ek gıdaya başlamış olabilir. Eğer ek gıda veriyorsanız soğuk algınlığına karşı etkili olabilecek bağışıklık güçlendirici besin maddelerine ağırlık verebilirsiniz. Bunun yanı sıra ne olursa olun anne sütünün yerini hiç bir şeyin tutmayacağını unutmayın. Bu süreçte bebeğinizi sık sık emzirin. Rahat emmesini sağlamak için burnunun temiz olduğundan emin olun ve dik pozisyonda beslemeye özen gösterin. 
 • 4 aylık bebek soğuk algınlığı için terlemeye dikkat etmek gerekir. Bunun için gece bebeğinizi kontrol edin. Eğer terlemişse üzerini değiştirip rahatlamasını sağlayın.
]]>
Yazın Soğuk Algınlığı https://www.sogukalginligi.gen.tr/yazin-soguk-alginligi.html Fri, 30 Nov 2018 08:09:31 +0000 Yazın Soğuk Algınlığı, her ne kadar grip sınıfına girmese de; genel anlamda üst solunum enfeksiyonuna yol açar. Soğuk günlere nazaran sıcak günler daha güvenilir gözükse de, vücudumuzdaki organizmaların, çevre sıc Yazın Soğuk Algınlığı, her ne kadar grip sınıfına girmese de; genel anlamda üst solunum enfeksiyonuna yol açar. Soğuk günlere nazaran sıcak günler daha güvenilir gözükse de, vücudumuzdaki organizmaların, çevre sıcaklığı ile dengesini korumakta zorlanabileceğini unutmamak gereklidir. Sıcak havalarda vücudumuz aşırı su kaybında bulunur. Gün içerisinde saat başı bir bardak olmak üzere, günlük en az 2 litre su tüketmeliyiz. Sıcak havalarda bu tip enfeksinyonlara maruz kalmamak için;
 • Soğuk içecek ve gıdaları hızlı tüketmemeliyiz.
 • Deniz yada havuda serinlemek istediğimiz günlerde bol bol su tüketmeliyiz.
 • Islak veyahut terli iken asla klima karşında durmamalıyız.
 • Çok sık terliyor isek hava geçirgenliği olan kumaştan yapılmış giysiler tercih etmeliyiz.
 • Deniz ve havuzdan çıktıktan sonra mutlaka duş almalıyız.
Bilinçsiz Klima Kullanımı, özellikle, evimizde ve arabamızda çok büyük tehlike arz etmektedir. Klima kullanımında dikkat etmemiz gereken hususlar;
 • Uyuyan bir kimsenin üzerine direk olarak verilmemeli.
 • Gece uykuda iken üşüme hissi ile uyanırsak klimanın derecesini 3-5 derece artırıp vücut ısımızı dengelemesini sağlamalıyız.
 • Aracımızın klima bakımı zamanında yaptırmalıyız.
 • İdeal ısı 22-23 derece civarında olmalıdır.
 • Klimanın soğuk hava çıkışının şiddeti en düşük ayarda olmalıdır.
 • Araba kullanırken hem cam hemde klima açık olmamalıdır.
 • Araç klimasının petekleri daha yakın olduğu için mümkün mertebe direk olarak üzerimize değil, aracın ön yada yan camlarına doğru üflemesini sağlamalıyız.
Bu tür ufak önlemler alarak yazın soğuk algınlığı gibi hastalıklara davetiye çıkarmamış oluruz.
]]>
7 Aylık Bebek Soğuk Algınlığı https://www.sogukalginligi.gen.tr/7-aylik-bebek-soguk-alginligi.html Sat, 01 Dec 2018 05:04:24 +0000 7 Aylık Bebek Soğuk Algınlığı, Bir yaşını doldurmamış olan bebekler vücut gelişimlerini henüz tamamlayamadıkları için bir çok hastalığa maruz kalırlar. Bu nedenle bağışıklık sistemleri tam gelişmemiş olduğundan vü 7 Aylık Bebek Soğuk Algınlığı, Bir yaşını doldurmamış olan bebekler vücut gelişimlerini henüz tamamlayamadıkları için bir çok hastalığa maruz kalırlar. Bu nedenle bağışıklık sistemleri tam gelişmemiş olduğundan vücut dirençleri de oldukça düşük olur. 7 aylık bebek soğuk algınlığı geçirdiği zaman bunun soğuk algınlığı olup olmadığını anlamak bebeğin davranışlarından ve ağlamalarından kolaylıkla anlamak mümkündür. Eğer soğuk algınlığı ilerlemiş ise, bu şikayetlerin yanı sıra ateşlenir ve burunları akmaya başlar. 7 aylık olan bebek kolaylıkla virüs kapabilir. Çünkü farkında olmadan eline geçen her şeyi ağzına veya burnuna doğru götürmeye çalışır. Aslında bu durum bebeğin dış dünya ile olan iletişimdir. Her şeyi tadarak tanımaya çalışır. Bebeğin bu davranışı mikroplara karşı savunmasız ve açık olduğunun göstergesidir. 

7 Aylık Bebek Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer

7 aylık bebek yavaş yavaş gelişimini tamamlar. Ancak yine bir çok mikro organizmalara karşı savunmasızdır. Bu nedenle özellikle kış aylarında ve sonbahar aylarında havaların değişmesi ile olumsuz hava şartlarından en çok bebekler etkilenir. Bebekleri sürekli olarak dışarı çıkarmak veya sürekli olarak soğuk algınlığına yakalanacak korkusu ile evin dışına çıkarmamak, bebeğin virüs kapmasına ve enfeksiyona dönüşme ihtimali arttırır. Bu nedenle 7 aylık bebek soğuk algınlığı ile karşı karşıya kalmaması için, bebeği sürekli olarak nemli ortamlarda tutmaya çalışılmalıdır. Bebeğin odası 15 dakika boyunca havalandırıp bebeği odasına öyle olmak gerekir. 

7 aylık bebek soğuk algınlığına yakalandığı zaman burnu kapanmaya başlar ve rahat bir nefes alamaz. Bu nedenle bebeğin kaşlarının üzerine ve başına hafifçe baskı yaparak masaj yapılmalı ve sinüzit kanalları esnetilmeye çalışılmalıdır. Doktorlar bu aylardaki bebeklerin burun kanallarını açmak ve bebeğin rahat nefes almasını sağlamak amacı ile buhar uygulaması yaparak bebeği rahatlatmaktadır. Bu nedenle doktor denetiminde buhar verilebilir. 
]]>
Soğuk Algınlığı İçin İğne https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligi-icin-igne.html Sun, 02 Dec 2018 04:09:37 +0000 Soğuk algınlığı için iğne; soğuk algınlığı kış aylarında çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Ani ısı değişimlerinin mevsim geçişlerinde özellikle soğuk algınlığına çok sık rastlanılmaktadır. Bu Soğuk algınlığı için iğne; soğuk algınlığı kış aylarında çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Ani ısı değişimlerinin mevsim geçişlerinde özellikle soğuk algınlığına çok sık rastlanılmaktadır. Bu rahatsızlık ile birlikte halsizlik, ateş ve öksürük ile karşılaşılmaktadır. Bulaşıcılığı çok yüksek olan bir rahatsızlık olup, çevreniz için bir tehlike taşımaktasınız. 1-2 hafta iyileşme süresi gösterir fakat etkisi uzun zaman almaktadır. Sonbahar ve kış aylarında daha fazla kendini göstermektedir. İş gücü kaybına yol açabilecek kadar kendini göstermektedir. Aynı zamanda bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde, yaşlılarda ve başka bir rahatsızlığı olan kişilerde yaşamı tehdit eden ciddi hastalıklara sebebiyet verebilir ve bazı soğuk algınlıkları ölümcül olan hastalıklara yol açabilmektedir.

Soğuk algınlığı için iğne ve destekleyici besinler;

Soğukluk algınlığı için çok iyi gelen ilaçların yanı sıra soğuk algınlığı için iğnelerde geliştirilmiştir. Kısa zamanda iyileşip ayağa kalkmayı sağlamaktadır. Soğuk algınlığı için iğnenin yanı sıra vücudumuzu bazı vitaminler ve sıvılar ile desteklememiz gerekir. Özellikle rahatsızlığın olduğu dönemde bol miktarda su tüketilmesi gerekir. Günde 9 veya 12 bardak su içilmesi gerekmektedir. Bol suyun yanı sıra taze meyve ve sebzeler de kullanılması gerekir. Özellikle sıcak içecekler ve sebze çorbaları bol miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Bu tür yiyecekler boğaz ve burun kanallarındaki tıkanıklığın en aza inmesi konusunda yardımcı olmaktadır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek besinler tüketmeniz, soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklara daha az yakalanmanıza neden olacaktır.

Buhar banyosu aynı zamanda burun açılması için kullanılan başka bir alternatif yoldur. Burunda biriken mukusun dağılmasına yardımcı olmaktadır. Buhar banyosu günde 4-5 kez yapılması gerekir.

Aynı zamanda boğazlar için tuzlu gargara yapılması önerilmektedir. Tuz ile ılık su karıştırılarak gargara yapılabilir. Boğazlardaki kaşıntıyı ve ağrıyı yok etmeye yardımcı olmaktadır. Bu işlemde günde 4-5 kez yapılabilir. Önemli derecede rahatlamanıza neden olacaktır.

Soğuk algınlığı için iğne kullanımı;

Soğuk algınlığı rahatsızlıklarında kullanılan iğnelerin mutlaka doktorunuz tarafından verilmesi gerekir. İğnelerin önerilen dozlarda kullanılması kısa zamanda iyileşip ayağa kalkmanızı sağlayacaktır.
]]>
1 Aylık Bebek Soğuk Algınlığı https://www.sogukalginligi.gen.tr/1-aylik-bebek-soguk-alginligi.html Sun, 02 Dec 2018 13:07:30 +0000 1 aylık bebek soğuk algınlığı: Bebeklerin genellikle solunum yoluyla yada bakım ihmali sonucunda gribal bir enfeksiyona maruz kalması durumudur. Maalesef kulağa hiçte hoş gelmeyen bir rahatsızlıktır. Henüz çok küçük ol 1 aylık bebek soğuk algınlığı: Bebeklerin genellikle solunum yoluyla yada bakım ihmali sonucunda gribal bir enfeksiyona maruz kalması durumudur. Maalesef kulağa hiçte hoş gelmeyen bir rahatsızlıktır. Henüz çok küçük olan 1 aylık bebeğin soğuk algınlığı gibi bir rahatsızlıkla karşılaşması oldukça can sıkıcı bir durumdur. Özelikle bebeğin anne ve babası için bu durum duygusal anlamda bir çöküş kadar kötüdür. Hiç bir anne baba henüz dünyaya yeni gelmiş olan bebeğinin bu tarz rahatsızlıklar yaşamasını istemez elbette.

1 aylık bebek soğuk algınlığı ne kadar anne baba için can sıkıcı bir durum olsa da aslında birazda onların yaptıkları hata yada deneyimsizliklerin sonucunda oluşmuş alabilir. Tabi ki kimse kasten bebeğine böyle bir şey sunmaz fakat bazen anne babalığın uzun deneyimler sonucunda oturduğunu unutmamak gerekir. Yeni doğmuş olan 1 aylık bebek bakımı da oldukça ilgi ve ince düşünceler isteyen bir durumdur. 1 aylık bebek soğuk algınlığı bir çok sebep ve ihmal sonucu oluşmuş alabilir. bunlar şu şekillerdedir.

1 aylık bebek soğuk algınlığı nedenleri
 • Bebeğin yeterince sıcak tutulmaması
 • Bebeğin yeterince iyi beslenmemesi
 • Bebeğe yaklaşılırken hijyen kurallarının ihmal edilmesi
 • Bebeğe hasta kişilerin temas etmesi veya öpmesi
 • Evde yaşayan diğer bireylerden sadece birinin bile hasta olması
1 aylık bebek soğuk algınlığı ve sebepleri yukarıda verildiği gibidir. 1 aylık bebek soğuk algınlığını önlemek için yukarıdaki kurallara dikkat ederek ve bebeği bol bol emzirerek önlenebilir. Anne babalar olarak bebek bakım kurallarına dikkat ederek ve bebeği özelikle hastalıklı kişilerden temastan uzak tutarak bebeği korumak mümkündür. Her şeye rağmen yine de soğuk algınlığı yaşayan bebeği ise zaman kaybetmeden bir çocuk doktoruna götürmekte fayda vardır.]]>
Muhabbet Kuşu Soğuk Algınlığı Tedavisi https://www.sogukalginligi.gen.tr/muhabbet-kusu-soguk-alginligi-tedavisi.html Mon, 03 Dec 2018 08:05:48 +0000 Muhabbet Kuşu Soğuk Algınlığı Tedavisi; Soğuk havanında etkisiyle kuşlarda soğuk algınlığına yakalanabilirler. Hava akımı, kış şartları, ısı ve ortam değişikliği, çok soğuk yapılan banyo gibi etkenler muhabbet kuşl Muhabbet Kuşu Soğuk Algınlığı Tedavisi; Soğuk havanında etkisiyle kuşlarda soğuk algınlığına yakalanabilirler. Hava akımı, kış şartları, ısı ve ortam değişikliği, çok soğuk yapılan banyo gibi etkenler muhabbet kuşlarında soğuk algınlığına sebep olabilir. 
  
Soğuk algınlığının muhabbet kuşlarında belirtileri; En büyük belirtisi kuşun genel görünüşünde tüylerinin kabarık olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Çok fazla hareket etmezler ve durgunlukları dikkat çekicidir. Gözlerinin etrafı nemli olduğu gözlemlenir. Genelde kafeslerinin bir kenarında uyumayı tercih ederler. Eski enerjileri düşer, halsizlik en belirgin bir şekilde gözlemlenir. Bunla birlikte iştahsızlık baş gösterir. Muhabbet kuşunuzda bu tür belirtileri gözlemlediğinizde mutlaka bir veteriner hekime başvurabilirsiniz.

Muhabbet kuşunuzu soğuk algınlığından korunmanın yolları; Tüm hastalıklarda olduğu gibi soğuk algınlığında en iyi korunma yöntemi hastalıktan korunmak için önlem almak gerekir. 
 • Muhabbet kuşunuzu ani sıcaklık değişimlerinden ve hava akımlarından korumanız gerekir.
 • Kafesinin sürekli temiz ve hijyenik olması gerekir.
 • Yiyeceklerinin sürekli takip edilmesi taze olması gerekir.
 • Günlük olarak suyunu değiştirebilirsiniz.
 • Diğer hasta olan kuşlarla teması engellenebilir.
Muhabbet kuşu soğuk algınlığı tedavisi; Kuşunuzun içme suyuna tedavi süresi boyunca vitamin koyulur, Bunun en doğal yöntemi taze sebzelerdir. Kafesine sürekli taze sebzeler koyabilirsiniz. Her gün kuşunuzun ağzına 1-2 damla % 2,5 baytril 5 gün boyunca damlatılır. Daha ileri evrelerde antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Antibiyotik tedavide verilen süreye uyulması gerekir yoksa bağışıklık kazanan hayvan tedaviye cevap vermez.
]]>
Grip Ve Soğuk Algınlığı İlaçları https://www.sogukalginligi.gen.tr/grip-ve-soguk-alginligi-ilaclari.html Tue, 04 Dec 2018 04:47:58 +0000 Grip Ve Soğuk Algınlığı İlaçları; Virüsler solunum yerlerine yerleşerek ve ilaç kullanılmadığı takdirde bütün vücudu etkiler. Grip ve soğuk algınlığı başta önemsenmez ve ayakta geçirileceği düşünülecek olur ise b Grip Ve Soğuk Algınlığı İlaçları; Virüsler solunum yerlerine yerleşerek ve ilaç kullanılmadığı takdirde bütün vücudu etkiler. Grip ve soğuk algınlığı başta önemsenmez ve ayakta geçirileceği düşünülecek olur ise bazı kişileri yatağa düşüreceği yetmez gibi ölüme bile götürebileceği için bağışıklık sistemi zayıf olan çok yaşlı kişilerde veya kalp hastaları için ilaç tedavisinin yanında takviye olarak vitamin veya pastiller kullanılması gerekmektedir. 

Grip ve soğuk algınlığı ilaçlarına ek olarak doğal bitki çayları tüketilmesi vücut için faydalı olacaktır. C vitamini içeren yiyecekler ile de kişi vücudunu toparlaması için destek olacaktır. Soğuk algınlığı ve grip için kişi kendisini soğuk ve pis olan ortamlardan korumalı aynı zamanda ilaçların yanında vücut direnci için sarımsak, soğan içeren çorbalar tüketerek kendisine dikkat etmesi gerekmektedir. Soğuk algınlığı ve grip için kişinin mutlaka doktora başvurması gerekmektedir. Çünkü hastalıktaki virüslerin etkisine göre grip ve soğuk algınlığı için ilaçlar kullanması gerekmektedir. Her zamanki gibi erken teşhis ile daha hafif ilaçlarla atlatabilecektir.

Grip Ve Soğuk Algınlığı İlaçları Nelerdir

Piyasada birçok grip ve soğuk algınlığı ilaçları bulunmaktadır. Kişi hasta olduğu zaman komşusuna veya akrabasına 
soğuk algınlığı veya grip ilaçlarından iyi gelen ilaç ismi alarak kendince almaması gerekmektedir. Çünkü herkesin bünyesi farklı olacağı için bir başkasına iyi gelen ilaç kendisi için ağır olabilmektedir. Bu yüzden kişi grip olduğunda veya başka rahatsızlığı olduğunda doktorunun tavsiye edeceği ilaçları almalı ve önerdiği dozlarda kullanarak tedavi olması çok önemlidir.

Pastil: Soğuk algınlığı ve gripte eczaneden özel olarak alacağınız tarçınlı, zencefilli veya portakallı tadı ile boğazı yumuşatmakta ve göğsü yumuşatarak kişiyi rahatlatmaktadır.

Pirofen Şurup:  Çocuklar ve yetişkinlerin soğuk algınlığı ve grip enfeksiyonlarında ağrılarını hafifleterek ateş düşürme özelliği ile kişiyi rahatlatmaktadır. Kişinin öksürüğünü azaltarak gece rahat uyumasına yardımcı olmaktadır.

Antibiyotikler: Kişinin vücudunda bulunan virüslerin yok olmasına yardımcı olarak tüm vücuda dağılmasını sağlamaktadır. Antibiyotik kullanırken dikkat edilmesi gereken kişinin antibiyotiği sabah ve akşam aynı saatte alması olacaktır. Aksi takdirde antibiyotik kullanımının faydasından çok zararı olacaktır. Alt solunum yolları veya üst solunum yollarında iltihapları kurutarak kişinin daha ağır ilaçları içmesini engellemektedir.
]]>
Hamilelikte Soğuk Algınlığı https://www.sogukalginligi.gen.tr/hamilelikte-soguk-alginligi.html Tue, 04 Dec 2018 14:44:10 +0000 Hamilelikte soğuk algınlığı: Vücudumuzu olumsuz yönden etkileyen,üst solunum sistemini bozan viral enfeksiyon hastalığıdır. Hamile bayanların soğuk havalarda dikkat etmelidir, çünkü daha çabuk hasta olmaktadır. Normalde hafi Hamilelikte soğuk algınlığı: Vücudumuzu olumsuz yönden etkileyen,üst solunum sistemini bozan viral enfeksiyon hastalığıdır. Hamile bayanların soğuk havalarda dikkat etmelidir, çünkü daha çabuk hasta olmaktadır. Normalde hafif atlatılan bu soğuk algınlığı, hamile bayanlar da daha ağır ve uzun sürmektedir. Bayanların çoğu hamilelik döneminde yakalanmıştır. Bu yüzden hamilelikte bayanların soğuk algınlığına dikkat etmelidir. Soğuk algınlığı geçiren kişiler ilaç kullanarak iyileşmesi mümkündür, fakat hamile bayanların ilaç alımı kısıtlı olduğu için anne adayı zorlanmaktadır. Hamilelikte soğuk algınlığına yakalandığınızda doktorun bilgisi olmadan ilaç kullanılmamalıdır. Doktorun önerdiği ilaçları kullanmak hamile bayan için en doğrusudur. Hamilelikte soğuk algınlığı, bebeğe çok ciddi zarar vermez.

Hamilelikte soğuk algınlığı belirtileri

Soğuk algınlığına yakalanan insanların bağışıklık sistemlerinde farklı tepki gösterdiği için herhangi bir belirti görülmeyebilir. Genelde soğuk algınlığı burnu tutan bir hastalıktır. Bu hastalığa sebep olan mikropların bir kısmı rhinovirus adlı guruba dahildir. Yunanca "rhio" burun anlamına gelmektedir. Soğuk algınlığı belirtileri genellikle virüsle karşılaştıktan 2 gün sonra ortaya çıkmaktadır. Hamilelik döneminde en sık görülen burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve hapşırmadır. Daha sonra halsizlik, iştahsızlık, geniz akıntısı, boğaz ağrısı gibi belirtilerde yaşayabilir. Soğuk algınlığına sebep olan bazı faktörler ise; burun kemiğinin eğri olması, geniz eti, sigara kullanımı ve yetersiz beslenmesidir. Hamile bayanların bu belirtileri fark ettiği anda doktor kontrolünde olmalıdır. Hamilelik döneminde en sık görülen soğuk algınlığı belirtileri: Burun akıntısı, hapşırma, hafif baş ağrısı, hafif ateş, gözlerde sulanma ve kulak ağrısıdır.

Hamilelikte soğuk algınlığı tedavisi

Soğuk algınlığı da virüslerin neden olduğu hastalık türüdür. Antibiyotik üzerinde etkisi olmadığı için bu hastalıklarda kullanılmıyor. Soğuk algınlığına yakalanmamak için salgın kişilerin yanında fazla uzun kalmamalıyız. Hamilelik döneminde bayanların soğuk algınlığından korunması için temiz ortamda ve hijyen olması gerekmektedir. Sık sık ellerini yıkamalıdır. Hamilelerin kullanılana bileceği burun tıkanıklığı giderici spreyler, ilaçlar kullanabilir. Hamilelikte soğuk algınlığı geçiren bayanların en etkili tedavisi istirahattir. Vücudumuzun rahatlamaya ve iyi dinlenmeye ihtiyacı vardır. Mutlaka yatak istirahati yapmalı ve yatarken başını yukarıda tutarak rahat nefes almamızı sağlar. Hamile bayanlar beslenmesine dikkat etmelidir. Yeteri kadar sıvı tüketmeli ve c vitamini içeren meyve ve sebze yemelidir. Çay, kahve ve kola gibi kafein içeren içeceklerden uzak durmalıdır. Tuzlu suyla gargara yapılırsa boğazınıza iyi gelebilir. Bulunduğunuz ortamı havalandırmalı ve nem düzeyinin iyi olması gerekmektedir. Bunun için nemlendirici cihazlar kullanılabilir. Sıcak duş yaparak buhar sayesinde burun tıkanıklığını açmasına yardımcı olur. Hamile bayanlar sigara içmemeli ve içilen ortamlardan uzak durmalıdır.
]]>
Küçük Bebeklerde Soğuk Algınlığı https://www.sogukalginligi.gen.tr/kucuk-bebeklerde-soguk-alginligi.html Tue, 04 Dec 2018 15:49:29 +0000 Küçük bebeklerde soğuk algınlığı; bebeklerde sıkça karşılaşılan bu durum burun ve boğazda oluşan virüs ile bulaşan enfeksiyonlar sonucunda meydana gelir. Bebeklerde bulaşıcı enfeksiyonlar çok çabuk etki gösterir. Çünk Küçük bebeklerde soğuk algınlığı; bebeklerde sıkça karşılaşılan bu durum burun ve boğazda oluşan virüs ile bulaşan enfeksiyonlar sonucunda meydana gelir. Bebeklerde bulaşıcı enfeksiyonlar çok çabuk etki gösterir. Çünkü küçük bebeklerde soğuk algınlığının sıkça görülmesinin sebebi bağışıklık sistemlerinin oldukça zayıf ve yeni yeni gelişmekte olmasıdır. Bu nedenle dışarıdan gelebilecek her türlü bulaşıcı hastalıklara karşı oldukça hassastırlar ve çok çabuk etkilenirler. Bu konularda ebeveynlerin oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Bebeklerinin bulunduğu ortamın temizliğine, havasının nemli olmasına, bebeğin temas ettiği eşyaların ve oyuncaklarının temizliğine oldukça önem vermelidirler. Ayrıca soğuk algınlığı gibi solunum yoluyla bulaşabilen hastalıklara sahip kişilerin bebeğin bulunduğu ortama girmemesi daha doğru olur. Çünkü soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların en hızlı ve en etkili bulaşma yöntemi hava ile olmaktadır. Küçük bebeklerde soğuk algınlığı ile karşılaşan ebeveynlerin eğer bebekleri ilk kez bu rahatsızlıkla karşılaşıyorsa hemen doktora başvurmaları gerekmektedir. Çünkü bağışıklık sistemi henüz tam oturmamış olan bebeklerde soğuk algınlığının, zatürre ve krup hastalığı denilen rahatsızlıklara yol açma olasılığı oldukça yüksektir.

Belirtileri

Küçük bebeklerde soğuk algınlığını belirtileri bebeğin yaşına ve bağışıklık sisteminin gelişmişliğine göre farklılık gösterebilir.
 • Solunumu zorlaştıracak derecede burun tıkanıklığı ve burun akıntısı
 • Kısa aralıklarla sürekli öksürme
 • Devamlı olarak ağlama ve huysuzluk
 • Uyumada zorluk çekme
 • İştahsızlık
 • Ateşlenme
Küçük bebeklerde soğuk algınlığını tedavisi
 • Çok küçük bebeklerde ilaç tedavisi kesinlikle önerilmez. Onun yerine anne sütü soğuk algınlığında oldukça etkilidir
 • Anne sütü dışında ek besinler tüketmeye başlamış bebekler için anne sütüne ek olarak C vitamini yönünden zengin sıvılar tüketmesi oldukça fayda sağlar.
 • Bebeğin bulunduğu ortam sık sık havalandırılmalıdır
 • Soğuk algınlığı olan kişilerin bebeğe yaklaşmamasına dikkat edilmelidir
 • Bebeğin beslenmesi de hastalığın tedavisinde oldukça önemlidir. O yüzden bebeğin düzenli ve iyi beslenmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.
Eğer bebeğiniz hastalığı bir haftadan fazla sürerse ya da nefes alma zorluğu, aşırı ateş yükselmesi, öksürük anında fazla acı çekme, besin ve sıvı tüketmeyi reddetme gibi durumlarla karşı karşıya ise bir an önce doktorunuza başvurmanız en doğru şey olacaktır.
]]>
Soğuk Algınlığı Bulaşıcı Mı https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligi-bulasici-mi.html Wed, 05 Dec 2018 08:50:30 +0000 Soğuk algınlığı bulaşıcı mı, her insanın sıklıkla karşılaştığı şikayetler içerisinde yer alan soğuk algınlığı problemi bulaşıcı olması bakımından taşıyıcı özellik gösterir. Bulaştığı kişinin bulunduğu Soğuk algınlığı bulaşıcı mı, her insanın sıklıkla karşılaştığı şikayetler içerisinde yer alan soğuk algınlığı problemi bulaşıcı olması bakımından taşıyıcı özellik gösterir. Bulaştığı kişinin bulunduğu ortamlarda nefes alması, öksürmesi, hapşırması gibi durumlarda havaya virüsün saçılması ile o ortamda bulunan başka birilerinin bu virüsten etkilenmesine sebep olur. Bulaşıcı hastalıkların ilk sırasında yer aldığı belirtilmektedir. Soğuk algınlığının yanında kişide boğaz akıntısı, boğazda kaşınma, burun akıntısı, tıkanıklık, nefes almada güçlük gibi problemler yaşanırken genellikle en fazla çocukların ve bebeklerin etkilendiği belirtiler.

Soğuk algınlığı bulaşıcı mı, kimler daha çok etkilenir

Çocukların ve bebeklerin bağışıklık sistemi savunmasız olduğundan dolayı ve gelişme evresini tamamlanmadığı için soğuk algınlığı virüsüne oldukça açık varlıklardır. Çocuklarda özellikle anaokulu, kreş gibi ortamlarda bulunan soğuk algınlığı virüsü taşıyan çocukların diğer çocuklara bulaştırma özelliği bulunmaktadır. Soğuk algınlığının birçok virüs çeşidi bulunduğu belirtilirken; en sık rastlanan virüs rhino ismi verilen virüs çeşididir. Bu virüs kolaylıkla yayılma özelliği gösterir. Bu sebepten bebeklerin ve çocukların yakalanması muhtemel hastalıklar içerisinde yer alır. Ayrıca kişinin bulunduğu ortamda sıcaklığının düşük olması, ortamın havasının kuru olması, vücutta savunma sisteminin görevini yerine getirmesine engel olur. Bu ortamlarda virüs hızla yayılmaya başlar. Özellikle böyle ortamlarda bulunan yaşlıların, bebeklerin ve çocukların daha çabuk etkilendiği belirtilmektedir.

Soğuk algınlığı bulaşıcı mı, nedenleri

Kişinin yetersiz beslenmesi, hazır gıdalar ile beslenme ve aşırı yağlı tüketimi, sigara ve alkol kullanılması üst solunum yolları enfeksiyonu, aşırı stres, gerginlik, vücuttaki kırgınlık soğuk algınlığı problemim bulaşmasının başlıca sebepleri içerisinde yer alır. Soğuk algınlığı bulaşıcı mı, genellikle hastalığı taşıyan kişinin tükürükleri veya akıntılarını peçetelere silmesi halinde bunun başkasına temas etmesi, deri yoluyla başka kişiye geçmesini sebebiyet verir. Özellikle peçetede bulunan virüsler canlı olarak beklemektedir. Virüsünün bulaşma sebepleri içerisinde ortak kullanılan telefon, kağıt para, kapalı ortamlarda bulunan konuşmalar, günlük tüketilen yiyeceklerin aynı kapılardan tüketilmesi soğuk algınlığının bulaşmasın tetikleyen etkenler içerisinde yer alır.

Soğuk algınlığı bulaşıcı mı, belirtileri ve yapılması gerekenler

Bulaştığı zaman ilk belirti olarak kişide burun akıntısı ile kendini belli ederken; bunun yanında öksürük, baş dönmesi ve baş ağrısı, yükselen ateş, kırgınlık gibi durumlar gözlenirken; bunun ilerlemesi halinde kişide balgam çıkarma, sürekli nöbet halinde öksürük gibi problemler gözlenir. Soğuk algınlığının ortadan kaldırılması için yapılan uygulamalar bulunmaktadır. Bu dönem içerisinde kişinin istirahat etmesi ve tükettiği yiyeceklere dikkat etmesi gerekirken; sürekli meyve yemesi problemlerin vücuttan atılmasına katkı sağlar. Ayrıca doktorun vereceği Antibiyotikler ile bu hastalıktan kurtulmak mümkündür.
]]>
Soğuk Algınlığı Çayı https://www.sogukalginligi.gen.tr/soguk-alginligi-cayi.html Thu, 06 Dec 2018 04:23:22 +0000 Soğuk Algınlığı Çayı, Hemen hemen herkes mevsim geçişlerinde ve bulunduğu ortamın sıcaklığına aldanarak dışarı ince kıyafetlerle çıkması sonucunda soğuk algınlığına yakalanmaktadır. Soğuk algınlığına yaka Soğuk Algınlığı Çayı, Hemen hemen herkes mevsim geçişlerinde ve bulunduğu ortamın sıcaklığına aldanarak dışarı ince kıyafetlerle çıkması sonucunda soğuk algınlığına yakalanmaktadır. Soğuk algınlığına yakalanmamak için düzenli ve dengeli beslenme son derece önemlidir. Vücudun hastalıklarla başa çıkabilmesi için bağışıklık sisteminin kuvvetli olması gerekmektedir. Bağışıklık sisteminin kuvvetli olmasının yanı sıra kişinin dinç ve zinde olması gerekmektedir. Bunun için yapılması gereken gece uykusunun mutlaka alınması ve günlük ihtiyaç kadar uyunması gerekmektedir. Fazla süreli uyku beraberinde uykuyu getirerek halsizlik çöker ve kişi hasta psikolojisine girer. Şüphesiz ki herkesinde bildiği gibi soğuk algınlığı çayı grip nezle gibi hastalıkların en etkili bitkisel çözümüdür.

Soğuk Algınlığı Çayı İle Hastalıklardan Korunun
Kişinin kendi kulaktan dolma bilgileriyle veya daha önceden yakalandığı hastalıklarda doktorunun verdiği ilaçları şimdide aynı belirtilere sahip olan hastalığında kullanması son derece yanlıştır. Hastalığınızın boyutuna göre kullanacağınız ilaçlar değiştiği gibi sizin bünyenize ve yaş özelliklerinize göre de hapların dozları değişmektedir. Bu yüzden eski hapları tedavi için kullanmamalısınız. Bunun yerine soğuk algınlığı çayı yaparak evde hem vakit geçirmiş hem de ağrılarınızı hafifletmiş olursunuz. Soğuk algınlığı çayı yapmak hem basit hem de masrafsız. Üstelik doktora gitmekten korkanlar için de geçici süreliğine bir çözüm yolu olabilir.  Bazı kişiler mikropların soğuk algınlığı çayını sıklıkla içince bitki çaylarına karşıda bağışıklık kazanarak bir süreden sonra ıhlamur, ekinezya çayı,yeşil çay, ada çayı ve benzeri gibi bitkilerin etkisini kaybedeceğini düşünmekte. Fakat bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Mikroplar bitkilere karşı direnç kazanamadıkları gibi aksine antibiyotiğe karşı kazanılan direnci kırarak antibiyotiklerin vücudunuza tesir etmesini sağlar.

Soğuk Algınlığı Çayı Mucizevi Ihlamur
Ağrılarınızın azalmasına ve boğazda oluşan iltihabın giderilmesinde etkili olan ıhlamur çayı her zaman gündemdeki yerini koruyor. Aktarlardan veya süper marketlerden satın alabileceğiniz ıhlamur hem kolayca temin edilebilir hem de fiyatı uygun. Sıcacık içilen bir ıhlamur hem boğazınızdaki enfeksiyonları yok ederek yumuşatacağı gibi hem de öksürüğünüzü kesecektir. Soğuk algınlığı çayı olan ıhlamuru bol bal ve bol limonla tüketebilirsiniz.

Soğuk Algınlığı Çayı Ve Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirici Ekinezya Çayı
İşi gereği kalabalık ve kapalı ortamlarda çalışan kişiler soğuk algınlığına daha çabuk yakalanmaktadır. Hem tozların etrafta uçuşması hem de sık sık havalandırılmayan ortamlar hastalıkların ve mikropların üremesi için elverişlidir. Herkesin tüketebileceği ekinezya çayını hastalıklara yakalanmamak için 2 fincan tüketebilirsiniz. Böylece koruyucu özelliğinden tıpkı bir aşı gibi faydalanmak mümkün. Sadece soğuk algınlığı çayı tüketerek değil hava koşullarına uygun giyinerek hastalıklardan korunabilirsiniz.
]]>